Serwery LinuxONE kolejnej generacji zawierają procesory używane w systemach mainframe

IBM ogłosił dostępność serwerów linii LinuxONE kolejnej generacji, w których instaluje procesory używane przez jego systemy obliczeniowe klasy mainframe System Z. Chodzi o układ Telum. Firma nadała nowym serwerom nazwę IBM LinuxONE Emperor 4, system został zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu wyłącznie aplikacji linuksowych.

Grafika: IBM

Firma zapewnia, że klienci, którzy uruchamiali dotąd swoje aplikacje na systemach System Z, mogą bez obaw przenosić je na serwery IBM LinuxONE Emperor 4, na których można instalować takie dystrybucje systemów linuksowych, jak Red Hat, SuSe i Canonical Linux.

Od strony fizycznej komputery LinuxOne Emperor 4 mają postać pełnowymiarowej, standardowej szafy serwerowej. Serwer może zawierać do 32 procesorów Telum i został zaprojektowany jako system skalowalny w górę. Oznacza to, że może obsługiwać nawet kilkadziesiąt tysięcy obciążeń roboczych w ramach rozbudowanej, współdzielonych infrastruktury, która jest skalowalna bez wpływu na wydajność i jakość świadczonych usług. Jeśli chodzi o tak ważny parametr jak dostępność, to kształtuje się ona poziomie 99,99999%. Użytkownik ma wtedy, że serwer będzie niedostępny w ciągu całego kalendarzowego roku zaledwie przez trzy sekundy.

Zobacz również:

  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

Kolejna ważna kwestia to efektywność energetyczna. IBM twierdzi, że konsolidacja obciążeń linuksowych na pięciu systemach IBM LinuxONE Emperor 4 zamiast uruchamiania ich na porównywalnych serwerach x86 w podobnych warunkach może zmniejszyć zużycie energii o 75% i powierzchnię użytkową o 50%.

Serwery LinuxONE Emperor 4 klasy high-end są ogólnie dostępne na całym świecie od 14 września, a systemy klasy podstawowej i średniej pojawią się w pierwszej połowie 2023 roku. Wszystkie będą dostępne zarówno w modelach cenowych opartych na zużyciu, jak i w sprzedaży bezpośredniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200