Siemens zainteresowany technologią WiMax

Siemens zamierza wprowadzić do swojej oferty w 2005 r. rozwiązania szerokopasmowego dostępu do Internetu oparte na bezprzewodowej technologii Wi-Max. Firma jest też żywo zainteresowana technologią HSDPA (High Speed Downlink Packet Access).

Technologia Wi-Max (standard IEEE 802.16) pozwala w porównaniu ze stosowaną obecnie technologią Wi-Fi zwiększyć znacznie zarówno zasięg jak i przepustowość bezprzewodowych połączeń. Bezprzewodowa stacja bazowa WiMax może emitować sygnały radiowe na odległość do 50 kilometrów, a dane są wtedy przesyłane z szybkością do 70 Mb/s.

Technologia WiMax nabrała ostatnio przyspieszenia. Intel ma już w swojej ofercie układy scalone wspierające tę technologię, a większość producentów sprzętu sieciowego bierze czynny udział w pracach stowarzyszenia Wi-Max Forum, które promuje to rozwiązanie.

Zobacz również:

  • Siemens i SAP chcą wspólnie wspierać transformację cyfrową przemysłu
  • Ethernet wiecznie żywy

Siemens jest też żywo zainteresowany technologią HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Pod skrótem HSDPA kryje się usprawnienie wprowadzane do systemów komórkowych 3G. Dzięki HSDPA przepustowość połączenia 3G w kierunku do abonenta (download) wynosi 3 M/s, a w odwrotnym kierunku (upload) wynosi 384 Kb/s. Szczytowa szybkość pracy połączenia 3G opartego na technologii HSDPA (download) może osiągnąć wartość nawet 14,4 Mb/s.


TOP 200