Serwery blade czy nie blade

Xeon czy Pentium III?

Serwery blade czy nie blade

Serwery Blade oferowane na rynku polskim

Według przytaczanych przez producentów przykładów z rynku amerykańskiego, zastosowanie platformy blade pozwala zmniejszyć koszty instalacji serwerowej o 30-50% w porówaniu z rozwiązaniami standardowymi wykorzystującymi np. serwery montowane w szafach o wysokości 19". Koncern medialny America Online przygotowuje się do instalacji serwerów blade w swoich czterech centrach danych w USA, licząc, że redukcja kosztów osiągnie jedną trzecią. AOL zastąpi intelowskimi serwerami blade urządzenia unixowe.

Fachowcy podkreślają, że sukces implementacji i skala oszczędności zależą przede wszystkim od oprogramowania do zarządzania systemem serwerowym. Wydaje się, że w tej dziedzinie IBM i HP mają przewagę nad Dellem. Z drugiej strony spotyka się opinie, że technologia blade nie przeszła jeszcze chrztu bojowego i trudno, aby od razu została zastosowana w dużych centrach danych, obsługujących systemy o krytycznym znaczeniu. Dlatego też oferta Della może odnieść sukces na rynku masowym.

Największym problemem związanym z technologią blade jest brak standardów. Każdy producent oferuje własne, firmowe rozwiązania, które nie współpracują ze sprzętem innych dostawców. Ponadto nie jest jasne, jak będzie wyglądać zarządzanie dużymi farmami serwerów zawierającymi sprzęt tradycyjny i komputery blade. Producenci na razie traktują blade jako niezależną kategorię sprzętu.

GARTNER GROUP, Raport o serwerach blade, listopad 2002 r.

"Z implementacją systemów blade najlepiej zaczekać do czasu, gdy pojawi się jednolity standard, chyba że zakładany czas zwrotu inwestycji - przy uwzględnieniu oszczędności związanych z mniejszymi gabarytami, niższym zużyciem energii i kosztami administracji - jest krótszy niż dwa lata".

Blade w Polsce

Dell PowerEdge 1655MC jest przeznaczony do instalacji w obudowach o wysokości 3U mieszczących maksymalnie 6 kart serwerowych (w sumie w standardowej szafie 42U można pomieścić 84 karty - 168 procesorów). System jest wyposażony w interfejsy Ultra320 SCSI, przełączniki Ethernet, redundantne zasilacze i wentylatory. Działa pod kontrolą Windows 2000 Server lub Red Hat Linux. Na przyszły rok Dell zapowiada wprowadzenie serwerów blade z procesorami Xeon.

IBM BladeCenter zawiera procesory Xeon 2-2,4 GHz, do 8 GB pamięci RAM, dwa dyski EIDE o pojemności 40 GB każdy, a obudowa do tych serwerów może być podłączana do pamięci masowych NAS (przy wykorzystaniu interfejsu Ethernet) lub sieci SAN (przez złącza FC). Komputery są przystosowane do współpracy z Windows 2000 Server i Advanced Server, Red Hat Linux, SuSE Linux i NetWare. W obudowie o wysokości 7U można umieścić do 14 kart, a więc 84 serwery (168 procesorów) w szafie 42U. W przyszłym roku IBM planuje wprowadzenie do sprzedaży modeli blade wyposażonych w procesory Power4 i Itanium.

Hewlett-Packard oferuje obecnie serwery HP ProLiant BL z jednym lub dwoma procesorami Pentium III. ProLiant BLe mają jeden procesor Pentium III 800 MHz, ale umożliwiają zainstalowanie do 280 kart w szafie 42U, natomiast ProLiant BL10p mają jeden lub dwa układy Pentium III 1,4 GHz oraz interfejsy Ultra320 SCSI - w obudowie wielkości standardowej szafy mieści się do 48 kart serwerowych. Firma zapowiada wprowadzenie już w I kwartale przyszłego roku czteroprocesorowych kart blade. Pozostali producenci mają podobne plany na pierwszą połowę przyszłego roku.

Serwery blade Fujitsu Siemens to Primergy BX300. Na jednej karcie BX300 można zainstalować jeden lub dwa procesory Pentium III 800 MHz, a obudowa o wysokości 3U mieści do 20 takich kart.


TOP 200