Serwery linii iSeries

Serwery IBM linii iSeries, znane poprzednio pod nazwą AS/400, cieszą się ciągle dużym wzięciem. Nie ma się czemu dziwić biorąc pod uwagę fakt, jak uniwersalne są to systemy i jak wiele technologii oraz zaawansowanych opcji wspierają komputery oznaczone symbolem iSeries.

Pierwszy serwer AS400 pojawił się na rynku w 1988 roku. Od tego czasu, serwery AS400 przeszły zadziwiającą metamorfozę. Dzisiaj serwery tej linii wspierają całą gamę technologii – od systemu Windows, przez oprogramowanie oparte na otwartym źródle do usług webowych. IBM pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami wzbogacającymi możliwości serwerów tej linii i zamierza zainwestować w ciągu najbliższych dwóch lat ponad 5 milionów USD w rozwój nowych technologii, które zostaną wprowadzone do serwerów iSeries.

IBM zapowiada, że w 2004 roku serwery iSeries będą mogły pracować pod systemem operacyjnym AIX (firmowa odmiana systemu Unix). Obecnie serwery iSeries mogą pracować pod systemami operacyjnymi Linux, Windows i OS/400. Inne planowane usprawnienia, które zostaną zrealizowane w 2004 roku, to wprowadzenie 64 bitowego procesora Power 5 i uruchomienie produkcji serwera, w którym będzie można instalować do 64 procesorów (obecnie 32 procesory).

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Jeśli chodzi o software, to na serwerach iSeries można obecnie uruchamiać ponad 20 tysięcy aplikacji oferowanych przez 4500 niezależnych producentów oprogramowania. Szczególnie dynamiczny rozwój można tu odnotować w obszarze aplikacji linuksowych, których liczba zwiększa się wręcz lawinowo z miesiąca na miesiąc.

Systemy iSeries nadają się dobrze do konsolidowania serwerów Windows i Linux. Wielu administratorów dostrzegło, że konsolidowanie serwerów x86 na bazie serwerów iSeries przynosi spore korzyści. Najtańszy serwer iSeries kosztuje ok. 10 tysięcy USD, a serwer tej linii z najwyższej półki potrafi kosztować milion USD. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że stosowanie tych systemów do konsolidowania wielu mniejszych serwerów przynosi w krótkim czasie wiele oszczędności, przedsiębiorstwa chętnie decydują się na takie rozwiązania. To między innymi dlatego serwery iSeries cieszą się ciągle tak dużym zainteresowaniem.

Na serwerach iSeries można uruchamiać aplikacje napisane we wszystkich najważniejszych językach programowania. Może to być Cobol, skrypt Java lub język C++. Serwery iSeries są na to przygotowane i to jest kolejny atut firmy IBM. Wszystko więc wskazuje na to, że produkty oznaczone symbolem iSeries pozostaną na długo w ofercie tej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200