Serwery blade w natarciu

Intel opracował nowy serwer blade, a Veritas i Qlogic wprowadzają do swoich ofert nowe rozwiązania (oprogramowanie i sprzęt sieciowy) obsługujące serwery tego typu.

Intel informuje, że wprowadza na rynek serwer blade noszący nazwę kodową Hampton E. Serwer jest oparty na procesorze Xeon DP i będzie dostarczany razem z chassis, oprogramowaniem zarządzającym systemem i przełącznikiem.

Serwer powstał w wyniku współpracy, jaką Intel nawiązał rok temu z IBM. W chassis o wysokości 7U (które można montować w standardowej szafie) można instalować 14 jednopłytowych serwerów blade, każdy wyposażony w dwa procesory.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Intel pracuje już nad czteroprocesorowym serwerem blade (nazwa kodowa McCarran), który ujrzy światło dzienne jeszcze pod koniec br.

Nie są to pierwsze serwery blade zaprojektowane przez Intela. Dwa lata temu firma wprowadziła do swojej oferty telekomunikacyjne serwery blade, których konstrukcja odpowiadała wymogom stawianym przez standard PICMIG. Podobnie jak HP, tak i Intel zrezygnował po jakimś czasie z produkcji dużych serwerów blade o kostrukcji PICMIG.

Intel ustalił cenę chassis na 2800 USD, cenę przełącznika Gigabit Ethernet na 1900 USD, a cenę przełącznika Fibre Channel na 9500 USD. Dwuprocesorowy serwer Processor Server Compute Blade kosztuje 1000 USD.

Veritas oferuje natomiast nowe oprogramowanie (rozmieszczanie i udostępnianie systemów) przeznaczone dla intelowskich serwerów Enterprise Blade i serwerów opartych na procesorach Itanium, które pozwoli administratorom w łatwy sposób rozmieszczać serwery i aplikacje oraz aktualizować systemy BIOS.

Intel będzie dołączał to oprogramowanie, nadając mu swój znak firmowy Intel Deployment Manager, do swoich serwerów blade i serwerów opartych na procesorach Itanium. Oprogramowanie można uruchamiać na komputerach pracujących pod systemem operacyjnym Windows lub Linux. Wiadomo już, że przynajmniej sześć firm (w tym Bull, Ciara Technology i ProMicro) zamierza podjąć produkcję systemów blade opartych na technologii Intela.

Qlogic informuje natomiast, że jej przełączniki SANbox Fibre Channel i adaptery HBA linii SANblade mogą współpracować z Intelowskimi serwerami blade, co pozwala dołączać do nich sieci SAN.

IDC donosi, że sprzedaż serwerów blade ciągle rośnie. W 2007 roku 35 procent wszystkich serwerów pracujących w USA będzie mieć konstrukcję typu blade. Jeśli chodzi o wielkość obrotów, to liderem jest HP, której udział wynosi na tym rynku 32,9 procent.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200