Serwis MP3.com znów pozwany

Tym razem serwis został pozwany przez mniejsze firmy, a oskarżeniu nadano charakter powództwa zbiorowego.

Internetowy serwis muzyczny MP3.com, w niespełna kilka dni po zakończeniu prawnej walki z największymi wytwórniami muzycznymi, znów został pozwany. Tym razem pozew, o charakterze powództwa zbiorowego, został wniesiony przez grupę, na czele której stoi Unity Entertaiment i inne mniej znane firmy. Również tym razem przedmiotem zastrzeżeń jest złamanie przez serwis praw autorskich.

Oskarżenie zostało złożone wkrótce po tym, jak sąd nakazał MP3.com zapłacenie należącej do Seagram wytwórni Universal Music Group (UMG) odszkodowania w wysokości 53,4 mln USD za naruszenie jego praw autorskich. W tym przypadku strony zawarły także porozumienie licencyjne. Wcześniej w sporze z innymi wytwórniami (Sony Music Group, Time Warner Music Group, EMI i BMG Entertainment) firmie udało się dojść do ugody poza sądem.

Przypomnijmy, że wydawnictwa fonograficzne podjęły działania prawne przeciwko MP3.com w celu zlikwidowania usługi, w ramach której serwis oferował w Internecie bazę 80 tys. piosenek. Miały być one dostępne jedynie dla tych użytkowników, którzy potrafili dowieść, że zakupili już płyty z tymi utworami.

"Jesteśmy rozczarowani otrzymaniem tego pozwu, zwłaszcza w świetle tego, że udało nam się zawrzeć umowy licencyjne ze wszystkimi pięcioma największymi wytwórniami fonograficznymi" - stwierdził Michael Robertson, dyrektor wykonawczy MP3.com.

***

MP3.com musi zapłacić Universal Music Group odszkodowanie za naruszenie praw autorskich

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200