Sieć światłowodowa dla Polic

Zakłady Chemiczne w Policach stoją przed realizacją kompleksowej informatyzacji.

Zakłady Chemiczne w Policach stoją przed realizacją kompleksowej informatyzacji.

Zakłady Chemiczne w Policach podpisały z Computerlandem umowę na zainstalowanie sieci światłowodowej opartej na 3 węzłach FDDI. Jest to pierwszy krok jednego z największych w Polsce przedsiębiorstw branży chemicznej na drodze do wdrożenia kompletnego systemu do zarządzania firmą.

Police rozpoczęły komputeryzację w 1992 r. Wtedy to podpisały z Prokomem umowę na opracowanie oprogramowania f-k (kadry, płace, materiałówka). Pakiet był gotowy na początku 1993 r. i działał na DECstation w sieci składającej się z ok. 70 terminali. W miarę zwiększania liczby terminali i pojawiania komputerów PC system stawał się coraz mniej wydolny. W roku 1995 zapadła decyzja o wymianie głównego komputera na 2-procesorowego TurboLasera z zegarem 250 MHz.

Wszystko to było niewystarczające ze względu na rozproszoną strukturę zakładu (pow. ok. 25 km2). Z końcem 1995 r. zapadła więc decyzja o budowie sieci światłowodowej. Zwycięzcą przetargu został ComputerLand oferujący okablowanie strukturalne AT&T Systimax.

W ciągu 3 miesięcy zainstalowano 3 węzły FDDI, kładąc 3 km kabla światłowodowego. Główne węzły znajdują się na Wydziale Łączności, w Biurowcu Technicznym i Biurowcu Centralnym. Na Wydziale Łączności zainstalowano 32 modemy umożliwiające podłączenie 32 komputerów PC pracujących w sieci zdalnej. W pozostałych budynkach zainstalowano po ok. 100 przyłączy pozwalających na stworzenie sieci LAN. Wszystko to w celu uruchomienia, w oparciu na 200 komputerach PC, tzw. małej informatyki do przesyłania poczty elektronicznej, użytkowania lokalnych baz danych oraz BackOffice w ramach programu Select.

Pod koniec tego roku Police chcą ogłosić przetarg na kompleksowy system do zarządzania przedsiębiorstwem. W rachubę wchodzi rozbudowa istniejącego już systemu przez Komę, będącą częścią holdingu Prokom, bądź też system z półki - SAP-a, Oracle'a lub IFS.

Zakłady Chemiczne w Policach to jeden z największych zakładów przemysłowych w Polsce, zatrudniający ok. 4,5 tys. pracowników. Specjalizuje się w produkcji nawozów sztucznych nawozów, bieli tytanowej i kwasu fosforowego. Ponad 50% produkcji trafia obecnie na eksport. W rankingu Gazety Bankowej "500 największych polskich firm" z 1995 r. Police zajęły 33. miejsce. Od grudnia 1995 r. rozpoczął się proces prywatyzacyjny zakładów, który trwa do dzisiaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200