Sieciowe wyposażenie

Netgear, amerykański producent sprzętu sieciowego, wchodzi na polski rynek za pośrednictwem Veracomp i ABC Data.

Netgear, amerykański producent sprzętu sieciowego, wchodzi na polski rynek za pośrednictwem Veracomp i ABC Data.

Netgear od kilku miesięcy buduje sieć sprzedaży w Europie Środkowej i Wschodniej. Firma dotychczas działająca na terenie Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i kilku rynkach azjatyckich podpisała umowy dotyczące rynku czeskiego, węgierskiego, rosyjskiego i słoweńskiego. Do końca roku produkty Netgear mają być dostępne także w Krajach Bałtyckich i Bułgarii. Firma konkuruje na rynku przede wszystkim z firmami D-Link oraz Linksys (Cisco Systems).

Urządzenia Netgear od początku marca br. dostępne są w ofercie Veracomp i ABC Data.

W czwartym kwartale br. firma zamierza uruchomić w Polsce program partnerski Powershift Partner. Produkty Netgear - przełączniki, routery, bramy internetowe i karty sieciowe - są adresowane do firm zatrudniających do 250 osób. "Największe zainteresowanie produkty Netgear powinny wzbudzić wśród małych firm oraz sieci osiedlowych" - uważa Mariusz Kochański, dyrektor działu systemów sieciowych w Veracomp.

MIMO wszystko

Sieciowe wyposażenie

Router WLAN Netgear WPN824 - kolejny produkt z kategorii MIMO

Na razie największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia linii Prosafe - zapory ogniowe i routery z rozszerzonymi funkcjami bezpieczeństwa, a także przełączniki. Jednak już za kilka tygodni na rynek trafią rozwiązania linii RangeMax, wykorzystujące technologię anten radiowych MIMO (Multiple In Multiple Out) - bezprzewodowy router (WPN824) oraz bezprzewodowe karty sieciowe ze złączami PCMCIA, PCI i USB 2.0.

WPN824 wyposażony jest w siedem niezależnie działających anten wewnętrznych, które pozwalają na wybór optymalnej ścieżki transmisji sygnału radiowego. Po zainstalowaniu w budynku WPN824 bada środowisko, w którym będzie funkcjonować, i z uwzględnieniem fizycznych barier oraz odbić sygnału ustala 127 możliwych konfiguracji anten. Proces ten odbywa się także w trakcie działania urządzenia, co pozwala na optymalizowanie transmisji dla każdego komputera PC korzystającego z sieci.

Router może współpracować z dowolnymi urządzeniami obsługującymi standard 802.11b/g. W przypadku używania dedykowanych kart RangeMax można jednak osiągnąć kilkakrotny wzrost zasięgu oraz znaczną poprawę wydajności w porównaniu ze standardem 802.11g. Według producenta urządzenie umożliwia transmisję danych z szybkością do 108 Mb/s. Router jest zintegrowany z 4 portowym przełącznikiem Fast Ethernet. Cena WPN824 wynosić będzie ok. 460 zł, natomiast kart ok. 310 zł.

VoIP na celowniku

W drugiej połowie br. Netgear wprowadzi na rynek router z obsługą VoIP (SIP). Urządzenie Netgear TA612V ma być wyposażone w dwa porty RJ11 przeznaczone do połączenia z telefonem i faksem oraz dwa porty RJ45, które służą do połączenia z Internetem i siecią komputerową. TA612V może w sieci pełnić funkcję routera, ale także konwertera między wewnętrzną siecią telefoniczną i zewnętrznym łączem służącym do realizowania rozmów VoIP. Jego cena wyniesie 99 euro.

Na niedawno zakończonych targach CeBIT firma pokazywała także ciekawe urządzenia Storage Central SC 101. Rozwiązanie oparte na innowacyjnej technologii licencjonowanej od firmy Zetera (pisaliśmy o niej w CW 3/2005) pozwala na współdzielenie plików w sieci. Będzie ono umożliwiało równoległą transmisję strumieniową filmów, muzyki i plików w sieciach kablowych i bezprzewodowych. SC 101 może zawierać dwa dyski twarde IDE o dowolnej pojemności i jest podłączane bezpośrednio do sieci. Firma deklaruje, że urządzenie będzie kosztowało "tyle co standardowy zewnętrzny twardy dysk".

Prawdziwe MIMO

Standardowe sieci 802.11 mają ograniczoną przepustowość, która pogarsza się wraz ze zwiększaniem się dystansu pomiędzy klientem a stacją bazową. Rozchodzenie się fal radiowych znacznie ograniczają ściany i podłogi. W celu poprawienia wydajności sieci bezprzewodowych dostawcy sprzętu wykorzystują obecnie technologię MIMO. Działa ona w ten sposób, że ten sam sygnał jest przesyłany niezależnie kilkoma oddzielnymi kanałami w różnych pasmach częstotliwości.

Kluczowe jest zastosowanie kilku niezależnych nadajników i odbiorników z własnymi antenami oraz wspólny dla nich wszystkich system kodowania informacji ignorujący interferencje. Rozchodzące się sygnały odbijają się od naturalnych przeszkód i docierają do odbiornika z różnymi opóźnieniami. Interferencje fal docierających do odbiornika bezpośrednio z falami odbitymi, często wielokrotnie, wywołują interferencje.

Ten sam sygnał jest zapisany w falach o różnej częstotliwości, które podlegają odbiciom i interferencjom w różny sposób. Jeśli odbiornik ma do dyspozycji kilka anten działających w innym przedziale częstotliwości, może porównać ze sobą niezależnie odczytane sygnały i z dużą dozą pewności wnioskować, jaka była rzeczywista zawartość sygnału wysłanego przez nadajnik. Kodowanie informacji zostało zorganizowane w taki sposób, że wystąpienie interferencji w jednym czy dwóch kanałach nie ma wpływu na zdolność odbiornika do interpretacji sygnału.

Pierwsze produkty MIMO, opracowane przez firmę Belkin, trafiły na rynek w ubiegłym roku. Od tego czasu własne produkty MIMO oferują m.in. Linksys, D-Link oraz Netgear. W produktach linii RangeMax Netgear wykorzystuje układy radiowe BeamFlex produkowane przez firmę Video54 w połączeniu z układem Atheros, podczas gdy pozostali dostawcy rozwiązań MIMO korzystają z układów True MIMO firmy Airgo Networks.

Na tej podstawie Airgo twierdzi, że produkt Netgear nie może być określany jako wykorzystujący technologię MIMO. Według Airgo określenie MIMO stosuje się tylko wtedy, gdy w ramach jednego kanału tworzone są dwa niezależne subkanały. Technika ta określana jest jako "multipleksowanie przestrzenne", które jest zawarte w propozycji WWISE dla standardu 802.11n, nad którym pracuje IEEE. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Netgear wykorzystuje układy Airgo w zestawach sprzedawanych w Japonii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200