Serwowanie plików inaczej

Integracja z Windows

Administratorzy korzystający z Filera w sieciach, w których pracują także serwery Windows NT, mogą znacznie ułatwić sobie zarządzanie użytkownikami. Możliwe jest bowiem takie skonfigurowanie urządzenia, by nie próbowało ono identyfikować użytkowników na podstawie własnego ich spisu (plik passwd), ale kierowało zapytania do kontrolerów domeny NT. Dzięki temu administrator nie musi kopiować wszystkich kont użytkowników i wciąż zmieniających się haseł.

Na serwerze firmy Network Appliance (tylko dla zarejestrowanych użytkowników) jest dostępne dodatkowe oprogramowanie, umożliwiające wykonanie jednorazowego eksportu identyfikatorów i haseł użytkowników (w postaci zaszyfrowanej) i skopiowanie tak utworzonego pliku do Filera. Przy tej funkcji należy zachować ostrożność i dołączyć utworzony plik do istniejącego passwd. Jeśli bowiem zostanie on zastąpiony, może się okazać, że dotychczasowy administrator Filera nie ma już do niego dostępu.

Przede wszystkim wydajność

Filer może udostępniać pliki za pośrednictwem dwóch protokołów opartych na TCP/IP - NFS (Network File System), CIFS (Common Internet File System) oraz HTTP. Pierwszy z nich znany jest bardziej użytkownikom Unixa, drugi to standardowy sposób udostępniania plików w środowisku Windows. Standardowo klient nabywający urządzenie otrzymuje je bez licencji na obsługę któregokolwiek z nich. Trzeba je dokupić oddzielnie. Nie jest to jednak najgorsze rozwiązanie, gdyż pozwala wybrać tylko te opcje, które rzeczywiście są potrzebne i będą wykorzystywane.

Najważniejszą zaletą Filera, dostrzeganą od razu po jego skonfigurowaniu, jest wysoka wydajność pracy w porównaniu ze standardowymi (NetWare, Windows NT) systemami sieciowymi. Podczas testów do jednego przełącznika sieciowego 100 Mb/s podłączono urządzenie NetApp F210 Filer, klienta sieciowego wyposażonego w kartę 100 Mb/s i serwer z procesorem Pentium Pro 200 MHz, 128 MB RAM i macierzą RAID 5 najpierw z oprogramowaniem Windows NT Server, Service Pack 3, potem z systemem NetWare 4.11 z czwartym zestawem poprawek.

Podczas testów, polegających na kopiowaniu różnego rozmiaru plików o łącznej objętości 255 MB, okazało się, że Filer działa dwa razy szybciej niż serwer NetWare i ok. trzech razy szybciej niż Windows NT.

Dobry, ale drogi

Wydajność to tylko jedna z zalet Filera. Kolejne to wysoka niezawodność i praktycznie bezobsługowa praca. Po dokonaniu wstępnej konfiguracji, pracą urządzenia może zarządzać nawet niedoświadczona osoba, dokonująca w przypadku ewentualnych problemów jego restartu. Filer już w minutę po włączeniu jest przygotowany do pracy i obsługi użytkowników za pośrednictwem wszystkich zainstalowanych protokołów.

Serwis urządzenia jest równie prosty. Dodanie kolejnych dysków polega wyłącznie na ich włożeniu w odpowiednie, puste kieszenie i wykonaniu polecenia, dodającego nowy dysk do macierzy.

Cena samoczynnego serwera plików jest jednak bardzo duża - często znacznie wyższa niż serwera o dużo większych możliwościach niż tylko udostępnianie plików. Koszt testowanej wersji urządzenia, wyposażonej w siedem dysków twardych 3,9 GB, wyniósł ok. 33 500 USD (bez uwzględnienia 5% cła). Mimo że zakup takiego urządzenia jest wskazany (szczególnie w sieciach, w których jednocześnie pracują stacje robocze z systemami Windows i Unix), to jego wysoka cena może zniechęcić polskich użytkowników.

<hr size=1 noshade>NetApp F210 Filer

Producent: Network Appliance

http://www.netapp.com

Dystrybucja w Polsce: ComArch SA, Kraków

ul. Królewska 57

tel. (+12) 423 77 81

fax (+12) 423 76 81

http://www.comarch.pl


TOP 200