Siódmy Visual Basic

Według zapowiedzi Microsoftu, siódma wersja Visual Basic przyniesie istotne zmiany w programowaniu. Kompletny zestaw Visual Studio 7 pojawi się pod koniec roku.

Według zapowiedzi Microsoftu, siódma wersja Visual Basic przyniesie istotne zmiany w programowaniu. Kompletny zestaw Visual Studio 7 pojawi się pod koniec roku.

Jedną z największych bolączek Visual Basic jest swoiste pojmowanie obiektowości, daleko odmienne od tej, znanej z C++ czy Javy. Programista może w zasadzie zapewnić pełną enkapsulację, a także dziedziczenie interfejsów. Jednak nie jest możliwe dziedziczenie klas, tak by w przypadku braku implementacji była automatycznie wywoływana odpowiednia metoda klasy bazowej.

W Visual Basic 7 (VB7) ma się pojawić nowe słowo kluczowe, które pozwoli dziedziczyć w taki sposób, jak w C++. Równocześnie klasa potomna będzie mogła przeciążać funkcje i metody. Ma być także możliwe korzystanie z polimorfizmu. Dużym uproszczeniem będzie możliwość tworzenia sparametryzowanych konstruktorów, gdzie od razu, przy tworzeniu instancji klasy, będzie można podać parametry do jej inicjowania. W VB można będzie tworzyć także zmienne i metody statyczne (z C++), tu nazywane Shared Members, wspólne dla wszystkich instancji danego obiektu.

Free threading

W Visual Basicu przed wersją 6.0 można było tworzyć wątki, korzystając z odpowiednich funkcji API. W VB 6.0 zostało to niemal uniemożliwione. Natomiast VB 7 ma mieć wbudowany mechanizm do przetwarzania wielowątkowego, gdzie programista może zdecydować, że dane obliczenia mają być wykonywane asynchronicznie.

Wyjątki

Standardowy mechanizm obsługi błędów w Visual Basicu pochodzi prawie z początku rozwoju języka Basic. Jest jeszcze oparty na instrukcji GOTO.

W VB 7 Microsoft zamierza wdrożyć obsługę wyjątków, gdzie w przypadku błędu program "wysyła" specjalny komunikat (wyjątek), który może być przechwycony przez nadrzędny kod obsługi błędów. Pozwala to na zorganizowanie obsługi błędu w rodzaj drzewa, gdzie kolejne węzły decydują, czy są w stanie "obsłużyć" błąd, czy muszą przekazać go dalej. Przypomina to organizację wyjątków w C++, jednak w VB występują pewne subtelne różnice, które mogą sprawić trochę kłopotu.

Bezpieczeństwo typów

Visual Basic pozwala na dosyć dużą swobodę przy przypisywaniu wartości. Większość konwersji typów jest wykonywana automatycznie, co powoduje, że czasami przez nieprawidłową konwersję program tworzy zły wynik.

W VB 7 można będzie wymusić (w niektórych modułach), że do zmiennych przypisuje się tylko wartości odpowiedniego typu. Pojawi się także wiele funkcji dokonujących "jawnej" konwersji.

Wskaźniki?

Microsoft zapewnia, że w VB 7 będzie można korzystać ze wskaźników do funkcji. Pozwoli to np. przekazać do metody adres funkcji, która ma być wywołana. Jednak nie wiadomo, czy będzie możliwe korzystanie ze wskaźników do danych.

Co z tego wyjdzie?

Prawdopodobnie do Visual Basic 7 zostaną wprowadzone niemal wszystkie usprawnienia, o jakich mogli marzyć programiści. Nie wiadomo jednak, jaka część planów Microsoftu zostanie zrealizowana. Wystarczy przypomnieć o różnicach pomiędzy zapowiedziami dotyczącymi technologii COM+ a tym, co ostatecznie pojawiło się w systemie operacyjnym Windows 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200