Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?

Komercyjne wdrożenie sieci 5G w Polsce miało miejsce nieco ponad dwa alta temu. Jak aktualnie wygląda stan infrastruktury sieci 5G w naszym kraju?

Sieć 5G to jedna z najważniejszych nowości na rynku telekomunikacyjnym. Zaprezentowana przed kilkoma laty oraz wdrożona po raz pierwszy w 2019 roku technologia bezprzewodowego przesyłu danych została zaprojektowana z myślą o rozwiązaniu problemów inteligentnych miast. Nowa architektura sieci komórkowej ma za zadanie zwiekszyć prędkość transferu danych, zmniejszyć opóźnienia, zaoferować możliwość większego obciążania nadajników oraz poprawić stabilność połączenia z siecią.

Stacja bazowa 5G
Źródło: RP M / Unsplash

Stacja bazowa 5G

Źródło: RP M / Unsplash

Jak wyglądają teoretyczne obietnice operatorów sieci komórkowych, którzy wdrożyli sieć 5G w naszym kraju, a jak rozwój technologii wygląda w praktyce?

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Polska poprawia gotowość do wprowadzenia 5G
  • Powstała nowa koalicja, która zajmie się tematem bezpieczeństwa sieci komputerowych

Sieć 5G - cechy charakterystyczne

Sieć 5G została zaprojektowana pod kątem inteligentych miast oraz internetu rzeczy. Operatorzy sieci komórkowej chwalą się wyższa przepustowością przesyłu danych, ale w praktyce jest to najmniej ważna nowość. Sieć 5G w obecnym stadium rozwoju nie zawsze jest dużo szybsza od sieci 4G LTE (w szczególności Gigabit LTE), a osiągnięcie maksymalnej przepustowości jest praktycznie nieosiągalne w środowisku nielaboratoryjnym.

Sieć piątej generacji powinna spełniać szereg parametrów technicznych, aby można było mówić o wdrożeniu nowej technologii:

  • Prędkość transferu danych - do 20 Gb/s pobierania oraz do 10 Gb/s wysyłania
  • Opóźnienia - typowe opóźnienia 4 ms z możliwością minimalizacji do 1 ms
  • Obciążenie - do 1 miliona urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
  • Stabilność połączenia - połączenie utrzymywane nawet w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500 km/h

Co istotne w Polsce nie odbyła się jeszcze żądna aukcja pasm przeznaczonych tylko i wyłączenie dla sieci 5G, co spowalnia rozwój technologii i zmusza operatorów do oferowania sieci 5G w pasma wykorzystywanych również w transmisji 4G LTE. Taki zabieg ogranicza możliwość wykorzystania cech charakterystycznych 5G.

Warto podkreślić, że sieć 5G minimalizuje opóźnienia oraz zwiększa wydajność nadajników BTS pracujących pod dużym obciążeniem (duża ilość urządzeń końcowych na niewielkiej powierzchni np. w centrum miast lub na wydarzenia takich jak koncerty, mecze czy festiwale). W połączeniu z większą stabilnością połączenia, które utrzymywane może być nawet podczas lotu samolotem sprawia, że sieć 5G to tak naprawdę nie wyższa wydajność, a większa stabilność działania.

Aktualnie Polska jako kraj posiada dostęp do sieci 5G w większości miast. Przez ostatnie 2 lata wielka czwórka operatorów (Plus, Play, Orange oraz T-Mobile) wymieniła sporą ilość stacji bazowych na nowe urządzenia kompatybilne ze standardem 5G. Na rynku pojawiło się również wiele nowych modeli telefonów komórkowych, które pozwalają na obsługę sieci 5G. Mowa zarówno o flagowych konstrukcjach jak i tańszych smartfonach. Podstawowe urządzenia z 5G kupimy za mniej, niż 1000 zł. Nie oznacza to jednak, że wszyscy konsumenci mogą bez problemu korzystać z sieci 5G. Infrastruktura nadal się rozwija, a 5G jeszcze przez długi okres czasu nie zastąpi 4G LTE.

Smartfonów kompatybilnych z siecią 5G jest coraz więcej, a ich cena staje się coraz przystępniejsza
Źródło: Vanja Matijevic / Unsplash

Smartfonów kompatybilnych z siecią 5G jest coraz więcej, a ich cena staje się coraz przystępniejsza

Źródło: Vanja Matijevic / Unsplash

Poniżej przedstawiamy największe bolączki sieci 5G zaimplementowanej w naszym kraju.

Operatorzy sieci komórkowej wymagają specjalnych planów taryfowych z 5G

Gdy w 2013 roku w Polsce uruchamiano sieć 4G LTE wielu operatorów wymieniało karty SIM swoim abonentom na nowsze modele pozwalające na rozliczanie transmisji danych w standardzie LTE. W przypadku 5G nie ma tego problemu, ale pojawiła się inna, bardziej istotniejsza przeszkoda. Operatorzy sieci komórkowej wymagają posiadania specjalnego planu taryfowego, który pozwala korzystać z 5G. Mowa oczywiście o droższych planach wymagających dopłaty za odblokowanie dostępu do sieci 5G. Na szczęście na przestrzeni dwóch lat dostęp do sieci 5G stał się tańszy i powszechniejszy, ale nadal trzeba dopłacać, aby móc wykorzystać możliwości 5G.

Sieć 5G nie ma zasięgu w budynkach

Dużo mówi się o dostępności sieci 5G oraz stałym rozszerzaniu obszaru z dostępnym zasięgiem sieci komórkowej piątej generacji. Nie mówi się jednak o tym, że sieć 5G w przeciwieństwie do 4G LTE nie jest dostępna wewnątrz budynków. Aktualne stacje bazowe nie są w stanie sprostać obsłudze 5G w pomieszczeniach, przez co na obszarze z pokryciem 5G bardzo często będziemy korzystać z sieci 4G LTE. Dopiero na wolnym powietrzu lub podczas poruszania się samochodem będziemy w stanie uzyskać dostęp do sieci 5G. To istotna informacja w kontekście pracowników zdalnych, którzy wykorzystują swoje telefony służbowe do zapewnienia sobie dostępu do Internetu.

Sieć 5G najlepiej sprawdza się w miejscach o dużym zagęszczeniu odbiorników
Źródło: Henning Witzel / Unsplash

Sieć 5G najlepiej sprawdza się w miejscach o dużym zagęszczeniu odbiorników

Źródło: Henning Witzel / Unsplash

Jeszcze za wcześnie na Voice over 5G

Sieć 4G LTE wprowadziła opcję VoLTE - przesyłania głosu za pośrednictwem sieci 4G. Oznacza to, że rozmawiając przez telefon nasze urządzenie nie musi automatycznie przełączać się na starszy standard 3G GSM, aby obsłużyć rozmowy głosowe. Ze względu na charakterystykę sieci LTE funkcja VoLTE pozwala zaoferować rozwiązanie HD Voice, które znacząco poprawia jakość połączeń telefonicznych.

Aktualnie nie planuje się wdrożenia funkcji Vo5G - Voice over 5G. Użytkownicy urządzeń z 5G prowadzący rozmowy głosowe zawsze przełączani się z powrotem na sieci 4G, aby wykorzystać VoLTE. Rozwiązanie to może spowodować chwilowy spadek wydajności Internetu podczas przełączania pomiędzy 5G, a 4G.

BTS'y 5G podłączone przewodowo do sieci centralnych przygotowanych z myślą o 4G LTE

Warto chwilę porozmawiać o stacjach bazowych do obsługi sieci 5G. Operatorzy sieci komórkowych bardzo szybko zaczęli budować nowe BTS'y oraz wymieniać starsze modele na odbiorniki kompatybilne z siecią 5G. W ten sposób na urządzeniach klienckich pojawia się możliwość przesyłania danych w standardzie 5G. Jednocześnie większość operatorów nie rozpoczęła jeszcze aktualizacji sieci transportowej - łączącej stacje bazowe z siecią rdzeniową operatora. Element ten nadal pamięta czasy implementacji sieci 4G LTE i jest wąskim gardłem, które nie pozwala wykorzystać pełnej przepustowości przesyłu danych udostępnianej przez sieć komórkową piątej generacji.

Wydajność sieci 5G ograniczana jest przez sieci transportowe
Źródło: Thomas Jensen / Unsplash

Wydajność sieci 5G ograniczana jest przez sieci transportowe

Źródło: Thomas Jensen / Unsplash

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200