Serwery

Pierwsze miejsce w kategorii "Serwery" zajął system obliczeniowy platformy x86. Świadczy to o tym, że systemy serwerowe oparte na układach x86 cieszą się dalej dużym powodzeniem, szczególnie ma rynku małych i średnich firm, choć nie tylko.

Pierwsze miejsce w kategorii "Serwery" zajął system obliczeniowy platformy x86. Świadczy to o tym, że systemy serwerowe oparte na układach x86 cieszą się dalej dużym powodzeniem, szczególnie ma rynku małych i średnich firm, choć nie tylko.

Serwery

Jak głosowali czytelnicy

Zwycięzca - Dell PowerEdge 2950 - reprezentuje system obliczeniowy oparty na czterordzeniowych procesorach Xeon, który spełnia wymagania firm poszukujących wydajnego serwera.

Produkt firmy Dell wygrał zdecydowanie, zdobywając ponad 20% głosów. , które zajęły drugie i trzecie miejsce, są oparte na układach CPU reprezentujących dwie różne architektury (serwer firmy IBM zawiera układ PowerPC, a serwer HP rx7640 jest oparty na procesorze Itanium, reprezentującym architekturę EPIC).

Analizując wyniki konkursu, warto zwrócić uwagę na fakt, że w pierwszej piątce znajdują się trzy serwery oparte na układach x86. To też świadczy o tym, że wbrew spekulacjom sprzed kilku lat - zgodnie z którymi platforma ta miała powoli ustępować miejsca platformom opartym na firmowych procesorach IBM czy HP - x86 radzi sobie na rynku serwerów doskonale.

Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że drugie miejsce zajął serwer kasetowy (IBM JS21). Wydaje się to świadczyć o tym, że serwery kasetowe zaczynają być wreszcie doceniane przez użytkowników.

Wniosek jest jeden: stając przed dylematem, czy wybrać tradycyjne serwery do instalowania w stelażu, czy też może przejść na nowsze rozwiązanie i zdecydować się na serwery kasetowe, firmy coraz częściej decydują się na takie serwery, jak IBM JS21.

I słusznie, gdyż koszt zarządzania oraz implementowania systemów obliczeniowych zawartych w kasetach jest dużo mniejszy niż w przypadku serwerów stelażowych.

I chociaż serwer kasetowy kosztuje więcej niż standardowy serwer stelażowy (trzeba do niego od razu dokupić obudowę), to w dłuższej perspektywie inwestycja taka powinna się zwrócić.

Zwycięzca kategorii

PowerEdge 2950 producent: Dell

Serwery

PowerEdge 2950 to serwer oparty na czterordzeniowych układach Xeon (maks. dwa układy). Urządzenie ma wysokość 2U i może zawierać dyski SATA (Serial ATA) lub SAS (Serial Attached SCSI). W przypadku dysków SAS mogą to być napędy 2,5- lub 3,5-calowe (o pojemności do 300 GB), a 3,5-calowe dyski SATA mogą mieć pojemność do 500 GB. Dyski mogą współpracować ze standardowym kontrolerem (bez opcji RAID) lub z nowym, opcjonalnym kontrolerem PERC (PowerEdge Expandable RAID Controller) 5/i SAS RAID, obsługującym tę opcję. Serwer komunikuje się z siecią LAN przez dwuportową kartę Broadcom NetXtreme II Gigabit NIC z technologią TOE (TCP Offload Engine).


TOP 200