Sieć dla małych firm

Artisoft wprowadził na rynek polską wersję sieciowego systemu operacyjnego systemu LANtastic 7.0.

Artisoft wprowadził na rynek polską wersję sieciowego systemu operacyjnego systemu LANtastic 7.0.

Od początku stycznia dostępna jest polska wersja sieciowego systemu operacyjnego LANtastic 7.0, natomiast wersja angielskojęzyczna - już od pół roku. LANtastic to sieciowy system operacyjny, umożliwiający obsługę sieci peer-to-peer (proste sieci bezserwerowe, w których wzajemnie komunikują się wszystkie komputery). Znajduje on szczególne powodzenie, wszędzie tam gdzie "Windows 95 to za mało, a Windows NT Server to za dużo" - tak zresztą brzmi hasło reklamowe Artisoftu, producenta LANtastica. System ten trafia głównie do małych firm, które chcą w prosty sposób "usieciowić" posiadane komputery z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych mechanizmów niż te dostępne standardowo w Windows 95.

O ile poprzednia wersja systemu, oznaczona numerem 6.0, nie oferowała usług, które pozwoliłyby jednoznacznie stwierdzić, że małym firmom bardziej opłaca się korzystanie z LANtastica niż z samego Windows 95, o tyle nowa wersja niesie wiele usprawnień niedostępnych w systemie Microsoftu.

LANtastic 7.0 pozwala użytkownikom sieci w prosty sposób podłączać się do Internetu bez konieczności posiadania stosu TCP/IP na każdym z komputerów oraz instalowania modemu w każdym komputerze. W jednym pudełku użytkownik otrzymuje także przeznaczone do pracy z Windows 95, Windows 3.x i DOS - wszystko w cenie 53 USD za pojedynczą licencję (przy zakupie 10 licencji).

Instalacja

Produkt dostarczany jest na płycie CD-ROM i dyskietkach. Na tej samej płycie zawarta jest pełna dokumentacja systemu LANtastic w formie plików Adobe Acrobat (PDF). Można ją też znaleźć na serwerze WWW firmy Artisoft o adresiehttp://www.artisoft.com.

Proces instalacji jest bardzo prosty. Użytkownik może ją wykonać zarówno z płyty CD-ROM, jak i dyskietek. Choć LANtastic jest systemem sieci równorzędnej peer-to-peer, to jednak w przypadku wersji 7.0 produktu jeden z komputerów może pełnić funkcję serwera, pracując jako brama internetowa (realizując komunikację sieci z Internetem) i udostępniając innym użytkownikom dołączony do niego modem.

Nowa wersja LANtastica wymaga wykonania zaledwie jednej pełnej instalacji systemu z płyty CD-ROM. Instalacje kolejnych stacji w sieci wykonywane są za pośrednictwem zaledwie jednej dyskietki. Użytkownik instaluje najpierw na nowym komputerze oprogramowanie miniklienta sieciowego z jednej dyskietki, a następnie instalacja dokańczana jest za pośrednictwem sieci komputerowej (nowy komputer pobiera wszystkie dane z komputera, na którym wykonano wcześniej pełną instalację systemu LANtastic).

Internet z pudełka

Z wersją LANtastic 7.0 użytkownik otrzymuje wiele narzędzi ułatwiających korzystanie z dobrodziejstw oferowanych przez Internet. Za darmo w zestawie dostępna jest przeglądarka internetowa Netscape Navigator 2.0, a także oferty bezpłatnego dostępu do sieci SPRYNET i CompuServe (niestety, dla polskich użytkowników sieci te nie są dostępne).

Nowością wbudowaną w system LANtastic 7.0 jest LANtastic Internet Gateway, znany także pod nazwą I.Share 1.0. Jest to oprogramowanie stosu TCP/IP, instalowane na komputerze wyposażonym w modem umożliwiający łączenie się z Internetem. Za jego pośrednictwem wszyscy użytkownicy sieci lokalnej, pracującej na bazie systemu LANtastic, łączyć się mogą z siecią Internet.

Nie jest do tego wymagany żaden szczególny sposób podłączenia do Internetu. Wystarczy wykupienie jednego standardowego konta umożliwiającego nawiązywanie połączenia modemowego z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego PPP. LANtastic Internet Gateway wymaga zaledwie jednego numeru IP i zainstalowania stosu TCP/IP wyłącznie na jednym komputerze-serwerze - tym, który łączy się z siecią. Komputer ten pośredniczy w przesyłaniu danych między wszystkimi komputerami pracującymi w sieci lokalnej a Internetem.

Oprogramowanie serwera bramki internetowej może być zainstalowane wyłącznie na komputerze wyposażonym w system operacyjny Windows 95 (jest on w pełni 32-bitowy). Oprogramowanie klienckie, umożliwiające komunikowanie się z Internetem za pośrednictwem serwera, pracuje zarówno na Windows 95, jak i Windows 3.x. Jeden serwer może jednocześnie obsłużyć maksymalnie 32 sesje internetowe (czyli 32 klientów sieciowych korzystających z Internetu).

Poczta i pogawędki

LANtastic 7.0 wzbogacony został także o możliwość przesyłania poczty elektronicznej między stacjami DOS, Windows 3.x i Windows 95, a także odbywanie sieciowych pogawędek w czasie rzeczywistym.

System Artisoftu oferuje również odpowiednie mechanizmy zabezpieczeń ułatwiające zarządzanie bezpieczeństwem systemu sieciowego. Pakiet proponuje administratorom 35 poziomów zabezpieczeń, ograniczeń i ochrony dostępu. Funkcje zabezpieczeń umożliwiają osobom zarządzającym pracą sieci określenie, którzy użytkownicy mają dostęp do zasobów sieciowych: dysków, katalogów czy też pojedynczych plików i dokumentów.

Administrator może również tworzyć grupy użytkowników, co ułatwia przydzielanie uprawnień (przyznając je nie pojedynczym osobom, ale grupom użytkowników wykonujących identyczne zadania).

LANtastic jest także dobrym rozwiązaniem sieci grupowej, nawet wtedy gdy firma posiada już inny sieciowy system operacyjny. System ten potrafi zintegrować się z sieciami pracującymi na bazie protokołu SMB (Server Message Block), tzn. Windows NT Server, IBM LAN Server, LAN Manager for OS/2 oraz NetWare.

Wsparcie techniczne

Jedną z najlepszych cech nowego LANtastica jest znakomite wsparcie techniczne produktu. Dostępne jest ono na wiele sposobów. Oprócz standardowego, telefonicznego, i za pośrednictwem sieci WWW, istnieje jeszcze jedna przydatna alternatywa. LANtastic 7.0 zawiera oprogramowanie serwera do pracy zdalnej CoSession Remote. Umożliwia ono fachowcom z firmy Artisoft zdalne połączenie z dowolnie odległego miejsca z siecią LANtastic, pracującą u klienta, i zdalne lokalizowanie dowolnych problemów związanych z pracą sieci. Pozwala to skrócić czas bezproduktywnego przestoju w pracy sieci, a jednocześnie obniża koszty wsparcia technicznego (nie jest konieczne wzywanie pomocy na miejsce).

Oprogramowanie CoSession Remote można w prosty sposób wzbogacić (przez nabycie licencji) w taki sposób, by z jego możliwości mogli korzystać wszyscy pracownicy firmy, chcący łączyć się z nią zdalnie.

Dostępność i cena

Pakiet LANtastic 7.0 w polskiej wersji językowej jest już dostępny na rynku i nabyć go można w sieciach sprzedaży firm Forlans i Polmax, które są autoryzowanymi dystrybutorami Artisoftu na Polskę.

Cena oprogramowania z licencją dla jednego użytkownika wynosi 134 USD. Za dziesięć kolejnych licencji należy zapłacić 529 USD. Klient może także zdecydować się na zakup nieograniczonej liczby licencji do wykorzystania w jednym biurze firmy - wtedy trzeba zapłacić 1079 USD.

Firma Artisoft sprzedaje także oprogramowanie LANtastic 7.0 w specjalnych pakietach zawierających, oprócz oprogramowania, także karty sieciowe i niezbędne okablowanie. Dostępne są obecnie dwie wersje pakietów: dla jednego użytkownika w cenie 189 USD (z jedną kartą sieciową) i dla dwóch użytkowników (z dwoma kartami sieciowymi) w cenie 379 USD.


TOP 200