Sieci w dużej pigułce

Nakładem wydawnictwa Robomatic ukazała się druga polska edycja Wielkiej Encyklopedii Sieci Komputerowych.

Nakładem wydawnictwa Robomatic ukazała się druga polska edycja Wielkiej Encyklopedii Sieci Komputerowych.

Drugie dwutomowe wydanie znacznie rozszerza zakres haseł (głównie w kierunku telekomunikacji) w porównaniu do opublikowanej cztery lata temu pierwszej polskiej edycji encyklopedii. W szczególności zawiera ona tłumaczenie haseł i opisy najnowszych technologii sieciowych, spośród których jeszcze przed kilkoma laty wiele nie istniało. Łączna objętość dwóch tomów encyklopedii to ponad 1500 stron.

Wszystkie hasła w encyklopedii posortowano według terminów angielskojęzycznych. Niemniej w większości przypadków tam, gdzie było to możliwe, pod terminem angielskim pojawia się również polska nazwa, np. do hasła Configuration Management przyporządkowany jest również polski odpowiednik Zarządzanie konfiguracją. W indeksie haseł umieszczonym na końcu książki widnieją zarówno angielskie, jak i polskie terminy, co znacznie ułatwia wyszukiwanie informacji.

Przy większości haseł umieszczono także odnośniki do innych terminów pod wspólną nazwą Hasła pokrewne. Ułatwia to zapoznawanie się z szerszym kontekstem dotyczącym danej technologii, standardu lub grupy produktów i rozwiązań sieciowych. Przy hasłach często pojawiają się także odnośniki z adresami internetowymi, pod którymi można znaleźć więcej informacji na dany temat.

Wielka Encyklopedia Sieci Komputerowych w polskim wydaniu ma też wady. Oryginał amerykański przygotowany przez Toma Sheldona zawiera CD-ROM, na którym znajduje się pełna wersja encyklopedii. Znacznie ułatwia on wyszukiwanie haseł i przemieszczanie do haseł pokrewnych, nie wspominając o tym, że jest bardziej poręczny niż dwa tomy opasłej encyklopedii.

Wydawnictwo McGraw-Hill, które wydało amerykańską encyklopedię, obsługuje również stronę WWW, na której znajdują się stale aktualizowane informacje dotyczące technologii sieciowych nie umieszczonych w encyklopedii. W ten sposób wydawnictwo to stara się zapewnić aktualność informacji między kolejnymi wydaniami publikacji (dostępne są one jednak tylko w wersji elektronicznej). Takiej strony internetowej nie oferuje polski wydawca.

Niemniej Wielka Encyklopedia Sieci Komputerowych jest dziełem rzeczywiście wielkim, z którego skorzystać mogą wszystkie osoby zawodowo lub hobbistycznie zainteresowane problematyką sieci komputerowych.

Wielka Encyklopedia Sieci Komputerowych, Tom Sheldon, Wydawnictwo Robomatic, Wrocław, t. I, str. 820, t. II, str. 684

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200