Siedem razy pojemniejsze dyski twarde?

Naukowcy z Fujitsu ogłosili, że udało im się ulepszyć technologię zapisu prostopadłego. Pozwoli to na produkcję dysków twardych nawet siedem razy pojemniejszych niż te, sprzedawane obecnie.

Badania nad zmodernizowaniem metody przechowywania danych trwają od wielu lat. Zapis prostopadły (perpendicular recording) jest obecnie jedną z najnowszych, stosowanych w tej dziedzinie. Praktycznie wszyscy wielcy producenci planują wprowadzenie dysków twardych wykorzystujących tę technologię, gdyż pozwala ona na znaczne zwiększenie gęstości zapisywania danych. Nowe rozwiązania, opracowane przez Fujitsu pozwolą umieścić na calu kwadratowym nawet do 1 Terabita (obecnie, najbardziej nowoczesne napędy oferują gęstość powierzchniową około 130Gb/cal kwadratowy).

Przypomnijmy, że zapis prostopadły to metoda zapisu danych, która - w odróżnieniu od stosowanych w produkowanych wcześniej urządzeniach - układa namagnetyzowane cząstki z informacjami pionowo do powierzchni dysku, co pozwala na zmniejszenie ilości zajmowanego przez nie miejsca. Tym samym zwiększa się gęstość zapisu. Pomysł japońskich inżynierów opiera się na uporządkowaniu tych cząstek regularny, podobny strukturą do plastrów miodu, uporządkowany wzór (w przeciwieństwie do stosowanych teraz rozwiązań, gdzie nakładają się one w losowy sposób). Technologia nie jest jeszcze dopracowana i wymaga licznych poprawek, ale Kenichi Itoh (szef projektu), zapewnia, że w ciągu pięciu lat uda się wprowadzić ja do powszechnego użytku)

Więcej informacji: Fujitsu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200