Serwery - nieustanne zmiany

Wirtualizowanie i serwery kasetowe

Coraz więcej administratorów systemów informatycznych docenia korzyści płynące z konsolidowania serwerów. Jest to rozwiązanie, które przynosi konkretne korzyści, co spowodowane jest m.in. rozwojem takich technologii, jak wielordzeniowe układy CPU czy zaawansowane metody dynamicznego partycjonowania zasobów systemów obliczeniowych. IDC przewiduje, że obroty na rynku aplikacji konsolidujących serwery wyniosą w 2006 r. 8,5 mld USD.

Serwery - nieustanne zmiany

Najwięksi dostawcy serwerów w Polsce II kw. 2006r.

Największe korzyści płynące z konsolidowania serwerów odnoszą te przedsiębiorstwa, które eksploatują duże systemy informatyczne, składające się z wielu komputerów. Użytkownicy wymieniają cztery powody, dla których decydują się na konsolidowanie serwerów: lepsze wykorzystanie posiadanych serwerów, większa dostępność systemów obliczeniowych, lepsza praca programów odzyskujących systemy po awariach i większe bezpieczeństwo.

Serwery kasetowe (blades) są w wyraźnej ofensywie. Pierwszy serwer zamknięty w kasecie wszedł na rynek w 2001 r. Obecnie nie można już w żaden sposób traktować blade'ów jako rozwiązania niszowego. IDC wskazuje na fakt, że serwery kasetowe odgrywają istotną rolę w dynamicznej ekspansji systemów obliczeniowych x86 i podaje, że obroty na rynku serwerów kasetowych wyniosły w 2005 r. (na całym świecie) 2,2 mld USD i wzrosły w porównaniu z 2004 r. o 81%. Jednocześnie IDC szacuje, że podsumowanie roku 2006 r. powinno wykazać 11-procentowy udział serwerów kasetowych w puli wszystkich wyprodukowanych maszyn, a za trzy lata co czwarty kupowany serwer będzie już serwerem kasetowym.

Rynek serwerów na świecie i w Polsce

Przeprowadzone przez IDC ostatnie badanie rynku serwerów dotyczyło II kwartału 2006 r. Aktualny podział tego rynku na świecie wygląda następująco: pierwsze miejsce zajmuje IBM (przychody 3,8 mld USD), drugie - HP (3,4 mld USD), a trzecie - Sun (1,6 mld USD). Na czwartym miejscu znajduje się Dell (1,27 mld USD), a na piątym - Fujitsu Systems (554 mln USD).

Jak wylicza IDC, wartość polskiego rynku serwerów w II kw. 2006 r. zmalała o 16% - do 41 mln USD. Najważniejsze wydarzenia minionego kwartału to powiększanie przewagi IBM Polska nad HP w klasyfikacji generalnej oraz detronizacja HP w segmencie serwerów x86. HP okazał się natomiast lepszy w kategorii serwerów RISC i EPIC.

Sprzedaż na poziomie ponad 14 mln USD (spadek o 18,6% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku) plasuje IBM na pierwszym miejscu polskiego rynku serwerów. Jego udział wynosi obecnie 35,5%, mniej o jeden punkt procentowy niż przed rokiem. IBM powiększył przewagę nad HP Polska, które zanotowało spadek udziału o prawie 5%. Obroty HP w podsumowanym okresie spadły o 31% do nieco ponad 9 mln USD.

Kolejne miejsca w klasyfikacji polskiego rynku zajęły Sun z udziałem ponad 9% (3,8 mln USD obrotu), Dell z udziałem blisko 9% (3,6 mln USD) oraz Fujitsu Siemens z udziałem powyżej 7% (blisko 3 mln USD). Spadek sprzedaży w porównaniu do II kw. 2005 r. zanotował Sun, jego udział spadł o półtora procenta. Udział rynkowy zwiększyły Dell - o blisko 3% oraz Fujitsu Siemens - o blisko 4%.

Do przetasowania doszło w kategorii serwerów x86. Przed rokiem największe obroty notował HP. Jego przychody sięgały ponad 9 mln USD (ponad 35% udział w rynku). IBM kontrolował wówczas nieco ponad 20% dzięki sprzedaży w wysokości 5,2 mln USD. W I kw. 2006 przychody HP sięgały już tylko 5,8 mln USD - nieco ponad 24% udziału w rynku. W tym samym czasie obroty IBM wyniosły 4 mln USD. Spadek można było wiązać z tradycyjnym spowolnieniem popytu w pierwszym kwartale. Jednak już trzy miesiące później obroty IBM sięgają 7,7 mln USD, co stanowi wzrost o prawie 49%. Udział rynkowy Big Blue w II kw. 2006 wystrzelił do prawie 29%. Tymczasem HP, notując spadek obrotów o ponad 47% do 4,8 mln USD, kontroluje obecnie tylko 18% rynku.

Popularność tańszych serwerów wyposażonych w układy x86 konsekwentnie wykorzystują Dell, Fujitsu, Sun. Dell zanotował wzrost udziału o ponad 2%, Fujitsu Siemens o ponad 5%, Sun Microsystems o 1,6%.

Najwyższą pozycję wśród polskich producentów serwerów x86 zajmuje NTT z obrotami 1,8 mln USD, co daje mu piątą pozycję z udziałem rynkowym blisko 7%. Pozostali polscy dostawcy w pierwszej dziesiątce to Incom, Microtech oraz Action. Ogółem rynek serwerów x86 zanotował blisko 5-proc. wzrost - do ok. 27 mln USD.

Rynek serwerów uniksowych zanotował spadek o prawie 40% - do 10,7 mln USD. IBM pomimo blisko 12-proc. utraty rynkowego udziału do ok. 39% zajmuje pierwszą pozycję. Jego obroty w II kw. 2006 sięgnęły 4 mln USD.

HP z przychodami na poziomie 3,6 mln USD (spadek o niemal 5%) kontroluje obecnie 33,7%, zwiększając udział w rynku o solidne 12,3%. Pozostałe miejsca w tej kategorii zajęły Sun Microsystems (2,8 mln USD, udział rzędu 26%) oraz Fujitsu Siemens (0,15 mln USD, udział ponad 1%). Ogółem wartość tego rynku wyniosła prawie o 40% mniej niż przed rokiem.

Słabe wyniki w Polsce są spowodowane czynnikami wewnętrznymi, prawdopodobnie w dużej mierze zastojem projektów informatycznych w sektorze publicznym.

Jacek Smulski Senior Analyst IDC

Rok 2005 można zapisać w historii rozwoju polskiego rynku serwerów jako jeden z lepszych. Świadczą o tym dwucyfrowe poziomy wzrostu w porównaniu z 2004 r. - 12% w ujęciu wartościowym i aż 34% w sztukach. Pierwsze półrocze bieżącego roku wskazuje, że pod względem wartości sprzedaży serwerów będzie to rok gorszy. Dominującą pozycję osiągnęły serwery x86-64, które zdobyły aż 58% rynku. Udział serwerów RISC spadł do 27%, a platforma EPIC obejmuje już 7% rynku. Do historii przechodzą natomiast serwery z procesorami 32-bitowymi, których udział w rynku w tym okresie stopniał do 5%. IDC wskazuje na coraz większe znaczenie serwerów typu rack. W 2005 r. stanowiły one 64% rynku według jego wartości, w bieżącym zanotowano spadek do 58%. Warto zauważyć, że do serwerów typu rack dodano również serwery blade, które zarówno w zeszłym, jak i bieżącym roku miały po 3% rynku.


TOP 200