Sieci 6G - dopiero one spełnią w 100% oczekiwania mobilnych aplikacji

Według wielu naukowców nadzieje związane z technologią 5G zostały rozbudzone tak mocno, że z chwilą pojawienia się tego typu sieci wielu użytkowników zostanie zawiedzionych. Nie będą one bowiem pracować tak szybko, jak to się obecnie mówi. Dlatego już obecnie podejmowane są prace nad technologią 6G.

W opinii specjalistów sieci 5G będą co prawda pracować wydajniej od dostępnych obecnie sieci 4G LTE, ale nie będzie to na tyle znacząca różnica, aby spełniły one oczekiwania zdecydowanej większości bezprzewodowych aplikacji, które pojawią się za kilka lat. Szacuje się, że sieci 5G będą w stanie przesyłać w przyszłości dane z szybkością nie większą niż 20 Gb/s, co takich aplikacji absolutnie nie usatysfakcjonuje.

Dopiero sieci 6G wykorzystujące częstotliwości liczone w terahertzach będą w stanie oferować im satysfakcjonujące przepustowości oraz opóźnienia nie przekraczające kilku mikrosekund. Nie nastąpi to jednak szybko, gdyż najbliższe 5 do 10 lat należeć będzie jednak do sieci 5G.

Zobacz również:

  • Błąd systemu geolokalizacji zablokował wczoraj użytkownikom dostęp do chmury Azure
  • Plus z ważnym kamieniem milowym - chodzi o rozwój 5G
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G

Jednak pod koniec panowania sieci 5G, na kilka lat przed pojawieniem się sieci 6G, w okresie przejściowym do głosu mogą dojść nowe sposoby transmitownaia danych drogą bezprzewodową, usprawniające prace sieci 5G, takie technologia Mobile Edge (znana też pod skrótem MEC ; Multi-access Edge Computing).

To architektura sieciowa, w której operacje wymagające największej mocy obliczeniowej realizowane są przez stacje bazowe dysponujące wydajnymi serwerami, ale znakomita większość zadań związanych ze wstępnym przetwarzaniem danych wykonywana jest przez samo urządzenie mobilne czy też urządzenie IoT.

Naukowcy pracujący nad sieciami 6D duże nadzieje podkładają w standardzie 802.15.3D IEEE. Wykorzystuje on niskie częstotliwości sub-terahercowe rzędu 252 GHz do 325 GHz. Jak dotąd nie zbudowano jeszcze takiej sieci i istnieję ona tylko na papierze, ale wszystko wskazuje na to, że jest to jeden z tych standardów, który towarzyszyć będzie narodzinom sieci 6G.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200