Silnik AI czyta ze zrozumieniem

Wrocławski Smabbler ma ambicje stworzenia rozwiązania typu Mocnej Sztucznej Inteligencji, które nawiąże swobodnie komunikację z człowiekiem. Zdobywca nagrody publiczności programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum uzyskuje na tym polu szybkie postępy.

Łukasz Pytel - CEO Smabbler

Smabbler to firma technologiczna z Wrocławia, rozwijająca sztuczną inteligencję, która posługuje się językiem ludzkim w pracy z danymi tekstowymi. Proste identyfikowanie kluczowych fraz nie jest wystarczające, technologie powinny radzić sobie także z kontekstem i znaczeniem. Do tego niezbędne jest rozumienie struktury języka. Zaawansowana technologia językowa nie tylko przetwarza dane tekstowe ale potrafi też wyciągać wnioski z analizowanych informacji.

Smabbler analizuje dokumenty naśladując człowieka. Dzięki temu może wykonać wiele zadań, od klasyfikacji dokumentów i wskazywania istotnych informacji, po ich streszczanie i odpowiadanie na pytania. Smabbler czytając uczy się nowych pojęć i rozbudowuje swoją wiedzę. Umożliwia to zautomatyzowane odkrywanie wiedzy, czyli dostarczanie właściwych, precyzyjnych informacji na żądanie.

Zobacz również:

  • Użytkownicy zaczynają obawiać się AI Microsoftu. "Domaga się, aby ją czcić"

Silnik AI czyta ze zrozumieniem

FOTO: Smabbler

W procesach takich jak obsługa klienta, Smabbler o 99% redukuje czas potrzebny na analizę i wielowątkową klasyfikację tekstu. Informacje mogą następnie zostać przesłane do odpowiedniego odbiorcy lub automatycznie uzupełnione w odpowiednich systemach.

Firmy, które wdrażają u siebie technologie automatyzujące procesy, często jako główną barierę wskazują dane tekstowe. Treść jest z reguły nieustrukturyzowana co powoduje, że jest bezużyteczna dla systemów, które dla poprawnego działania wymagają precyzyjnej struktury danych. Smabbler jako „efekt uboczny” wykonywanej analizy tworzy ustrukturyzowaną bazę danych.

Technologia Smabblera, nad którą prace B+R trwają od kilku lat, jest rozwijana w kierunku Generalnej Sztucznej Inteligencji (ang. Artificial General Intelligence, „AGI”). Celem jest stworzenie rozwiązania, które umożliwi swobodną komunikację między człowiekiem i maszyną. Rozwiązanie jest aktualnie testowane przy współpracy z kilkoma dużymi firmami w Polsce i UK. Technologia analizuje też rynek startupów na potrzeby kolejnej edycji MIT Enterprise Forum CEE. Smabbler jest zwycięzcą programu akceleracyjnego dla startupów technologicznych - MIT Enterprise Forum, gdzie wygrał nagrodę publiczności i udział w Boston Bootcamp w Massachusetts Institute of Technology.

„Kiedy wyobrażamy sobie przyszłość sztucznej inteligencji, zazwyczaj kojarzymy maszynę, które komunikują się jak człowiek. Nie możemy jednak mówić o prawdziwej sztucznej inteligencji, jeżeli nie idzie za tym rozumienie języka, jego znaczenia i kontekstu. W dziedzinie sztucznej inteligencji przyjęło się, że rozwiązania wykorzystujące statystykę, takie jak sieci neuronowe czy popularne ostatnio głębokie uczenie, rozwiążą wszystko”

– mówi Łukasz Pytel, CEO, Smabbler.

W ten sposób podchodzi się też do języka. Ale język nie jest statystyczny. „My, ludzie, potrzebujemy kontekstu, wnioskujemy o przyczynach i skutkach. Maszyna bez kontekstu nie będzie mogła się z nami inteligentnie komunikować. A przecież taki jest cel. Wytwarzamy coraz więcej danych, większość jest nieustrukturyzowana i ma formę tekstu. W biznesie takie dane są obecne w wielu krytycznych procesach. Już teraz tracimy dużo cennych informacji. Z pomocą rozumiejących język maszyn przetwarzanie ich przestanie być problemem” – podkreśla.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200