Sieć bliżej okien

Microsoft i 3Com podejmą współpracę przy tworzeniu rozwiązań integrujących transmisję głosu, danych i wideo wykorzystujących Windows i urządzenia sieciowe 3Com.

Microsoft i 3Com podejmą współpracę przy tworzeniu rozwiązań integrujących transmisję głosu, danych i wideo wykorzystujących Windows i urządzenia sieciowe 3Com.

3Com wybuduje centrum badawcze nie opodal kampusu Microsoftu w Redmond, po to by obie firmy miały lepsze warunki do pracy nad integracją sprzętu sieciowego z systemami operacyjnymi Windows. Obie firmy będą też współdziałały nad optymalizacją sprzętu i aplikacji do realizacji transmisji multimedialnych, w szczególności przesyłania głosu i sygnału wizyjnego. W ramach umowy 3Com zaimplementuje Windows NT bezpośrednio w swoich urządzeniach sieciowych.

Wbudowany system

3Com połączy swoje przełączniki sieciowe z usługami katalogowymi Active Directory, które mają być podstawą systemu Windows 2000. Dzięki temu będą one "rozumiały", jakie aplikacje i jacy użytkownicy próbują w danej chwili korzystać z sieci, i w zależności od ustawień zdefiniowanych przez administratora będą zapewniały różny poziom usług poszczególnym transmisjom. Ustawianie reguł, według których będzie traktowany ruch sieciowy, będzie znacznie prostsze niż obecnie, dzięki integracji aplikacji zarządzającej Transcend Policy Manager dostarczanej przez 3Com z Active Directory. Dane dotyczące konfiguracji będą przechowywane w ramach usług sieciowych, a nie - jak dotychczas - w przełącznikach. Umożliwi to scentralizowane zarządzanie sieciami lokalnymi i rozległymi budowanymi z wykorzystaniem sprzętu 3Com.

3Com zaimplementuje w serwerach dostępowych z rodziny Total Control specjalnie przystosowaną do ich obsługi nową wersję systemu Windows NT Embedded. Windows NT zostanie wbudowany do najbardziej zaawansowanych koncentratorów sieciowych 3Com - CoreBuilder 9000, którego nowego wersja ma pojawić się pod koniec br. W przyszłości urządzenia sieciowe zostaną wyposażone w Windows 2000.

Domowe sieci i kablówka

Obie firmy współpracują także nad wprowadzeniem udoskonaleń, ułatwiających optymalizację pracy komputerów z Windows w sieciach. Nowe technologie zostaną włączone do Windows 2000 Professional i Windows 2000 Server. Pojawi się m.in. możliwość akceleracji sprzętowej (poprzez karty sieciowe) zarówno w zakresie przetwarzania TCP/IP, jak i szyfrowania w standardzie IPSEC (Internet Protocol Security). Zadanie to ma być zrealizowane zarówno poprzez opracowanie nowego, bardziej wydajnego stosu sieciowego w systemie Windows, jak i rozbudowę oprogramowania systemowego kart sieciowych.

Microsoft wraz z 3Com zamierza również przygotować urządzenia dla "domowych" sieci LAN i technologie dostępu szerokopasmowego. 3Com planuje oferować wraz z modemami kablowymi typu DSL (Digital Subscriber Line) oprogramowanie integrujące je z funkcjami systemu Windows. Wspólne rozwiązania obu producentów trafią na rynek w czerwcu 1999 r. Partnerzy zamierzają też współpracować nad rozwinięciem standardu Universal Plug-and-Play.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200