Serwery Primergy będą sprzedawane z systemem Solaris

Sun podpisał z firmą Fujitsu Siemens strategiczne porozumienie. Przewiduje ono, że system operacyjny Solaris będzie dołączany do serwerów linii Primergy produkowanych przez Fujitsu Siemens.

System operacyjny Solaris 10 będzie dołączany do serwerów opartych na intelowskich procesorach x/86/x64. Obie firmy zobowiązały się też do wspólnego wystawiania świadectw cerfyfikacyjnych rozwiązaniom opartym na oprogramowaniu Solaris i serwerach Primergy.

System operacyjny Solaris obsługuje szereg funkcjonalności, dzięki którym jest to produkt charakteryzujący się wysokim stopniem skalowalności. Jest to przy tym oprogramowanie, które pracuje niezawodnie oraz pozwala wirtualizować zasoby komputerowe. Jest to jeden z wielkich systemów operacyjnych obsługujących komputery oparte na procesorach intelowskich (pozostałe dwa to Windows i Linux).

Jednak serwery Fujitsu nie będą obsługiwać szeregu funkcjonalności (takich jak np. Image Packaging System; opcja ułatwiająca proces instalowania i integrowania rozwiązania z aplikacjami produkowanymi przez niezależnych producentów oprogramowania) oferowanych przez system OpenSolaris.

Solaris 10 to oprogramowanie spisujące się doskonale w przypadku zarządzania serwerami klasy enterprise. Platforma OpenSolaris nadaje się bardziej dla deweloperów pracujących nad nowymi aplikacjami.

Firma Fujitsu wspierała poprzednio system Solaris zarządzający jej serwerami opartymi na procesorach SPARC. Użytkownicy serwerów Primergy będą mogli korzystać ze wszystkich poprawek wprowadzanych do systemu Solaris przez firmę Sun.

Wśród innych firm, które dołączają system Solaris do produkowanych przez siebie produktów, znajdują się między innymi Intel, IBM i Dell.


TOP 200