Sieci bezprzewodowe - coraz szybciej i dalej

Technologie bezprzewodowe skazane są na szybki rozwój i skutecznie wypierają sieci kablowe w wybranych zastosowaniach. Ewolucja standardów dokonuje się niezwykle szybko, a producenci co chwila zaskakują nowymi rozwiązaniami. Rosnący rynek rozwiązań bezprzewodowych jeszcze nigdy nie był reprezentowany przez tak ogromną liczbę produktów. Każdy liczący się producent rozwiązań sieciowych posiada w swojej ofercie sprzęt zawierający elementy Wi-Fi.

Technologie bezprzewodowe skazane są na szybki rozwój i skutecznie wypierają sieci kablowe w wybranych zastosowaniach. Ewolucja standardów dokonuje się niezwykle szybko, a producenci co chwila zaskakują nowymi rozwiązaniami. Rosnący rynek rozwiązań bezprzewodowych jeszcze nigdy nie był reprezentowany przez tak ogromną liczbę produktów. Każdy liczący się producent rozwiązań sieciowych posiada w swojej ofercie sprzęt zawierający elementy Wi-Fi.

Standard 802.11g nie istnieje na rynku długo, ale pojawiły się nowe technologie zwiększające jego wydajność, bezpieczeństwo i prędkość. Pierwsze sieci 802.11b potrafiły transmitować dane z prędkością 11 Mb/s. Rzeczywista prędkość wynosiła ok.

6 Mb/s i była wyższa niż przeciętne łącze DSL. Gdy pojawiły się produkty używające standardu 802.11a - poprzedzone standardem 802.11g - maksymalna prędkość połączenia została zwiększona do 54 Mb/s. Rzeczywista przepustowość wynosiła ok. 25 Mb/s.

<hr>

#Karta sieciowa MIMO z USB# Bezprzewodowa karta sieciowa Linksys WUSB300N Wireless-N USB, zgodna z draftem specyfikacji 802.11n, jest wyposażona w złącze USB. Używa technologii MIMO w celu zwiększenia pokrycia zasięgiem i redukcji martwych punktów. Transmisja może być nawet 12-krotnie szybsza niż w standardzie 802.11g. Bezprzewodowa transmisja jest chroniona 256-bitowym szyfrowaniem.
Sieci bezprzewodowe - coraz szybciej i dalej
<hr>

Osiągane prędkości nie były jednak satysfakcjonujące dla twórców Wi-Fi. Bardzo szybko pojawiły się produkty oznaczone symbolem TurboG. Sprzęt w tej technologii podwajał przepustowość standardu 802.11g. Wyższa przepustowość oznacza większą liczbę użytkowników, którzy mogą pracować jednocześnie. Logowanie do sieci TurboG sprzętu pracującego w standardzie 802.11b lub 802.11g powoduje spowolnienie pracy wszystkich użytkowników.

Perspektywy rozwoju nowych technologii bezprzewodowych sprawiają, że standardy 802.11a/b/g będzie można uznać w bliskiej przyszłości za technologie historyczne.

Roman Napierała dyrektor zarządzający D-Linka w Europie Wschodniej

Czy produkty zgodne ze standardem 802.11n wyprą z rynku sprzęt 802.11a/b/g?

Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Z roku na rok rosną częstotliwości procesorów, pojemności dysków i wymagania użytkowników. Rosną też przepustowości sieci, zarówno LAN, jak i WAN, co jest związane z faktem, że coraz więcej danych jest przesyłanych przez sieci lokalne (w tym domowe!) i przez Internet. W związku z tym pojawia się presja ze strony użytkowników na większy transfer danych w sieciach bezprzewodowych. Nowy standard 802.11n daje tę możliwość. I o ile do przeglądania Internetu czy obsługi poczty elektronicznej standard 802.11g zapewnia wystarczające szybkości, to już aplikacje multimedialne takie jak przekaz wysokiej jakości obrazu na żywo wymagają dużo więcej. Dlatego też pewne jest, że w ciągu najbliższych kilku lat standard 802.11n wyprze standard 802.11b/g.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa w przypadku standardu 802.11a. Wykorzystuje on inną częstotliwość i - paradoksalnie - wraz ze wzrostem popularności standardów 802.11b/g/n i liczby sprzętu pracującego na częstotliwości 2,4 GHz zapotrzebowanie na sprzęt w standardzie 802.11a będzie rosło.

802.11n - kupić czy czekać?

Kolejne przyspieszenie standardu Wi-Fi oznaczone 802.11n oferuje przepustowość blisko 108 Mb/s. Nowa specyfikacja jest w opracowaniu IEEE, ale część producentów już teraz zaprezentowała produkty oparte na wstępnej specyfikacji 802.11n (draft). Wi-Fi Alliance prawdopodobnie rozbije standaryzację 802.11n na dwie fazy. Pierwsza wprowadzi zmiany do draftu 1.0. Kolejny draft standardu pojawi się w marcu 2007. Także w 2007 r. pojawią się na rynku pierwsze produkty zgodne z draftem 2.0. Urządzenia te powinny współpracować bez problemu, nie będą jednak zawierały opcjonalnych elementów 802.11n. Faza pierwsza nie gwarantuje kompatybilności produktu z fazą drugą. Ta ostatnia zakończy się ratyfikacją standardu, co może stać się wiosną 2008 r.

Po przedstawieniu draftu 1.0 dla standardu 802.11n kilku producentów zaprezentowało punkty dostępowe oraz routery oparte na tym dokumencie. W kwietniu 2006 r. pojawiły się pierwsze komercyjnie dostępne routery 802.11n producentów takich jak: Linksys, Netgear, Buffalo Technology, Belkin czy D-Link. W maju w sklepach pojawiła się linia routerów Belkin N1. W czerwcu zaprezentowano produkty 802.11n Linksys. Także w czerwcu Dell rozpoczął sprzedaż bezprzewodowych kart LAN zgodnych ze standardem 802.11n.

<hr>

#Punkt dostępowy architektury MESH# Cisco Aironet 1500 został stworzony do bezpiecznej pracy w sieciach kratowych. Współpracuje z bezprzewodowymi kontrolerami Cisco WCS (Wireless Control System), centralizując kluczowe funkcje sieci bezprzewodowej. Urządzenia są zgodne z WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2) i wykorzystują sprzętowe szyfrowanie AES (Advanced Encryption Standard).
Sieci bezprzewodowe - coraz szybciej i dalej
<hr>

Większość producentów rozwiązań pre-n wykorzystuje układy Atheros i Broadcom. Krytycy produktów pre-n twierdzą, że wstępna specyfikacja jest nadal zbyt niespójna, aby wykorzystywać ją do tworzenia komercyjnych produktów. Z tego powodu Airgo Networks - jeden z głównych graczy na rynku MIMO - nie przedstawił układu zgodnego ze specyfikacją 802.11n. Broadcom twierdzi, że wyprodukowany układ oparty na drafcie zostanie zaktualizowany przez zmianę oprogramowania w momencie zatwierdzenia standardu. Innym problemem jest wybór metody bezpieczeństwa dla tworzonego standardu - wybrać WPA, WPA2, czy całkowicie przebudować 802.11i. Standard 802.11i wzmacnia bezpieczeństwo Wi-Fi. Większość punktów dostępowych kompatybilnych ze standardem 802.11i będzie posiadała oddzielny koprocesor szyfrujący dane, co oznacza konieczność wymiany sprzętu. A co stanie się jeżeli standard będzie tak różny, że nie będzie możliwości aktualizacji programowej? Czy aktualny sprzęt pre-n jest bezpiecznym zakupem? Trudno powiedzieć, czy będzie możliwość aktualizacji sprzętu do rozwiązań, o których jeszcze nikt nie wie. Zakup technologii MIMO ma jednak sens w przypadku, gdy zamierzamy zwiększyć prędkość i zasięg technologii 802.11g.

<hr>

#Zgodnie z draftem 802.11n# D-Link RangeBooster N 650 Router (DIR-635) jest urządzeniem zgodnym ze wstępną specyfikacją 802.11n. Umożliwia kilkakrotnie szybszą transmisję w stosunku do produktów 802.11g. Trzy zewnętrzne anteny wykorzystywane są przez technologię MIMO. Router zabezpiecza transmisję, wykorzystując WPA oraz WPA2. Opcje to translacja adresów NAT, VPN, zaawansowany filtr pakietów (SPI).
Sieci bezprzewodowe - coraz szybciej i dalej
<hr>

WiMAX wskazuje drogę

Jest jeszcze inna bezprzewodowa technologia, która może dominować w przyszłości - standard 802.16, lepiej znany jako WiMAX. Technologia oferuje prędkość do 70 Mb/s i zasięg do 50 km, tworząc system idealny dla miejsc, gdzie usługi oparte na sieci kablowej nie są dostępne. WiMAX opiera się na serii standardów IEEE 802.16. WiMAX Forum tworzony przez grupę producentów i usługodawców początkowo certyfikował sprzęt w standardzie 802.16d. Późniejsza wersja, oznaczona 802.16e, umożliwi wsparcie mobilnego klienta. Na rynku działa kilku producentów sprzętu WiMAX, wśród których najważniejsi to Alvarion, RedLine i Siemens.

WiMAX może stanowić zagrożenie także dla technologii komórkowych. Standardy czwartej generacji (4G) bezprzewodowych technologii - między innymi HSUPA - są nadal w fazie opracowań. Muszą także znaleźć się wolne częstotliwości dla realizacji komórkowego 4G. Operatorzy komórkowi będą potrzebowali więcej pasma w celu oferowania nowych usług i aplikacji. Dodatkowych problemów dostarczają niewykorzystane licencje przeznaczone dla technologii 3G. W tej sytuacji WiMAX może na długo pozostać jedyną rozsądną propozycją technologii mobilnej. Zagrożeniem może okazać się powolnie tworzony standard 802.20, czy promowana przez Cisco architektura sieci kratowych 802.11s.

Piotr Chomczyk inżynier systemowy Cisco Systems

Czy istnieje alternatywa dla systemów WiMAX?

Technologie sieciowe mają do siebie to, że właściwie dla każdej nowo powstającej technologii istnieje jakaś alternatywa. WiMAX jest technologią obiecującą, tak z punktu widzenia architektury, funkcjonalności, jak i otwartości, jednak wciąż niedojrzałą. Ponadto brakuje jej póki co kilku elementów stanowiących siłę technologii bezprzewodowych. Mam tu na myśli przede wszystkim mobilność użytkowników.

Biorąc to wszystko pod uwagę jako alternatywę dla systemów WiMAX wymieniłbym dzisiaj przede wszystkim sieci kratowe (mesh networks), oparte na standardach 802.11. Poza zapewnieniem mobilności, szerokiej dostępności urządzeń klienckich ich niewątpliwą zaletą jest korzystanie z nielicencjonowanego pasma w okolicach częstotliwości 2,4 i 5 GHz, a także w większości przypadków większa przepustowość.

Zastanawiając się dzisiaj nad wyborem którejś z technologii, wszystko można sprowadzić do pasma - mając dostęp do licencjonowanego pasma i chcąc pokryć duży obszar "stałym" dostępem radiowym, można zdecydować się na WiMAX. Nie mając dostępu do licencjonowanego pasma i chcąc pokryć mniejszy obszar, zapewniając przy tym mobilność klientów - sieci kratowe oparte na Wi-Fi są na dzisiaj lepszą alternatywą.

Telefonia IP w wydaniu bezprzewodowym

Rynek Voice over Wireless LAN (VoWLAN) jest nadal mały. Dominującymi producentami telefonów bezprzewodowych WLAN są firmy SpectraLink i Symbol. Telefony łączące funkcje PDA i komputera przenośnego mogą wprowadzić ożywienie na rynku. Inną kwestią jest kombinacja Wi-Fi i technologii 3G w mobilnym telefonie, potrafiącym samodzielnie przełączać się pomiędzy siecią 802.11 oraz komórkową. Zagwarantuje to standard 802.11u.

Niektórzy analitycy są bardzo entuzjastycznie nastawieni do masowego rynku telefonii VoWLAN. Obecnie użytkownikiem tej technologii jest głównie przemysł z potrzebami zapewnienia komunikacji w dowolnym środowisku. Wymaga to wprowadzenia standardu 802.11e zapewniającego prawidłowy tryb gwarantowania usług (QoS) oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Niezbędna okaże się opcja szybkiego roamingu w postaci standardu 802.11r, umożliwiającego sprawną obsługę przemieszczających się pracowników.

Zainteresowanie urządzeniami sieci mieszanej wyraźnie wzrośnie w ciągu 5 lat. Oczekuje się pojawienia niedrogich telefonów, które automatycznie przełączą się z sieci komórkowej na Wi-Fi i odwrotnie. Wcześniej należy jeszcze rozwiązać kilka problemów standaryzacyjnych. Obecnie jesteśmy nadal w okresie konwergencji telefonii IP z mnóstwem różnych aplikacji i systemów operacyjnych. Analitycy przewidują, że telefony wielozakresowe zdobędą popularność znacznie szybciej. Osoby biznesowe zmieniają telefon średnio co rok. Chęć sprostania wymaganiom użytkowników spowoduje szybszy rozwój technologii VoWLAN.

<hr>

#W trybie FDD lub TDD# Stacja CPE BreezeMAX Self Install wprowadza unikalny, programowo definiowany tryb FDD/TDD. Praca w trybie FDD lub TDD umożliwia osiągnięcie maksymalnej elastyczności i ochronę inwestycji. Konfiguracja przez interfejs przeglądarki internetowej pozwala na współpracę z praktycznie dowolnym systemem 802.16d. Produkt jest certyfikowany przez WiMAX Forum. Urządzenie posiada zintegrowaną antenę 9 dBi z możliwością dołączenia zewnętrznej anteny 12dBi, obsługuje interfejs 10/100 Base-T.
Sieci bezprzewodowe - coraz szybciej i dalej
<hr>

Przyszłość technologii biurkowych

Technologia UWB (Ultra WideBand) jest jedną z najlepiej rozwijających się technologii bezprzewodowych kolejnej generacji osobistych sieci lokalnych (PAN). UWB jest postrzegana jako następca Bluetooth i będzie wykorzystywana do połączeń bezprzewodowych z klawiaturami, myszami, drukarkami, czy zestawami słuchawkowymi. UWB pozwoli na transfer danych z prędkością 100 Mb/s. Możliwa będzie praca w istniejących kanałach komunikacyjnych bez efektu interferencji z innymi bezprzewodowymi systemami. UWB może zostać wbudowane do PDA, komputerów przenośnych, telefonów, które łączą się bezprzewodowo z monitorami, klawiaturami i innymi peryferiami.

Co dalej...?

Dominujące trendy technologiczne na przełomie roku 2006/2007 będą wiązały się z rozwiązaniami zgodnymi ze specyfikacją wstępną 802.11n oraz systemami WiMAX. Technologie 802.11a/b/g będą powoli odchodziły w niepamięć. Urządzenia 802.11n będą coraz częściej gościły w biurach oraz sieciach domowych użytkowników. Brak standaryzacji może jednak spowolnić rozwój i sprzedaż tego sprzętu. W przypadku systemów 802.16 mamy do czynienia z coraz większą ilością wdrożeń standardu 802.16d. W miarę pojawiania się sprzętu 802.16e, systemy WiMAX pokażą prawdziwe oblicze, wypierając stopniowo technologie masowego przewodowego dostępu do Internetu.

Andrzej Cholewa menedżer ds. rozwiązań transmisji danych dla firm w Alcatel Polska

Jakie są perspektywy rozwoju telefonii VoWLAN?

Potencjalnie bezprzewodowa telefonia IP realizowana za pośrednictwem popularnych sieci Wi-Fi, a już wkrótce także WiMAX, jest bardzo atrakcyjna, łączy bowiem zalety telefonii IP z mobilnością. Jest to kolejny krok na drodze do rozwiązania w pełni konwergentnego, z jednym numerem telefonu, pod którym użytkownik będzie stale dostępny. Do obecnie stosowanych rozwiązań korporacyjnych, w których telefon komórkowy jest sprzęgnięty z telefonem stacjonarnym i funkcjonuje jako rozszerzenie centrali abonenckiej - dochodzą nowe możliwości. Zastosowanie przez operatorów kontrolerów UMA i IMS umożliwi realizację handoveru między siecią Wi-Fi (WiMAX) a GSM (UMTS), a nie tylko pomiędzy poszczególnymi punktami dostępowymi Wi-Fi.

Powodzenie wdrożeń VoWLAN na podstawie doświadczeń zdobytych przy wprowadzaniu stacjonarnego VoIP będzie uzależnione od skupienia się na kilku podstawowych zagadnieniach. Priorytetem jest zapewnienie poziomu QoS i bezpieczeństwa odpowiadającego stacjonarnej VoIP. Przy zastosowaniu, w jak największej skali, mechanizmów funkcjonujących w stacjonarnych sieciach IP oraz zagwarantowaniu poprzez centralne zarządzanie użytkownikami, pasmem radiowym i konfiguracją AP, niezbędnej elastyczności i automatyzacji wszystkich procesów związanych z administrowaniem i konfigurowaniem. W tym kierunku idzie proces standaryzacji protokołu IEEE 802.11 i zarazem rozwój samych rozwiązań, gdzie coraz bardziej widać zalety rozwiązań opartych na scentralizowanej architekturze, z lekkimi punktami dostępowymi i inteligencją skupioną w przełącznikach WLAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200