Sieciowe przychody, zyski i straty roku 2002

Przypatrując się wynikom finansowym uzyskanym w 2002 roku przez wiodących producentów sprzętu i oprogramowania sieciowego można powiedzieć, że nie był to rok wyróżniający się czymś nadzwyczajnym.

Jedną z firm, która nie może narzekać na 2002 rok, jest Cisco Systems. Chociaż przychody tej firmy spadły w zeszłym roku o 15 proc. (do 18,9 mld USD), to obniżyła ona swoje koszty na tyle, że zysk zamknął się sumą 1,9 mld USD. To dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że Cisco odnotowało w 2001 roku straty wynoszące 1 mld USD. Finansowy rok 2002 zakończył się w Cisco w lipcu ub.r. Aby więc wyrobić sobie opinię o tym, jak firma radziła sobie w ciągu kalendarzowego 2002 roku i później, należy połączyć dwa ostatnie kwartały 2002 z pierwszym i drugim 2003 r. W ciągu tego okresu przychody firmy wzrosły o 5 proc. (do 19,2 mld USD, w porównaniu z poprzednim rokiem rozliczeniowym), a zyski wyniosły 3,1 mld USD (rok wcześniej firma odnotowała straty rzędu 2,3 mld USD). Wygląda więc na to, że Cisco może patrzeć z ufnością w przyszłość.

Nie można tego powiedzieć w odniesieniu do innych znaczących dostawców sprzętu i oprogramowania sieciowego, mając głównie na uwadze takie firmy jak 3Com (spadek sprzedaży o 48 proc.), Extreme Networks (spadek o 10 proc.), Enterasys Networks (spadek o 57 proc.) i Foundry Networks (spadek o 3 proc.). Firma Avaya też nie może zaliczyć mijającego roku do udanych (spadek sprzedaży o 27 proc.).

Zobacz również:

  • Corning prezentuje Gorilla Glass 7i
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Z ważnych wydarzeń warto odnotować fakt, że Nortel i 3Com, dwaj znaczący producenci sprzętu sieciowego zmienili swoją strategię, wprowadzając na rynek rozwiązania przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw.

Przyglądając się bliżej wynikom można zauważyć, że dostawcy urządzeń sieciowych mają więcej powodów do zadowolenia niż dostawcy serwerów.

A co mówią liczby. Dell Computer Corp. – spadek sprzedaży o 2 proc., do 31 mld USD (rok finansowy 2002). Ponieważ w Dellu rok finansowy kończy się w lutym, zaprezentowane wyniki dotyczą raczej roku kalendarzowego2001. Wyniki uzyskane przez Dell w 2003 r. finansowym (które powinno się porównywać z wynikami innych firm uzyskanymi w 2002 roku finansowym) są już lepsze – wzrost przychodów o 14 proc. (do 35 mld USD) i wzrost zysków o 19 proc. (do 2 mld USD).

A czym się może pochwalić IBM? Niczym specjalnym. Sprzedaż spadła o 2 proc. (do 81 mld USD), a zyski spadły o 54 proc. (do 3,6 mld USD).

Kolejny potentat – HP. Przychody tej firmy zmalały w porównaniu z 2001 rokiem o 11 proc. (do 72 mld USD), a zysków nie było żadnych (straty ok. 1 mld USD).

Dobre wyniki uzyskał Dell, którego przychody (sprzedaż serwerów) wzrosły o 18 proc., zyski natomiast wyniosły 3,6 mld USD. Jest to niezły wynik biorąc pod uwagę fakt, że zyski ze sprzedaży serwerów takiego potentata jak HP wyniosły w tym okresie 12,3 mld USD.

Czas na Sun. Przychody spadły o 32 proc. (do 12 mld USD) i firma odnotowała straty w wysokości 587 mln USD. Dlaczego? Ponieważ serwery tej firmy nie należą do najtańszych i muszą ciągle stawiać czoła systemom opartym na układach Intela, które pracują coraz wydajniej. Do tego dochodzi wzrastająca popularność systemu operacyjnego Linux, co nie ułatwia życia temu producentowi.

"Sytuacja na rynku nie jest najłatwiejsza, ale oczekujemy, że w dłuższym okresie popyt na produkty sieciowe będzie wzrastał”, konkluduje Scott McNealy, szef firmy Sun. I dodaje, „bezprzewodowe telefony, przywoływacze, komputerki PDA, konsole do gier, kamery i inne urządzenia elektroniczne powszechnego użytku – cały ten sprzęt będzie musiał współpracować z siecią. A to oznacza, że popyt na nowe rozwiązania i architektury sieciowe będzie rósł”.

Obroty na rynku ruterów spadły w 2002 roku o 15 proc. (do 6,1 mld USD). Dobrze trzyma się sprzęt Ethernet, głównie dzięki technologii gigabitowej. Analitycy przewidują, że obroty na rynku. gigabitowym wzrosną do 10 mld USD w 2008 r. Wśród innych technologii rokujących duży wzrost obrotów specjaliści wymieniają takie pozycje jak telefonia IP (przewidywane obroty w 2007 r. to 3,1 mld USD; w 2001 r. – 272 mln USD), bezprzewodowe sieci LAN (przewidywane obroty w 2006 r. – 2,7 mld USD), przełączniki i systemy pamięci masowych (obroty na tym rynku mają wynieść w 2003 r. 14,3 mld USD, a w 2004 r. 24,2 mld USD).

Biorąc pod uwagę wyniki uzyskane przez producentów sprzętu sieciowego i systemów pamięci masowych, 74 proc. firm odnotowało spadek przychodów w 2002 r. (w porównaniu z 2001 r.) i tyle samo firm (74 proc.) odnotowało straty.

Oprogramowanie

A jak się zachowywał rynek oprogramowania użytkowego? Dużą popularnością cieszą się dalej takie aplikacje jak ERP (Enterprise Resource Planning; zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa), do których dołączyły aplikacje oparte na języku XML. Aplikacje te konsolidują dane pochodzące z różnych źródeł, generując raporty i opracowania pozwalające planować dalszą strategię przedsiębiorstwa. Rok 2002 udowodnił, że użytkownicy cenią sobie bardzo takie narzędzia. Do tego dochodzą aplikacje EAI (Enterprise Application Integration), dzięki którym przedsiębiorstwa mogą integrować aplikacje.

Przeciętny przychód firm oferujących oprogramowanie wyniósł w 2002 r. 976 mln USD, a zyski 6 mln USD. Na rynku tym przodują takie firmy jak Microsoft i Oracle. To dzięki nim wyżej wymieniony przeciętny przychód jest tak wysoki. Wspomogli je producenci oprogramowania ERP i XLM oraz firmy oferujące narzędzia chroniące systemy informatyczne przed włamaniami, na przykład Check Point, Network Associates i Symantec. Ta ostatnia firma odnotowała 26-procentowy wzrost przychodów, który wyniósł ponad 1 mld USD.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych. Producenci oferujący tego rodzaju narzędzia nie powinni narzekać na 2002 rok, chociaż rynek oprogramowania jako całość odczuł skutki recesji. I tak 60 proc. producentów oprogramowania odnotowało w 2002 roku mniejsze przychody niż w poprzednim, a 74 proc. zadeklarowało straty.

O oto dane dotyczące firm produkujących rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo systemów informatycznych: Symantec Corp. - wzrost przychodów o 26 proc. (przychody przekroczyły po raz pierwszy 1 mld USD), Network Associates - wzrost o 16 proc. do 942 mln USD, Internet Security Systems - wzrost o 9 proc. do 243 mln USD i NetScreen Technologies - wzrost o 62 proc. do 138 mln USD.

Znana w Polsce firma Check Point Software Technologies odnotowała w mijającym roku nieco słabsze wyniki. Jej przychody spadły o 19 proc. (do 427 mln USD), a zyski spadły o 21 proc. (do 255 mln USD). Biorąc jednak pod uwagę, że współczynnik zyski/przychody wynosi w tej firmie 60 proc., w tej kategorii oceny (zyskowność) Check Point plasuje się na jednej z czołowych pozycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200