Siemens zainteresowany technologią WiMax

Siemens zamierza wprowadzić do swojej oferty w 2005 r. rozwiązania szerokopasmowego dostępu do Internetu oparte na bezprzewodowej technologii Wi-Max. Firma jest też żywo zainteresowana technologią HSDPA (High Speed Downlink Packet Access).

Technologia Wi-Max (standard IEEE 802.16) pozwala w porównaniu ze stosowaną obecnie technologią Wi-Fi zwiększyć znacznie zarówno zasięg jak i przepustowość bezprzewodowych połączeń. Bezprzewodowa stacja bazowa WiMax może emitować sygnały radiowe na odległość do 50 kilometrów, a dane są wtedy przesyłane z szybkością do 70 Mb/s.

Technologia WiMax nabrała ostatnio przyspieszenia. Intel ma już w swojej ofercie układy scalone wspierające tę technologię, a większość producentów sprzętu sieciowego bierze czynny udział w pracach stowarzyszenia Wi-Max Forum, które promuje to rozwiązanie.

Zobacz również:

  • Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi

Siemens jest też żywo zainteresowany technologią HSDPA (High Speed Downlink Packet Access). Pod skrótem HSDPA kryje się usprawnienie wprowadzane do systemów komórkowych 3G. Dzięki HSDPA przepustowość połączenia 3G w kierunku do abonenta (download) wynosi 3 M/s, a w odwrotnym kierunku (upload) wynosi 384 Kb/s. Szczytowa szybkość pracy połączenia 3G opartego na technologii HSDPA (download) może osiągnąć wartość nawet 14,4 Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200