Serwery HP e3000 do 2003 r.

HP ogłosił, że do końca 2003 r. wycofa się z produkcji serwerów e3000 i radzi użytkownikom, aby zaczęli myśleć o przejściu na jedną z alternatywnych platform.

HP ogłosił, że powoli będzie się wycofywać z produkcji serwerów e3000 i radzi użytkownikom, aby zaczęli myśleć o przejściu na jedną z alternatywnych platform. Proces wycofywania się z produkcji e3000 nie nastąpi z miesiąca na miesiąc i trwać będzie do końca 2003 r. Wtedy właśnie z taśmy produkcyjnej zejdzie ostatni system tej linii. HP zapewnia też, że przez następne pięć lat zapewni użytkownikom wsparcie i obsługę techniczną.

HP ma w swojej ofercie trzy podstawowe rodziny serwerów: oparte na procesorach Intel (HP NetServer), unixowe - oparte na procesorach RISC i komputery e3000. HP twierdzi, że powodem rezygnacji z e3000 jest słabe zainteresowanie tą platformą, ale obserwatorzy zauważają, że jest to związane też z tym, iż HP zamierza w ciągu następnych pięciu lat oprzeć wszystkie swoje serwery na układach Itanium i na ogólnie akceptowanych standardach. Serwery e3000 pracują pod firmowym systemem operacyjnym MPE/iX (jest to jedna z wersji systemu Multi Programming Executive) i obsługują aplikacje zgodne z oprogramowaniem Posix.

Zobacz również:

  • Trendy sieciowe w centrach danych do obserwacji w 2023 r.

HP zapewnia, że decyzja ta nie ma nic wspólnego z faktem przejęcia firmy Compaq, jednak tuż po opublikowaniu wiadomości o połączeniu się tych dwóch firm specjaliści nie mieli żadnej wątpliwości, że los platformy e3000 jest przesądzony. Analitycy od razu zwrócili wtedy uwagę na fakt, że strategie obu firm dotyczące platformy Windows NT/2000 mają mało punktów stycznych i nietrudno się domyśleć, że do systemu HP-UX zostaną wprowadzone sprawdzone już rozwiązania, stosowane w systemie Tru64 Unix (Compaq), a produkty, takie jak MPE (HP) i OpenVMS (Compaq) odejdą do lamusa.

Jeśli chodzi o sytuację na dzisiaj, Compaq obsługuje następujące systemy operacyjne: Tru64 Unix, VMS, Windows NT/2000, Linux i NetWare; HP obsługuje natomiast systemy HP-UX, Linux, MPE/IX i Windows NT.

Aby zachęcić użytkowników do przechodzenia na nowe platformy (serwery pracujące pod systemami HP-UX, Microsoft Windows lub Linux), HP zamierza stosować różnego rodzaju upusty finansowe i rabaty względem klientów podejmujących tego rodzaju decyzje. HP zamierza też nawiązać współpracę z dostawcami aplikacji e3000 i producentami narzędzi obsługujących takie serwery, tak aby proces przechodzenia na nowe platformy przebiegał płynnie i bez przeszkód.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200