Skalowalność najsilniejszą stroną serwerów linii Himalaya

Wszyscy bez wyjątku producenci serwerów RISC-owych (w tym AT&T, Global Information Solution, Data General Corp., DEC, HP, IBM, Silicon Graphics i Sun Microsystems Inc.) przywiązują bardzo dużą wagę do tego, aby ich produkty były w pełni skalowalne (możliwość dokładania kolejnych procesorów).

Wszyscy bez wyjątku producenci serwerów RISC-owych (w tym AT&T, Global Information Solution, Data General Corp., DEC, HP, IBM, Silicon Graphics i Sun Microsystems Inc.) przywiązują bardzo dużą wagę do tego, aby ich produkty były w pełni skalowalne (możliwość dokładania kolejnych procesorów).

Niewielu jednak może się pochwalić w tej dziedzinie takimi wynikami, jakie osiągnęła firma Tandem Computers Inc. Producent ten jest znany z rodzimej konstrukcji odpornych na błędy (fault-tolerant) serwerów dużej mocy. Ostatnią propozycją firmy jest nowa linia serwerów o nazwie Himalaya, które przetwarzają dane w trybie równoległym. Są one wyposażone w wiele rozwiązań uodparniających je na błędy, dzięki czemu pracują wyjątkowo niezawodnie.

Trzeba przy tym od razu powiedzieć, że są to bardzo drogie systemy. Serwer K1000 kosztuje ponad 200 tys. USD i kupują go tylko te firmy, którym zależy na bardzo szybko i co ważne niezawodnie pracującym sprzęcie. Serwery są budowane na bazie procesora firmy Mips Technologies Inc., a programem zarządzającym dostępem do bazy danych (transakcyjne przetwarzanie danych) jest serwer NonStop SQL. Firma Tandem systematycznie przez ostatnie dwa lata obniżała ceny na swoje serwery, przeciętnie o 35-45% rocznie. Przedstawione poniżej opinie o serwerach linii Himalaya pochodzą z trzech źródeł: banku, laboratorium medycznego i dwóch firm zajmujących się sprzedażą detaliczną.

Niezawodność pracy

Serwery linii Himalaya są systemami w pełni odpornymi na błędy oraz awarie zasilania i są wyposażone w wiele procesorów przetwarzających dane w trybie równoległym. Serwer odmówił posłuszeństwa jednemu z użytkowników (laboratorium medyczne) tylko raz, i to w momencie modyfikowania systemu operacyjnego. Zresztą sam użytkownik przyznał się, że winę za ten przestój ponosi operator, który nie znał dobrze procedury wykonywania upgrade'u.

Odtwarzanie systemu po awariach

W razie awarii losowych (zanik napięcia) serwer restartuje system w sposób całkowicie automatyczny. Jeden z użytkowników przyznał, że dzięki temu serwer może obsługiwać tylko jedna osoba. Jeśli awaria jest spowodowana błędem oprogramowania czy użytkownika Tandem oferuje cały zestaw narzędzi, które pozwalają odzyskiwać po awariach dane i porządkować pliki.

Bank: "Bardzo cenną opcją jest Remote Duplicate Database, dzięki której dostęp do bazy danych realizowany jest w razie awarii przez zapasowy system".

Laboratorium: "Zdarzyło się raz, że operator sformatował przez pomyłkę jeden z roboczych dysków twardych. Wybawił nas wtedy z poważnych opresji program Transaction Monitoring Facility. Wystarczyło napisać odpowiednią komendę, po której odzyskaliśmy dane zapisane na tym dysku".

Szybkość wykonywania transakcji

Wszyscy użytkownicy serwerów Himalaya są bardzo zadowoleni z szybkości systemu. Nie ma się czemu dziwić, bowiem poprzednie serwery firmy Tandem pracowały dużo wolniej.

Laboratorium: "Poprzednio eksploatowaliśmy 12-procesorowy serwer firmy Tandem o nazwie Cyclone R, który pracował jak na nasze potrzeby za wolno. Obecnie zainstalowaliśmy 8-procesorowy serwer Himalaya, którego moc możemy powiększyć w każdej chwili dwukrotnie".

Sieć sprzedaży detalicznej: "Nowy system operacyjny pozwolił nam na przeskoczenie progu 256 procesów, bo tyle może jednocześnie obsługiwać komputer wyposażony w jeden procesor.

Czas oczekiwania na obsługę

Bardzo często zdarza się tak, że po wprowadzeniu przez producenta na rynek kolejnych modeli serwerów pogarsza się niestety jakość świadczonych usług i klienci narzekają na słabe wsparcie techniczne nowych produktów. Ludzie pracujący w serwisie technicznym nie nadążają po prostu za nowymi technologiami. Firma Tandem nie jest tu wyjątkiem i klienci narzekają na jakość świadczonych usług przez personel techniczny. Niepokoi ich szczególnie to, że są pozbawieni asysty technicznej przez cały weekend i z każdą awarią muszą czekać do poniedziałku.

Skalowalność

Konfigurację serwera Himalaya K1000 można rozbudować do 16 procesorów i 2048 MB pamięci RAM. Zadowala to nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Jeśli jednak potrzeby klienta są jeszcze większe, może on kupić serwer K2000 lub poddać serwer K1000 modyfikacji, co sprowadza się do wymiany płyty zawierającej układy procesora.

Bank: "W systemach architektury SMP (Symmetrical Multiprocessor Processing - przetwarzanie symetryczne) po dodaniu kolejnego procesora zyskuje się ileś tam tylko procent mocy obliczeniowej tego układu. W przypadku serwera Himalaya instalując następny procesor zwiększamy moc obliczeniową systemu dokładnie o tyle, ile oferuje ten procesor".

Wartość

Po ostatnich obniżkach ogłoszonych przez Tandem klienci uważają, że serwery tej firmy warte są ceny jaką za nie płacą. Zbyt drogie jest jeszcze według nich oprogramowanie, na które wydają niemały procent ich wydatków związanych z utrzymaniem systemu informatycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200