Serwery w kieszeni

Narzędzia firmy Expand Beyond umożliwiają zarządzanie serwerami z wykorzystaniem komputerów naręcznych Palm i Pocket PC.

Narzędzia firmy Expand Beyond umożliwiają zarządzanie serwerami z wykorzystaniem komputerów naręcznych Palm i .

Serwery w kieszeni

Interfejs klienta <b>PocketDBA</b> umożliwiającego zarządzanie bazami danych Oracle

Amerykańska firma Expand Beyond opracowała oprogramowanie PocketDBA do zdalnego monitorowania i zarządzania bazami danych Oracle oraz PocketAdmin do nadzorowania pracy serwerów z systemami Windows i Unix. Aplikacje te działają na komputerach naręcznych Palm i Pocket PC, które po wyposażeniu w moduł telekomunikacyjny bądź współpracując z telefonem komórkowym pozwalają na zarządzanie serwerami z dowolnego miejsca. Dystrybucję tych rozwiązań w Polsce rozpoczęła wrocławska Teta.

W dwóch kawałkach

Aplikacje PocketDBA i PocketAdmin składają się z dwóch modułów. Jeden z nich jest instalowany na serwerze (Windows, Unix, Linux), drugi - w palmtopie działającym pod kontrolą PalmOS lub Windows CE.

Aplikacja PocketAdmin udostępnia administratorowi korzystającemu z komputera naręcznego linię poleceń serwera bądź dowolnego urządzenia, które udostępnia tryb terminalu tekstowego VT-100 i szyfrowanie z wykorzystaniem protokołu SSH 1.5. Oprogramowanie klienckie zapewnia większość zaawansowanych funkcji niezbędnych administratorowi do zarządzania systemem. Może on zdalnie uruchamiać, zatrzymywać lub restartować aplikacje: bazy danych, WWW, systemy operacyjne, a także konfigurować sprzęt sieciowy (np. routery), przeglądać, zatrzymywać i restartować procesy systemowe, dodawać lub usuwać użytkowników, zmieniać ich uprawnienia, przeglądać pliki i wykonywać wszelkie inne operacje dostępne w linii poleceń. W powiązaniu z innymi mechanizmami zarządzania stosowanymi w firmie, np. wysyłaniem SMS-ów dotyczących alarmowych zdarzeń, administrator korzystający z komputera naręcznego może natychmiast uzyskać dostęp do systemu.

Druga z aplikacji - PocketDBA - umożliwia bezprzewodową, zdalną komunikację z serwerem Oracle. Inaczej niż w przypadku większości klasycznych narzędzi tego typu, komunikacja odbywa się w czasie rzeczywistym, a procesy naprawy lub modyfikacji bazy nie wymagają ładowania odpowiednich jej fragmentów, ich edycji i następnie resychronizacji. Obecnie aplikacja obsługuje tylko bazy Oracle, ale jeszcze w tym roku mają się pojawić jej wersje przeznaczone dla Microsoft SQL Server i IBM DB2.

PocketDBA prezentuje informacje o użytkownikach korzystających z baz danych, pozwala na definiowanie ich praw dostępu, przeglądanie i modyfikowanie parametrów baz danych, zarządzanie aż do poziomu pojedynczych obiektów i rekordów, optymalizowanie wykorzystania pamięci zasobów dyskowych, przeglądanie statystyk dotyczących pracy bazy danych, a także wysyłanie poleceń lub zapytań SQL edytowanych w wierszu poleceń.

Większe bezpieczeństwo

Jak twierdzi Ireneusz Medyński z firmy Teta, instalacja oprogramowania na firmowych serwerach jest łatwa i nie powinna trwać dłużej niż 10 min, by było możliwe uzyskanie podstawowej funkcjonalności. Bardziej skomplikowane i czasochłonne jest jednak konfigurowanie systemu zabezpieczeń dostępu do firmowych serwerów. Wymaga to bowiem integracji z innymi mechanizmami z tego zakresu wykorzystywanymi w firmie.

PocketAdmin i PocketDBA wykorzystują szyfrowanie SSH. Pierwsza z tych aplikacji obsługuje algorytmy DES, 3DES, druga dodatkowo Blowfish. Aby zapewnić dwupoziomową identyfikację z wykorzystaniem kluczy jednorazowych, rozwiązanie to można zintegrować z technologią RSA SecurID. Jest to o tyle ciekawa propozycja, że RSA udostępniła już token SecurID w wersji programowej przeznaczonej właśnie do komputerów naręcznych.

Narzędzia Expand Beyond należą do pierwszych na polskim rynku, pozwalających w tak kompleksowy sposób na zdalne zarządzanie serwerami z wykorzystaniem palmtopów. Większość dostawców aplikacji wykorzystujących łączność bezprzewodową i komputery naręczne koncentrowała się dotąd na programach przeznaczonych dla użytkowników końcowych, zapewniających im zdalny dostęp do firmowych baz danych, systemów pocztowych itp.

PocketDBA

oprogramowanie do zdalnego zarządzania bazami danych Oracle przy użyciu palmtopów

 • Producent: Expand Beyond,http://www.xb.com

 • Dystrybutor: Teta, tel. (+71) 323 40 41,http://www.teta.com.pl

 • Wymagania: baza Oracle, palmtop z modułem telekomunikacyjnym, pracujący pod kontrolą PalmOS lub Pocket PC

 • Cena: ok. 2400 zł za instancję bazy danych + 200 zł za jednego użytkownika palmtopa

 • PocketAdmin

  oprogramowanie do zdalnego zarządzania systemami sieciowymi

 • Producent: Expand Beyond,http://www.xb.com

 • Dystrybutor: Teta, tel. (+71) 323 40 41,http://www.teta.com.pl

 • Wymagania: serwery Windows, Linux lub Unix, palmtop z modułem telekomunikacyjnym pracujący pod kontrolą PalmOS lub Pocket PC

 • Cena: ok. 2000 zł za serwer + 200 zł za jednego użytkownika palmtopa


 • TOP 200