Serwery jednak w górę

W 2002 r. w skali globalnej sprzedano o 4,2% serwerów więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu opublikowanego przez firmę Dataquest.

Niekwestionowanym liderem w ubiegłym roku był HP. Dzięki fuzji z Compaq Computer koncern sprzedał 1,39 mln sztuk serwerów, co stanowiło 30,1% całego rynku. Drugi w rankingu Dell - z 18,5% udziałem - dostarczył na rynek ponad 851 tys. serwerów. Koncern może pochwalić się jednak rocznym wzrostem na poziomie 19,3%, podczas gdy łączna sprzedaż HP i Compaqa, spadła o 4,6%. W 2001 r. Compaq jako lider, dostarczył bowiem na rynek 1,03 mln serwerów, a HP ponad 428 tys. jednostek.

Dwie pozostałe firmy z wielkiej czwórki – IBM i Sun Microsystems - zakończyły miniony rok z odpowiednio: 1,3% spadkiem (657 tys.) i 6,7% wzrostem (277 tys. jednostek). Sun zawdzięcza zwiększenie sprzedaży poszerzeniu oferty z segmentu low end.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Raport Dataquest obejmuje serwery z układami RISC (Sparc, Power4) oraz procesorami Intela, które stanowią obecnie 87% rynku. Ponad 29% intelowskich platform to tzw. „white box’y”, czyli systemy oferowane przez niedużych lokalnych dostawców. W ubiegłym roku większe przychody (zdaniem analityków po raz ostatni) przyniosła producentom sprzedaż platform RISC.

Wyniki badań Dataquest oznaczają , że serwerowy rynek powoli stabilizuje się. Dataquest, podobnie jak inne firmy analityczne (IDC), utrzymuje jednak, iż notowany wzrost nie jest sygnałem powrotu koniunktury z poziomu lat dziewięćdziesiątych. Ostrożna prognoza firmy na 2003 r. zakłada niewielki wzrost sprzedaży jedynie w ujęciu ilościowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200