Serwery na mobilnych Pentium M

Już wkrótce firmy, które potrzebują rozwiązań w miarę wydajnych i niedrogich, jednocześnie oferujących jak najniższy pobór mocy, będą mogły wykorzystać w swoich serwerach procesory Pentium i Celeron z serii M, przeznaczone przede wszystkim dla komputerów przenośnych. Stanie się to możliwe dzięki intelowskim układom E7520 i E7320.

Serwery na mobilnych Pentium M

Chipsety E7520 i E7320. Źródło: Intel

Chipsety przeznaczone są głównie dla serwerów opartych na dwudrożnych procesorach Xeon (technologia 90nm) z szyną 800MHZ i EM64T (Extended Memory 64). Thermal Design Power (TDP), czyli maksymalna emisja energii przy tego typu rozwiązaniu to około 110W mocy, podczas gdy układy chłodzące najbardziej zaawansowanego Pentium M muszą jej wchłonąć jedynie 24W. Oczywiście, możliwości serwerów opartych na procesorach przenośnych są także dużo niższe (na przykład nie wspierają one operacji dwuprocesorowych), ale stosunek wydajności do emitowanej energii jest bardzo zachęcający, zwłaszcza, jeżeli firma nie korzysta z bardzo zaawansowanych aplikacji.

Płyty główne wykorzystujące E7520 i E7320 obsługują pamięci DDR i DDR2 z technologią ECC (Error Correction Checking). Dodatkowo Intel oferuje zaprojektowane specjalnie dla tych chipsetów kontrolery sieciowe i RAID. Układy pracować będą także ze złączami PCI-Express x8 i x4.

Zobacz również:

Więcej informacji: Intel


TOP 200