Sharp rozpocznie sprzedaż palmtopów z systemem Linux

Nowy PDA japońskiego producenta, opracowany specjalnie na rynek amerykański, trafi do sprzedaży w październiku br. Dzięki nowej serii palmtopów Sharp zamierza znacząco zwiększyć swój udział w rynku PDA również poza Japonią.

W październiku Sharp rozpocznie sprzedaż zapowiadanych od dłuższego czasu palmtopów działających pod kontrolą Linuxa. W urządzeniu zastosowano system operacyjny Embedix Linux, opracowany przez amerykańską firmę Lineo. Platforma umożliwi również uruchamianie aplikacji napisanych w Javie. W nowych palmtopach Linux zastąpi stosowany dotychczas przez Sharpa autorski system operacyjny.

Wprowadzenie nowego urządzenia na rynek amerykański oznacza zmianę strategii koncernu w dziedzinie urządzeń PDA. Dotąd Sharp koncentrował się głównie na rynku japońskim. Według danych International Data Corporation (IDC), jego udział w sprzedaży palmtopów na tamtym rynku przekraczał 36%.

Zobacz również:

  • SUSE udostępniło kolejną wersję systemu SLES 15
  • Zmiany u największych sprzedawców Apple w Polsce

Pozycji Sharpa coraz bardziej zagrażają konkurencyjne firmy, takie jak Palm, Handspring, Sony oraz wiele firm oferujących urządzenia z systemem PocketPC. Analitycy uważają, że poprzez wejście na rynek amerykański, Sharp planuje stać się liczącym graczem na rynku PDA, również poza Japonią.

Nowy PDA marki Sharp został zaprojektowany specjalnie na rynek amerykański. Urządzenie trafi do sprzedaży najpierw w USA, a dopiero później znajdzie się w dystrybucji na rynkach europejskim i japońskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200