Sezon ogórkowy czas zacząć. Gorszy odczyt barometru IT za czerwiec

Jesteśmy po pierwszym półroczu, które upłynęło nam na rekordowo wysokich odczytach zatrudnienia, większych wolumenach zamówień, czy regularnych wzrostach średniego wynagrodzenia. Indeks ITX fluktuował w przedziale 70-80 pkt, co oznacza silną ekspansję dla całej branży.

Sezon ogórkowy czas zacząć. Gorszy odczyt barometru IT za czerwiec

W zeszłym roku odrabialiśmy covidowe komplikacje i miesiącem odpoczynku był sierpień z odczytem na poziomie 61,4 pkt. Tym razem po rekordowym maju, czerwiec wyszedł gorzej, lecz nadal ze stabilnym wynikiem 74,9 pkt, co jest trzecim najlepszym wynikiem w tym roku.

Sezon ogórkowy czas zacząć. Gorszy odczyt barometru IT za czerwiec

Prognoza na lipiec (68,1) jest najniższa z tegorocznych i wskazuje na to, że zamierzamy nieco odpocząć, co słusznie się wszystkim należy. Wejdźmy nieco głębiej:

1. 71% badanych zwiększyło zatrudnienie, lecz 12,9% firm odnotowało jego zmniejszenie - co jest największym z tegorocznych odczytów

Zobacz również:

  • Satysfakcja pracowników spada mimo podwyżek

2. nowe zamówienia wzrosną u 58% firm, przy spadku u 16,1% badanych

3. 10% badanych prognozuje niższe przychody w lipcu, u 60% będą one bez zmian

4. 80% badanych nie zamierza zmieniać swoich cen

Managerowie polskich spółek IT zazwyczaj optymistycznie podchodzą do prognoz, dlatego lipiec może okazać się jeszcze delikatnie niższy od założeń. Zapowiada się interesujący okres wakacyjny, w którego szczyt właśnie wchodzimy.

Biorąc pod uwagę całkiem spory odsetek firm, które zmniejszyły zatrudnienie w czerwcu (12,9%), można traktować to jako szansę do wzmocnienia swojego zespołu przed czwartym kwartałem, który powinien zapowiadać się rekordowo dobrze dla całej polskiej branży IT, czego sobie i Wam, życzę.

Magazyn „Computerworld” jest patronem medialnym Barometru ITX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200