Sieci GPON w praktyce

Splitery są wykonane w technologii spawanej, w której możliwy jest podział symetryczny lub asymetryczny mocy sygnału. Coraz częściej splitery są wykonywane w formie planarnej, zapewniającej wyłącznie symetryczny podział mocy. W rozwiązaniach planarnych często spotykanym podziałem jest 1:32 lub 1:64, ale możliwe jest także uzyskanie podziałów 1:128, a w planach jest nawet 1:256. Dozwolone jest kaskadowanie spliterów. Zasięg transmisji w sieci GPON jest uzależniony od całkowitego bilansu mocy. Standardowo - odległość do 20 km przy podziale 32-drożnym oraz 10 km przy podziale 64-drożnym. Istnieje możliwość zwiększenia odległości za pomocą mechanizmów regeneracji sygnału. Powszechnie stosowana jest segmentacja sieci PON, co przyczynia się do większej elastyczności i wydłużania czasu funkcjonowania danego wdrożenia.

Sieci GPON w praktyce

Segmentacja GPON pozwala przedłużyć czas funkcjonowania sieci

Obecnie na rynku dostępny jest bogaty wybór rozwiązań ONT (Optical Network Units). Najprostsze urządzenia mają porty 100/1000base-T oraz GPON. Obsługiwane w nich funkcje obejmują: VLAN, IGMP i GEM. Bardziej zaawansowane modele dodatkowo wspierają telefonię w standardach SIP, H.248 oraz udostępniają porty telefonii analogowej FXS. W najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach spotkamy dodatkowo Wi-Fi w standardach b/g/n.

W architekturze GPON nie tylko sprzęt jest istotny. Konieczne jest także zapewnienie kompletnego systemu zarządzania, uwzględniającego nie tylko mechanizmy rejestracji (provisioning) klientów, lecz także kwestie bezpieczeństwa. Dość łatwo można wyobrazić sobie, że istnieje możliwość zakłócania transmisji w danym węźle GPON. Praktycznie każdy dostawca ma rozwiązanie umożliwiające wykrycie uszkodzonych ONT. Standardowo powinna być dostępna także opcja deaktywacji uszkodzonych lub celowo zakłócających pracę sieci końcówek.

Usługi

W GPON występują dwa kierunki transmisji: downstream (w kierunku do klienta) oraz upstream (w kierunku od klienta). Łącze do klienta można określić jako współdzielone. Sygnał optyczny trafia do każdego ONT, a tam następuje selekcja na podstawie parametru GEM Port-ID. Przy kierunku od klienta transmisja przebiega według modelu punkt-punkt. Każde z ONT otrzymuje przydział szczelin czasowych, w których możliwa jest transmisja. Usługi w sieci GPON są świadczone za pomocą mechanizmów VLAN.

Sieci GPON w praktyce

Alokacja długości fali w technologiach PON

Sieć GPON jest przygotowana do jednoczesnej transmisji głosu, danych i obrazu. Aplikacje transmisji danych oraz dostęp do internetu mogą być realizowane poprzez interfejs 10/100/1000Base-T w standardzie Ethernet urządzenia ONT. W ramach usług głosowych możemy wykorzystać ustabilizowane usługi VoIP w postaci standardów H.248 lub SIP. Przy transmisjach wideo wyróżniamy dwa modele: nakładkowy (overlay) oraz IPTV.


TOP 200