Serwer wieloprocesorowy HP 9000 T500

Zajrzyjmy teraz do pamięci masowych, obsługujących komputery wieloprocesorowe Hewlett-Packard. Po przeanalizowaniu realiów funkcjonowania systemu komputerowego w banku, zaproponowano konfigurację opartą na szynie i kontrolerach Fast & Wide SCSI oraz protekcję danych w trybie Mirroring (Dyski Lustrzane). Technologia Mirroring jest najpewniejszym z obecnie stosowanych rozwiązań komercyjnych, odpowiedzialnych za ochronę zasobów dyskowych. Jest to oprogramowanie dostrojone do pakietu LVM (Logical Volume Manager), który stanowi integralną część systemu operacyjnego maszyn T500. Mirroring odpowiada za utrzymywanie dwóch niezależnych kopii zasobów dyskowych. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności w dostępie do danych, oprogramowanie to sięga automatycznie po ich kopię, zapisaną na dyskach lustrzanych. Użytkownik informowany jest o występujących zakłóceniach, które raportuje serwisowi. Technologia F/W SCSI zapewnia efektywność na poziomie 20 MB/s przy obciążeniu pojedynczej szyny maksymalnie piętnastoma dyskami. Karty F/W komunikują się z systemem poprzez szyny HP-PB (Precision Bus). HP 9000 T500 wyposażono w osiem takich szyn, każda o przepustowości 32 MB/s. Każda szyna HP-PB może obsłużyć 14 urządzeń I/O, czyli pojedynczy serwer wieloprocesorowy pozwala na zainstalowanie 112 kart peryferyjnych. Bieżące potrzeby banku oceniono na poziomie 230 GB efektywnej pamięci dyskowej, a oferowana maszyna może być wyposażona w dyski o pojemności 1,9 TB. Zastosowano tablice dyskowe o pojemności 8 GB i 4 GB, w których ochrona danych realizowana jest w trybach RAID na poziomach 3 i 5. Mechanizm RAID w połączeniu z mirroringiem tworzy rozwiązanie o najwyższym stopniu bezpieczeństwa.

HP wprowadzając na rynek systemy wieloprocesorowe do obsługi krytycznych zadań komercyjnych, zdawała sobie sprawę z wagi konsekwencji, wynikających z jakichkolwiek przerw w pracy komputera. Dlatego też mimo zaangażowania opisanych technologii, klientom stosującym serwery komercyjne HP jako podstawowe jednostki w centrach obliczeniowych proponowane jest rozwiązanie oparte na dwóch lub wielu maszynach. Wykorzystuje się wówczas jeden serwer jako maszynę Standby (awaryjną). W razie awarii głównego komputera serwer pomocniczy przejmuje wszystkie zasoby systemu. Maszyna pomocnicza jest przeważnie mniejsza od macierzystej i wykorzystuje się ją na co dzień do obsługi ubocznych zadań. W przypadku omawianego banku jest to T500 dwuprocesorowy. Za przeprowadzenie awaryjnego przełączenia odpowiedzialne jest oprogramowanie o nazwie SwitchOver. Osadzone jest ono na wszystkich serwerach i śledzi ich pracę poprzez sieć LAN. Moment przełączania jest niewidoczny z punktu widzenia użytkownika. W ten oto sposób rozwiązanie oparte na serwerach HP 9000 T500 w konfiguracji SwitchOver i Mirroring jest praktycznie niezawodne. Hewlett-Packard zadbał również o zabezpieczenia dotyczące przypadku zaniku zasilania. Zastosowano tu ochronę na dwóch poziomach. Pierwszym z nich są baterie UPS o mocach 0,6, 1,3, 1,8 i 3,0 kVA produkowane przez HP i dostrojone do potrzeb całej rodziny serwerów. Każda maszyna wyposażona jest poza tym w wewnętrzną baterię BBU (Battery Backup Unit), która przy całkowitym zaniku zasilania utrzymuje stan pracy procesora przez 15 minut. Chlebem codziennym informatyków obsługujących duże systemy jest archiwizacja danych. Rozwiązanie proponowane przez HP w serwerach wieloprocesorowych pozwala na automatyzację tego procesu. Jest to oprogramowanie OmniBack/Turbo osiągające szybkość archiwizacji do 12 GB/h. Dane przechowywane są na taśmach DDS DAT o pojemności 4-8 GB oraz na dyskach magnetooptycznych (1.3 GB), wchodzących w skład bibliotek optycznych o pojemności do 200 GB.

HP-UX

Obsługujący serwery wieloprocesorowe T500 system operacyjny HP-UX jest rodzimym produktem HP, którego korzenie sięgają daleko w przeszłość do systemu AT&T UNIX. HP-UX, zgodny z normami IEEE POSIX, X/Open XPG4, AT&T SVID 2 i UC BSD 4.3, został zakwalifikowany do klasy C2 i B1 według specyfikacji Ministerstwa Obrony USA, co oznacza, że komputery T500 mogą być stosowane w strategicznych centrach rządowych USA. Ogromną zaletą tego systemu jest jego ewolucja wraz z kolejnymi wersjami procesorów i peryferiów HP. Pozwala to na pełne wykorzystanie zasobów systemowych, przy równoczesnym dostępie do zasobów pochodzących od innych dostawców, spełniających wymienione normy. HP ma ścisłe powiązania rynkowe i techniczne ze wszystkimi czołowymi dostawcami relacyjnych baz danych. Należą do nich: Oracle, Informix, Sybase, Ingres, Progres, Adabas. Ułatwiło to w znacznym stopniu wdrożenie i optymalizację aplikacji napisanej dla banku w języku bazy Oracle.


TOP 200