Siedem korzyści z systemu klasy ERP

Wdrożenie systemu scalającego wszystkie obszary działalności firmy niesie wiele korzyści biznesowych. Ich doskonałym przykładem jest branża produkcyjna.

Siedem korzyści z systemu klasy ERP
Efektywność zarządzania firmą rośnie, jeśli poszczególne procesy biznesowe są traktowane jako spójny element całej organizacji. Integracja wszystkich obszarów działalności przynosi korzystne rezultaty. Dotyczy to zwłaszcza obszaru produkcji.

Otwarcie produkcji na inne procesy biznesowe jest często możliwe dzięki wsparciu zintegrowanych narzędzi IT. Ich rolę najczęściej pełni system klasy ERP. Dzięki niemu zarządzanie produkcją należy rozumieć jako jeden z elementów logicznie ze sobą powiązanej struktury organizacyjnej i całego procesu biznesowego. Jakie korzyści niesie taki model działania?

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

W firmie Sage przygotowano listę siedmiu najważniejszych zalet wykorzystania systemu ERP jako narzędzia spinającego procesy biznesowe w branży produkcyjnej. Oto ona:

1. Szybka wymiana informacji

W biznesie chodzi o sprzedaż, a specyfika działów sprzedaży wynika z działania opartego na wielu zmiennych. System klasy ERP umożliwia dwukierunkową integrację obszaru sprzedaży z modułami produkcyjnymi. Pochodzące z działu sprzedaży informacje o prognozowanych i faktycznych zamówieniach pozwalają lepiej sterować procesem produkcji. Spójność i szybkość dostępu do informacji ma duży wpływ na możliwości optymalizacji planów produkcji. Bezpośrednio w systemie mogą automatycznie pojawiać się wygenerowane przez sprzedaż zlecenia produkcyjne.

2. Wiedza o realnych terminach

W modelu produkcji na zamówienie jedną z najistotniejszych informacji jest realna, planowana data dostawy do klienta. To czynnik, który często pozwala dostawcy wygrać z konkurencją. Ma on też wpływ na rzetelność i jakość relacji w obszarze sprzedaży. Wspieranie produkcji zintegrowanym systemem ERP pozwala firmie dokładne ustalać terminy wykonania produktów. Zaszyte w systemie narzędzia do harmonogramowania produkcji pomagają ustalić kolejność operacji, przeanalizować dostępność surowców i wyliczyć możliwy termin dostawy.

3. Zmniejszenie poziomu zapasów

Lepsze planowanie produkcji przekłada się na skrócenie średniego czasu realizacji zamówień. Oznacza to możliwość przejścia z "produkcji na magazyn" na "produkcję na zamówienie" i podniesienia wskaźnika rotacji zapasów. Firma ma szansę zmniejszyć koszty związane m.in. z koniecznością utrzymywania powierzchni magazynowej, zapasami lub półproduktami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200