Sieci mobilne: eksabajty danych

Coraz chętniej i częściej korzystamy z zalet mobilnego dostępu do Sieci, co bezpośrednio przekłada się na ilość generowanego ruchu. Według najnowszych prognoz ABI Research w 2014 r. będziemy przesyłać w sieciach komórkowych 1,6 eksabajta (EB) danych miesięcznie - to więcej niż w całym ubiegłym roku. Do najbardziej popularnych usług mobilnych będzie należało przeglądanie stron internetowych, poczty elektronicznej (74 proc.) oraz transmisje multimedialne (audio-wideo, 26 proc.).

Tak ogromne ilości danych (przypomnijmy, że jeden eksabajt to miliard gigabajtów) nie będą oczywiście pochodziły jedynie z transmisji wykonywanych za pomocą telefonów komórkowych czy smartfonów (BlackBerry, iPhone) - przeważająca część ruchu generowana będzie przez użytkowników laptopów z wbudowanymi lub zewnętrznymi modemami szerokopasmowymi.

Analitycy ABI Research podkreślają, że o ile w ubiegłym roku ponad dwie trzecie danych przesyłanych w sieciach komórkowych pochodziło od klientów, którzy specjalnie dokupili w tym celu modemy szerokopasmowego do swoich komputerów, to w 2014 r. dominującym modelem dostępowym będą laptopy z wbudowanymi adapterami 3G/4G (ze szczególnym uwzględnieniem HSPA i LTE).

Według szacunków ABI Research w 2008 r. za pomocą sieci mobilnych przesłano 1,3 EB danych. Już za 5 lat podobny rząd wielkości ma się tyczyć wartości miesięcznych (1,6 EB/miesiąc). Trafność tych prognoz będzie zależna od rozwoju szerokopasmowych sieci dostępowych, wśród których najbardziej popularne są w tej chwili rozwiązania spod znaku HSPA (High Speed Packet Access).

Statystyki GSM Association pozwalają przypuszczać, że do końca lata liczba użytkowników w sieciach HSPA na całym świecie przekroczy 150 milionów. Najszybciej pod tym względem rozwijać się będzie region EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) - 60 milionów użytkowników do końca września br. Ważnym rejonem będą także tereny Azji-Pacyfiku (56 milionów) oraz USA (37 milionów).

Sieci HSPA są obecnie najbardziej dynamicznie rozwijaną technologią mobilnego dostępu do Sieci. Na świecie z jej zalet korzysta ponad 300 operatorów w 127 krajach, a liczba urządzeń przystosowanych do obsługi HSPA (telefony komórkowe, laptopy, modemy) szacowana jest na ok. 1,5 tys. Specjaliści z GSM Association prognozują, że w I kw. 2010 r. liczba użytkowników HSPA przekroczy 200 milionów. Na horyzoncie zaś coraz klarowniej rysuje się kolejna rewolucja w mobilnej telekomunikacji - Long Term Evolution (4G).

Z raportu ABI Research wynika, że w latach 2008-2014 jednymi z najpopularniejszych usług mobilnego internetu będą wideokonferencje i szeroko pojęty wideo streaming (wzrost ruchu na poziomie 62 proc. rocznie).

Należy mieć na uwadze, że wraz z generowaniem ogromnych ilości danych w sieciach komórkowych wzrosną przychody całego rynku usług mobilnych. Według prognoz grupy badawczej Ovum w 2014 r. będzie on wart 137 miliardów USD, o 450 proc. więcej niż w 2008 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200