Serwisy aukcyjne: trzeba uważać od kogo się kupuje

Do kupowania towarów w USA zachęca bardzo niski kurs dolara i łatwość robienia zakupów na aukcjach internetowych. Problemem mogą się jednak okazać opłaty celno-podatkowe związane ze sprowadzaniem towarów spoza Unii Europejskiej. Kto ma obowiązek ich uiszczania w przypadku zakupów na aukcjach?

Większość popularnych produktów sprowadzanych zza oceanu obłożonych jest kilku-, kilkunastprocentowym cłem oraz 22 proc. podatkiem VAT, które klient kupujący towar ze Stanów Zjednoczonych musi uiścić przy odbiorze paczki z poczty lub u kuriera. W praktyce kupujący mogą uniknąć tych opłat.

Na forach dyskusyjnych serwisów aukcyjnych można spotkać wiele wpisów osób, które polecają różne sposoby na ominięcie cła i VAT-u - czytamy w Gazecie Wyborczej. Na aukcjach handluje pokaźna grupa polskich sprzedawców z kontaktami za oceanem oraz wiedzą, jak uniknąć tych opłat.

Nie płacąc cła i VAT-u za towary sprowadzane z USA trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami. "Jeśli ktoś unika obowiązków celno-podatkowych, musi się z liczyć z tym, że będzie miał nieprzyjemności. O należne opłaty możemy się upomnieć nawet w ciągu pięciu lat od zakupu." - tłumaczy Witold Lisicki z Ministerstwa Finansów.

Jak wygląda to ze strony polskich serwisów aukcyjnych? Jeśli kupujemy towar od użytkownika serwisu aukcyjnego zarejestrowanego w Polsce to handel odbywa się z kontrahentem krajowym i kupującego towar nie obowiązują opłaty celno-podatkowe. Obowiązek uiszczenia opłat należy do osoby importującej towar z USA i nie odpowiadają za nie ani serwisy aukcyjne, ani klienci. Za ewentualny przemyt odpowiada sprzedający.

Inaczej jest w przypadku sprzedawców zarejestrowanych na aukcjach jako mieszkańcy innego kraju. "Wtedy na witrynie aukcji jest jasno powiedziane, że sprzedający ma siedzibę np. w USA. W takiej sytuacji kupujący powinien mieć świadomość, że skoro sprowadza coś spoza Unii Europejskiej, to obowiązuje go zazwyczaj cło i VAT. Jest to taka sama sytuacja jak wtedy, gdy ktoś kupuje coś np. w amerykańskim Amazon.com. Wtedy też musi uiścić te opłaty." - tłumaczy Patryk Tryzubiak, rzecznik Allegro.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200