Serwerowa strategia Suna

Sun ujawnił podczas marcowej konferencji Analysts Days swoje plany dotyczące produkcji procesorów i serwerów oraz przedstawił informacje omawiające nowe technologie, które pozwolą użytkownikom konsolidować serwery i zmniejszać koszty ich eksploatacji.

Sun jest twórcą technologii noszącej nazwę Chip MultiThreading (CMT). Pozwala ona umieszczać na jednej matrycy dwa układy CPU i ma tę zaletę, że pojedynczy procesor może wykonywać wiele wątków. W dokumentach dostarczonych przez Sun można przeczytać, że serwery wykorzystujące technologię CMT będą pracować 15 do 30 razy szybciej niż produkowane obecnie przez tę firmę serwery, w których są instalowane procesory SPARC (pracujące w trybie jednowątkowości).

Sun informuje, że użytkownicy eksploatujący serwery produkowane w oparciu o technologię CMT odniosą szereg korzyści. Najważniejsze z nich to większa wydajność serwera oraz mniejsze koszty eksploatacji, ponieważ serwery CMT zajmują niewiele miejsca, pobierają mało prądu i nie wymagają intensywnego chłodzenia. Pierwsze serwery oparte na technologii CMT pojawią się na rynku jeszcze pod koniec br.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Sun ujawnił też dodatkowo informacje dotyczące nowej linii mikroprocesorów, której nadał nazwę h-Series. Firma wytwarza obecnie procesory należące do jednej z dwóch linii: s-Series lub i-Series. Procesory linii s-Series są instalowane w serwerach najwyższej klasy (komputery dla dużych przedsiębiorstw), od których wymaga się aby pracowały niezawodnie, były zawsze dostępne i aby można je było elastycznie skalować. Są to wszystko wymagania stawiane przez skrót RAS (Reliability, Availability, Scalability; Niezawodność, Dostępność, Skalowalność).Sun przewiduje, że w przyszłości w serwerach takich będzie można instalować kilkaset czy nawet kilka tysięcy procesorów.

Jeśli chodzi o procesory linii i-Series, tosą one instalowane w serwerach jedno/czteroprocesorowych, w których można spotkać niektóre rozwiązania RAS stosowane w serwerach najwyższej klasy.

Procesory h-Series (zaprojektowane z myślą o jednoprocesorowych serwerach typu blade), będą produkowane w oparciu o technologię określaną mianem server-on-a chip (serwer na scalaku). Technologia ta charakteryzuje się tym, że funkcje sieciowe, układy pamięci i rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo są ze sobą ściśle zintegrowane. Produkcja procesorów wyposażonych w procesory linii h-Series ruszy w 2005 roku. Serwer taki będzie dysponować wieloma procesorami (do 32), które są umieszczone na jednym układzie scalonym, i będzie pracować do 15 razy szybciej niż serwery oparte na procesorach SPARC.

W 2005 roku w ofercie firmy Sun pojawi się układ noszący kodową nazwę Niagara, produkowany w oparciu o technologię 90 nanometrów. Będzie on zawierał osiem procesorów, każdy zdolny realizować jednocześnie cztery wątki.

Producent zamierza też modyfikować procesory linii s-Series. Jeszcze w 2003 r. do produkcji wejdzie procesor UltraSparc IV. Będą to jednowątkowe procesory produkowane w oparciu o technologię 130 nanometrów, w których układ wyprowadzeń (pinów) będzie zgodny z procesorami linii UltraSparc III. Układy linii UltraSparc IV (pracujące dwa razy szybciej niż procesory linii UltraSparc III) będą stosowane przy produkcji serwerów najwyższej klasy. W 2005 roku z taśm produkcyjnych zacznie schodzić procesor UltraSparc V (technologia 90 nanometrów i praca w trybie dwuwątkowości).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200