Siedmiu na łączach TPSA

Siedmiu operatorów telekomunikacyjnych - GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog, Exatel i Tele2 - podpisało już z Telekomunikacją Polską (TP) umowę na tzw. bitstream access. Dzięki niej mogą świadczyć usługę dostępu do Internetu klientom TP.

Siedmiu operatorów telekomunikacyjnych - GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog, Exatel i Tele2 - podpisało już z Telekomunikacją Polską (TP) umowę na tzw. bitstream access. Dzięki niej mogą świadczyć usługę dostępu do Internetu klientom TP.

GTS Energis od końca listopada 2006 r. wprowadziła - skierowaną do klientów biznesowych - ofertę o nazwie Internet Biznes DSL (IBD). Usługa obecnie dostępna jest na terenie ok. 60% Polski, a do końca lutego 2007 r. będzie dostępna w całej Polsce. W perspektywie kilku miesięcy GTS planuje wprowadzenie oferty na rynek klientów indywidualnych.

Zaawansowane prace nad ofertą dla klientów TP prowadzi Netia, która jest w trakcie tzw. testu komercyjnego. Pod koniec stycznia br. ok. 70% klientów TP będzie w zasięgu usługi Net24. Obecnie test komercyjny Net24 jest dostępny dla abonentów TP ze stref warszawskiej, katowickiej, opolskiej, elbląskiej i częstochowskiej. Pod koniec stycznia powinna pojawić się już oferta komercyjna. Kolejny alternatywny operator - Dialog - planuje wprowadzenie oferty na rynek w pierwszej połowie br.

Ofertę dla biznesu przygotowuje zaś spółka e-Telko. Operator współpracuje z ponad 60 resellerami, którzy sprzedają jego usługi pod własną marką dla klientów biznesowych i indywidualnych. W Warszawie oferta e-Telko ma być gotowa w lutym. Pozostałe strefy będą uruchamiane stopniowo do połowy roku. Exatel planuje zaś uruchomienie usług internetowych na podstawie oferty ramowej TP w pierwszym półroczu br. Zamierza świadczyć je na terenie całego kraju zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych.

Problemy z uruchomieniem własnych usług ma eTel Polska, która wciąż nie może porozumieć się z Telekomunikacją Polską. Przedstawiciele eTel Polska deklarują jednak, że pomimo trudności stwarzanych w ciągu ostatnich czterech miesięcy przez TP uruchomią bitstream access w lutym 2007 r. Usługa w pierwszej fazie wdrożenia obejmie swoim zasięgiem warszawską strefę tranzytową, a w przyszłości cały kraj. Z kolei usługi Tele2 umożliwiające klientom operatora szerokopasmowy dostęp do sieci przy wykorzystaniu infrastruktury TP pojawią się w połowie br.

"Jeżeli jeden z operatorów zaoferuje dostęp po dużo niższej cenie, należy oczekiwać, że dominujący operator również obniży ceny i wtedy dla konkurencji marża też się obniża. Niższe ceny u dotychczasowego dostawcy niekonieczne skłonią jego abonentów do poszukiwania nowego operatora" - uważa Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku. "TP utraci klientów, ale nie będzie to znacząca liczba. Jeżeli będzie to 5% obecnej ich liczby w najbliższych 12 miesiącach, będzie to sukces alternatywnych operatów" - dodaje.


TOP 200