Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

Testom, oceniającym wydajność serwera WWW dla średniej wielkości ISP, poddano dwie maszyny. Serwery te składały się z różnych płyt głównych, procesorów, kontrolerów macierzy SCSI, a nawet dysków, ale łączyło je to, że przy ich budowie wykorzystano gotowe komponenty serwerowe Intela.

Testom, oceniającym wydajność serwera WWW dla średniej wielkości ISP, poddano dwie maszyny. Serwery te składały się z różnych płyt głównych, procesorów, kontrolerów macierzy SCSI, a nawet dysków, ale łączyło je to, że przy ich budowie wykorzystano gotowe komponenty serwerowe Intela.

ADAX eNet M4I

Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

ADAX eNet M4I w wersji wolno stojącej. W wersji stelażowej (testowanej) serwer ma wysokość 4U.

Serwer dostarczono w skromnym kartonowym pudle, zawierającym, oprócz maszyny, jej dokumentację i zestaw do montażu w szafie. Dosyć oryginalnie została potraktowana kwestia dokumentacji - wraz z serwerem otrzymaliśmy książeczkę, taką samą jak do zwykłych PC. Mogliśmy poczytać w niej o prawidłowej pozycji przy komputerze, użytkowaniu myszy itp., na szczęście dołączono również oryginalne broszury Intela.

Serwer został oparty na płycie głównej SE7501BR2 (1xGigabit + 1xFast Ethernet, 4 gniazda pamięci), w której osadzono dwa procesory Xeon (Prestonia) 2,4 GHz z 512 KB pamięci podręcznej, cztery moduły pamięci DDR-RAM PC 266 ECC o pojemności 512 MB każdy, dwa dyski twarde SCSI Maxtor Atlas 10K III KU036J4 (Ultra320, 10 000 RPM, 8 MB bufora na dane) oraz dodatkowy kontroler SCSI Intel RAID SRCMRU z 32 MB pamięci cache. Całość umieszczono w obudowie SC5200. Do zestawu dołączono również firmową myszkę i klawiaturę.

Instalacja serwera w szafie 19" przebiegła bezproblemowo, choć wymagała nieco więcej wysiłku niż w przypadku serwera MAXDATA. Wynikało to ze znacznie większych wymiarów obudowy (4U), a co za tym idzie większej masy.

Dosyć zaskakujące było umieszczenie w testowanym zestawie jedynie 2 dysków, co umożliwiało nam tylko prace z macierzą RAID 0 lub RAID 1. Po zastanowieniu, w jaki sposób powinna zostać skonfigurowana macierz (konieczność wyboru między bezpieczeństwem a wzrostem wydajności), zdecydowaliśmy się skonfigurować macierz jako RAID 0. Postawiliśmy więc na wydajność, zakładając, że użytkownicy troszczący się o bezpieczeństwo danych kupią co najmniej o jeden dysk więcej, co już umożliwi zbudowanie macierzy RAID 5.

Platinum 2210R

Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

Serwer MAXDATA Platinum 2210R to konstrukcja o dużym stopniu upakowania (wysokość 2U).

Firma MAXDATA dostarczyła "demona w małym pudełku". Stopień upakowania konstrukcji z pewnością docenią firmy potrzebujące wielu serwerów (oszczędność miejsca w szafach).

MAXDATA przykłada wagę do dodatków: pudło zawierające maszynę zostało wyposażone w bardzo funkcjonalne plastykowe uszy znakomicie ułatwiające transport, a do serwera dołączono bardzo zgrabny firmowy segregator, w którym wpięta jest cała dokumentacja (od wykazu komponentów, poprzez schematy instalacji w szafie, po dyski CD-ROM ze szczegółową dokumentacją w wersji elektronicznej i sterownikami).

Serwer wyposażono w dwa procesory Xeon (Prestonia) 2,0 GHz z 512 KB cache i szyną 533 MHz. Jako płytę główną użyto SE7501WV2SCSI (2xGigabit Ethernet, 6 gniazd pamięci), w której są 4 moduły pamięci DDR-RAM PC266 ECC o pojemności 512 MB każdy.

Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

Wnętrze serwera MAXDATA Platinum 2210R

Całość po uzupełnieniu kontrolerem SCSI RAID firmy Adaptec 2200S (64 MB pamięci cache) i czterema dyskami twardymi SCSI MAP3367NC firmy Fujitsu (Ultra320, 10 025 RPM, 8 MB bufora danych) została osadzona w obudowie o wysokości 2U.

Instalacja serwera w szafie przebiegła bezproblemowo, dzięki posiłkowaniu się instrukcją. Pewnym problemem był fakt dostarczenia w komplecie myszki i klawiatury ze złączem PS/2, a serwer w dostarczonej konfiguracji miał dostępny tylko jeden port PS/2 (w zamian mamy do dyspozycji 3 porty USB, z czego jeden jest umiejscowiony na przednim panelu, pozostałe zaś z tyłu obudowy). Niekorzystnym dla użytkownika posunięciem jest także zamontowanie w kieszeniach nieobsadzonych dyskami twardymi atrap prowadnic, co w przypadku montażu kolejnych dysków twardych zmusi nas do zakupu odpowiednich elementów (dodatkowy koszt). Łatwość obsługi zamocowanego w szafie serwera zwiększa zdublowane na przednim panelu złącze monitora. Jeśli chodzi o konfigurację macierzy, wybraliśmy RAID 5 - jako naszym zdaniem optymalny do zadań serwera baz danych i WWW.

Założyliśmy, że niewielu użytkowników byłoby zainteresowanych konfiguracją RAID 10 (1+0) lub RAID 01 (0+1).

Badanie wydajności

Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

JTT ADAX SERWER eNet M4I

Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

MAXDATA Platinum 2210R

Testowaliśmy zachowanie serwera dla 7 różnych poziomów obciążeń systemami klienckimi (200, 150, 125, 100, 75, 50 i 25 równocześnie działających sesji). Każdy z 7 etapów trwał 5 min i został powtórzony 12 razy. Uśrednienie, po wcześniejszym odrzuceniu dwóch skrajnych wyników, dało wyniki zaprezentowane w tabeli.

Test ujawnił niewielkie różnice wydajności pomiędzy zestawami (zobacz tabele poniżej). Jak widać, to co Platinum Server tracił z racji słabszych procesorów, nadrabiał wydajniejszym podsystemem dyskowym (RAID 5 firmy Adaptec z 64 MB cache wyraźnie górował nad RAID 0

Intela z 32 MB cache). Podsystem dyskowy w przypadku naszej aplikacji testowej miał znaczenie, ponieważ - oprócz nieustannego zapisywania przez serwer WWW swoich logów - mieliśmy do czynienia z dużą aktywnością serwera baz danych. Serwer ten przy każdej odsłonie strony (oprócz odczytów z bazy, na podstawie których dokonywał wyboru stosownej kreacji) musiał jeszcze zapisać do bazy fakt odsłonięcia konkretnej kreacji.

Ile to kosztuje?

Cena serwera ADAX eNet M4I, m.in. z jednym procesorem Intel Xeon 2,0 GHz, 512 MB DDR ECC i dyskiem twardym SCSI 36 GB, wynosi ok. 8000 zł netto. Sugerowana cena detaliczna tak wyposażonego serwera MAX-DATA Platinum 2210R to 11 800 zł netto.

Podsumowanie

Serwery MAXDATA Platinum 2210R i JTT ADAX eNet M4I

Dane techniczne serwerów

Otrzymane wyniki prezentujemy w załączonych tabelach. Jak powszechnie wiadomo, nie ma rzeczy idealnych. W tym przypadku idealnym serwerem byłaby kombinacja obu przedstawionych maszyn. Bazą dla takiej maszyny byłby Platinum Server (dobry podsystem dyskowy, funkcjonalna obudowa, nadmiarowe zasilanie, z większą liczbą gniazd pamięci). Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że 2,0 GHz może nie wystarczać (nie w każdym zastosowaniu będziemy w stanie nadgonić podsystemem dyskowym brakujące 2 x 2,4 GHz). Ale to już kwestia konkretnych kalkulacji przy zakupie serwera. My ze swej strony zapewniamy, że obie maszyny są dobrze wykonane, nie sprawiają żadnych kłopotów w użytkowaniu, co - bądźmy szczerzy - wynika w dużej mierze z faktu, że obaj dostawcy zajmują się jedynie złożeniem gotowych komponentów pochodzących od Intela oraz doborem dysków twardych i dodatkowych komponentów. Nie zapominajmy jednak, że w tym można popełnić karygodne błędy (choćby banalne nieotwarcie kanału powietrznego dla jednego z procesorów może spowodować spadek wydajności), które w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do wyłączenia przez BIOS "wadliwego" komponentu.

Jak testowaliśmy

Test nasz z założenia miał być testem użytkowym przedstawiającym konkretną aplikację w działaniu, dlatego zrezygnowaliśmy z testów odnoszących się do poszczególnych podsystemów w oderwaniu od reszty. Serwery poddano testom w środowisku Linux (dystrybucja RedHat 9). Jako serwer http został użyty Apache 2.0.40, a serwerem baz danych był MySQL 3.23.54. Test polegał na badaniu liczby możliwych do obsłużenia zapytań o stronę WWW, imitującą swym działaniem mechanizmy serwera reklamowego (każda odsłona składa się z zapytań SQL i późniejszych operacji na tablicach, które mają za zadanie wylosować odpowiednią kreację). W stworzeniu mechanizmu oparliśmy się na serwerze reklamowym PHPAdsNew 2.0rc2. W trakcie testu na bieżąco monitorowaliśmy obciążenie maszyn, wykorzystując do tego protokół SNMP (na serwerze był zainstalowany daemon net-snmp w wersji 5.0.6). Mając na celu uniwersalność testu, zdecydowaliśmy się użyć najnowszej dystrybucji ze standardowymi aplikacjami bez rekompilowania pakietów. Jedyne zmiany w konfiguracji, jakie poczyniliśmy, to zmiana maksymalnej liczby klientów serwera Apache na 256.

Krzysztof Cegliński, szef działu technicznego serwisów online IDG Poland


TOP 200