Serwery: rynek mniejszy, ale są zwycięzcy

Kasety przed stelażami

"Pod względem budowy serwerów x86, spada zainteresowanie wersjami tower na rzecz serwerów stelażowych. Jednak od około dwóch lat coraz większą popularnością cieszą się serwery kasetowe - blade, stanowiące najbardziej dynamicznie rozwijający się segment rynku" - mówi Anna Rawska-Kupczyńska, volume business manager ESS w HP Polska. Serwery blade zyskują zainteresowanie dzięki uproszczonej administracji oraz oszczędności miejsca i energii.

"Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową, przy spadku dostępności zasilania i miejsca w serwerowniach sprawia, że czynnik taki, jak «upakowanie» zyskuje coraz większe znaczenie" - potwierdza Maciej Tomkiewicz, system practice product leader w Sun Microsystems. Również dla najmniejszych firm, jak pokazuje przykład modelu IBM BladeCenter HS12, serwera typu blade wyposażonego "tylko" w jedno gniazdo procesorowe. "Widzimy duży potencjał na rynku serwerów blade - technologii opracowanej przez IBM. Gartner prognozuje, że do 2010 r. serwery te będą stanowić 17% wszystkich dostaw. Wartość samego rynku serwerów blade dla sektora MSP ma wzrosnąć w ciągu 3 lat do 21-22 mld USD" - przewiduje Piotr Nowik z IBM Polska.

Integracja platform

Z końcem 2008 r. HP zakończyło sprzedaż serwerów wyposażonych w procesory PA-RISC. Dobiegł zatem końca trwający od kilku lat proces standaryzacji systemów HP do zastosowań krytycznych, które obejmują już wyłącznie rodzinę HP Integrity. "Ciekawym zjawiskiem jest coraz większy udział architektury blade w sprzedaży systemów unixowych. Wydaje się, że w Polsce w ciągu dwóch lat również będziemy świadkami rosnącego jej wykorzystania przy implementacjach technologii HP Integrity" - mówi Piotr Zacharek, BCS product manager w HP Polska.

IBM w 2008 budował nową rodzinę serwerów poprzez połączenie dwóch linii produktowych IBM System p (AIX) oraz IBM System i (i5/OS) w nową linię IBM Power Systems z procesorami Power6. "W nowym roku zmiany będą związane głównie z wymaganiami rynkowymi. Możemy się spodziewać koncentracji na rozwiązaniach opartych o serwery kasetowe, mocniejszych procesorów w rozwiązaniach klasy low-end oraz szybszych podsystemów dyskowych i implementacji nowych technologii komunikacyjnych" - mówi Krzysztof Rozanka z IBM Polska. Producent zapowiada już także procesory Power7, jednak nie pojawią się jeszcze w 2009 r. "Oczywiście ciągłym zmianom podlegają systemy operacyjne. Wygląda na to, że ten rok przebiegnie pod znakiem trzech szóstek, czyli Power6, a także nowych wersji systemów AIX 6.1, IBM i6.1" - dodaje Krzysztof Rozanka.

Dysk SSD w standardzie

Jak mówi Maciej Tomkiewicz, wśród nowości Suna znajdzie się m.in. nowa wersja procesora o kodowej nazwie SPARC VII+, który od poprzednika będzie się różnił choćby szybszym taktowaniem. "Będziemy też wprowadzać dyski SSD do wszystkich serwerów, bez względu na procesor. Dodatkowo, system plików ZFS, będący częścią systemu operacyjnego Solaris, został zoptymalizowany pod kątem najbardziej efektywnego wykorzystania takich rozwiązań - również w połączeniach hybrydowych z klasycznymi dyskami twardymi" - zapowiada Maciej Tomkiewicz.


TOP 200