Serwery Suna na Opteronach

W przyszłym roku na rynek trafią pierwsze modele serwerów Sun Fire wyposażone w dwa lub cztery 64 bitowe procesory Opteron AMD. Podczas targów Comdex w Las Vegas odbyła się prezentacja nowych serwerów. Sun jest drugim po IBM dużym dostawcą serwerów, który zdecydował się na wykorzystanie Opteronów.

Wspólne przedsięwzięcie z Advanced Micro Devices stawia pod znakiem zapytania dalszą politykę Suna wobec platform wyposażonych w procesory Intela. Scott McNealy w swoim wystąpieniu przyznał, że jego firma "spóźniła" się z wejściem na rynek low-endowych serwerów x86, a porozumienie z Intelem powinno zostać podpisane znaczniej wcześniej. "Sprzedaż produktów z tej rodziny rośnie najdynamiczniej" - podkreślił McNealy. Przypomnijmy, firma Sun na początku 2002 roku zaprzestała produkcji systemu Solaris dla architektury x86, jednak dziewięć miesięcy później zmieniła decyzję.

Według analityków, nowa linia urządzeń jest konkurencyjna wobec modeli V60x i V65x z procesorami Intela, a Sun może rozważyć zakończenie ich produkcji. Neil Knox z Sun Microsystems powiedział, że firma nie będzie opracowywać nowych platform wyposażonych w więcej niż dwa procesory Xeon. Zamierza jednak dalej wspierać produkty, tej serii które trafiły już do części klientów.

Zobacz również:

  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?
  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200