Sieci 2005: te tematy będą dominować

Jak zawsze na początku nowego roku analitycy rynku informatycznego nie tylko podsumowują mijające 12 miesięcy, ale próbują też przewidzieć, jakie tematy będą dominować w najbliższej przyszłości. Najczęściej powtarzają się następujące zagadnienia: bezpieczeństwo, systemy operacyjne, rozwiązania bezprzewodowe i pamięci masowe. A oto garść uwag dotyczących tych obszarów.

Bezpieczeństwo

W tym obszarze wiele nowości należy się spodziewać po Microsofcie, który przygotowuje wiele zaawansowanych rozwiązań. Zwiększą one bezpieczeństwo pracy systemów informatycznych opartych na produktach tej firmy. Inni producenci oprogramowania też przywiązują dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa.

Cisco, który zapowiada, że bezpieczeństwo znajdzie się na jednym z pierwszych miejsc w jego strategii. Świadczyć o tym może przejęcie przez Cisco w grudniu 2004 r. firmy Protego, która specjalizuje się w sieciowych systemach bezpieczeństwa. Szereg firm specjalizujących się w takich systemach poszerza swoje portfolio (dobrym przykładem tej tendencji jest przejęcie przez Symantec firmy Veritas).

Zobacz również:

  • Spadek sprzedaży pecetów

Systemy operacyjne

Microsoft zapowiada, że w 2005 r. światło dzienne ujrzy wreszcie system operacyjny Longhorn. Pierwsza wersja (beta) tego oprogramowania ma zawierać szereg nowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak bezpieczeństwo (usługi webowe oparte na architekturze Indigo) oraz nowy interfejs (graficzny podsystem noszący kodową nazwę Avalon). Wbrew oczekiwaniom Longhorn nie będzie wspierać (przynajmniej w wersji beta) technologii WinFS. Jest to system plików, który Microsoft zapowiada już od dobrych kilkunastu lat.

Kolejny system, o którym będzie się dużo mówić w 2005 roku, to oczywiście Linux. Prognoza opracowana przez IDC mówi, że obroty na rynku oprogramowania linuksowego przekroczą w 2008 r. 35 mld USD.

Kolejny waży temat - bazy danych oparte na otwartym źródle. Tu ważnym wydarzeniem będzie udostępnienie przez MySQL w 2005 r. wersji 5.0 bazy danych noszących tę samą nazwą (MySQL). Będzie ona zawierać wiele nowych oraz udoskonalonych opcji. Konkurencja (oferująca bazy danych klasy "enterprise") twierdzi, że otwarte źródło nie sprawdza się w tym obszarze, ale MySQL może zmienić tę opinię.

Rozwiązania bezprzewodowe

Połączenia radiowe będą bez wątpienia jedną z najważniejszych technologii w 2005 r. Chodzi tu przede wszystkim o sieci W-Fi (802.11), o wschodzącą gwiazdę w tym obszarze - mowa o sieciach WiMax (802.16) oraz o systemy identyfikacji radiowej RFID.

Producenci przygotowują nowatorskie rozwiązania dla użytkowników mobilnych. Będą to bezprzewodowe aparaty telefoniczne wspierające jednocześnie dwa środowiska: Wi-Fi i WAN. Słowo "roaming" nabierze wtedy zupełnie nowego znaczenia.

Pamięci masowe

W tym obszarze pierwszoplanową rolę odgrywać będzie oprogramowanie zarządzające informacjami przechowywanymi w pamięciach masowych (rozwijana tu będzie szczególnie intensywnie technologia wirtualizowania danych). Pamięci masowe oferować będą coraz większe pojemności i coraz krótsze czasy dostępu do danych.

Dużo do powiedzenia będzie tu miał Microsoft, integrując swoje rozwiązania programistyczne linii Windows z kolejnymi platformami sprzętowymi wspierającymi pamięci masowe. Analitycy doradzają też, aby bacznie obserwować poczynania firmy EMC, która wprowadzi w 2005 r. na rynek wiele nowatorskich rozwiązań, zarówno sprzętowych jak i programistycznych.

Dostawcy pamięci taśmowych pracują nad hybrydowymi systemami, w których stacje pamięci taśmowej są ściśle zintegrowane z dyskami twardymi. Inne technologie, które będą się często pojawiać na łamach prasy informatycznej, kryją się za skrótami ILM ((Information Lifecycle Management; zarządzanie cyklem życia informacji) i iSCSI (Internet SCSI; przesyłanie danych SCSI przez sieci IP).

A same sieci. Sieci będą coraz większe (dalsze integrowanie środowisk LAN i WAN) i będą pracować coraz szybciej (głównie za sprawą Ethernetu 10 Gb/s i nowych technologii światłowodowych). A więc kolejny rok rozwoju i nowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200