Sieci bezprzewodowe od A do G

A/B lepsze niż A+B

Argumenty na korzyść kart sieciowych i punktów dostępu 802.11a/g i 802.11b/g są takie, jakie przytacza się na poparcie technologii 802.11g. Chociaż wielomodowe chipsety mogłyby zostać zastosowane w punktach dostępu, to jednak pierwsze będą w nie wyposażone karty klienta, czyli znajdą się tam, gdzie ma się do czynienia z ograniczoną przestrzenią i gdzie koszt jest często najważniejszym czynnikiem.

Jeśli chodzi o produkcję urządzeń wielomodowych, to obecnie przewodzą znane firmy: Cisco Systems, Intel, Proxim, 3Com, Avaya i Enterasys Networks. Parę przykładów:

  • Aironet 1200 Series Dual Radio Cisco jest punktem dostępu do sieci WLAN obsługującym 802.11b, a producent zapowiada udostępnienie modułu 802.11a. Firma obiecała także opracowanie kart dwumodowych. Jak na razie spółka z San Jose nie zapowiedziała wprowadzenia produktów 802.11g, chociaż wiadomo, że wspiera ona bardzo mocno tę technologię. Cisco Systems, wraz ze wspomnianą wcześniej spółką Intersil, chciałyby opracować referencyjną platformę 802.11g.

    Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Synergy Research Group, Cisco zdobyła w 2001 r. 18 proc. rynku WLAN. Jeśli natomiast wziąć pod uwagę rynek przedsiębiorstw, to tu wynik tej spółki wygląda jeszcze korzystniej - 37 proc. To zdecydowanie najlepszy wynik. Synergy szacuje, że rynek produktów dla sieci WLAN osiągnie w 2002 r. wartość 2,4 mld USD. W 2006 r. ma to być 4,9 mld USD.

  • Jeśli chodzi o linię nowych produktów firmy Proxim, to na razie składa się ona tylko z urządzeń 802.11a. Chociaż firma oficjalnie nie zapowiedziała dwumodowych produktów, to nieoficjalnie wiadomo, że znajdą się one w jej ofercie. Chodzi o karty 802.11a/b, które mają trafić do rąk użytkowników pod koniec tego roku. Przedstawiciele spółki są zdania, że oddzielne punkty dostępu, czyli 802.11a i 802.11b, są droższym rozwiązaniem od zintegrowanych w krzemie.

  • Intel także planuje dodać opcjonalny zestaw 802.11b do swojego punktu dostępu 802.11a Pro/Wireless LAN Access Point. Niestety czasowe ramy tego przedsięwzięcia nie są na razie znane.

  • Texas Instruments także pracuje nad produktami 802.11a/b i planuje zaprezentować je w 2003 r. Texas był ważnym partnerem w rozgrywce o rozwój standardu 802.11g i pozostał nim nawet wtedy, kiedy preferowana przez tę firmę metoda modulacji PBCC (Packet Binary Convolutional Code) została uznana za opcjonalną zamiast odniesienia.

    Układy scalone

    Punkt widzenia producentów układów scalonych jest następujący: kiedy zaimplementowało się w krzemie 802.11a i b, to wtedy implementacja 802.11g nie stanowi większego problemu. Dlatego właśnie Intersil i Atheros interesują się głównie chipsetami 802.11a/g, a nie 802.11a/b.

    Dzisiaj trudno jest jeszcze ocenić wpływy 802.11g, ale już wiadomo, że systemy wielomodowe - kombinacje dualne 802.11a, 802.11b i 802.11g - przejmą lwią część rynku i to prawdopodobnie w niezbyt odległej przyszłości. Iloraz w rodzaju a/b oznacza integrację w krzemie dwu norm, a suma a+b dwie karty w chassis.

    <hr size=1 noshade>

    Sieci bezprzewodowe od A do G

    Szkic architektury bezprzewodowej IEEE 802.11

    Architektura sieci bezprzewodowych IEEE 802.11 jest komórkowa. Do połączenia komórek ze stacjonarną siecią LAN służą punkty dostępowe - AP. Są one niezbędne do uzyskania dostępu do sieci, ale nie są potrzebne do nawiązywania komunikacji typu "każdy z każdym" (komórka B, IBSS).

    Ogólnie podwarstwa MAC IEEE 802.11 jest interfejsem między warstwą fizyczną a komputerem. Jest ona odpowiedzialna za funkcjonowanie dwóch trybów: ad hoc (komórka B) oraz infrastrukturalnego (komórki A i C). W trybie infrastrukturalnym przynajmniej jeden AP musi być podłączony do systemu dystrybucyjnego. Ten tryb występuje w dwóch odmianach: BSS i ESS. W pierwszej (komórka A lub C) punkt dostępu zapewnia funkcje lokalnego mostu, a wszystkie bezprzewodowe stacje komunikują się za pośrednictwem AP, co wyklucza bezpośrednią komunikację. Z kolei ESS składa się z kilku bazowych komórek BSS (tu A i C), a urządzenia AP komunikują się ze sobą i przesyłają dane z jednego BSS do innego.<hr size=1 noshade>


  • TOP 200