Serwer prawie za darmo

Serwer Enhydra 3.0 umożliwia uruchamianie aplikacji: Java i XML oraz dla użytkowników WAP.

Serwer Enhydra 3.0 umożliwia uruchamianie aplikacji: Java i XML oraz dla użytkowników WAP.

Firma Lutris Technologies ponad rok temu udostępniła bezpłatnie serwer aplikacyjny Enhydra, zgodnie z licencją GNU. Obecnie serwer jest już dostępny w wersji 3.0. Nową wersję można pobrać ze stron internetowych firmy. Za niewielką opłatą otrzymuje się CD-ROM z dokumentacją, odpowiednimi certyfikatami oraz z dodatkowymi programami niezależnych producentów, wspomagającymi opracowanie i osadzanie aplikacji na serwerze.

Pośrednik

Serwer aplikacyjny jest pośrednią warstwą separującą serwer Web (serwer HTTP) od bazy danych, służący do komunikacji z klientami. Pozwala to na dokonywanie zmian aplikacji w każdej z warstw oddzielnie, bez zmiany pozostałych. Separacja warstw aplikacji pozwala również na uruchamianie dodatkowych kopii serwera aplikacyjnego lub Web serwera w miarę wzrostu obciążenia z sieci, a także - w razie awarii jednego z serwerów - zapewnia przejmowanie obciążenia przez działający serwer.

Enhydra jest jedynym serwerem aplikacyjnym typu open-source, obsługującym nie tylko kod aplikacji w Javie, lecz także pozwalającym na posługiwanie się dokumentami HTML z włączonym kodem XML. Wbudowany kompilator XMLC tworzy kod Java z tych dokumentów i uruchamia go na serwerze. Enhydra ma wbudowany debugger servletów, czyli komponentów Java działających na serwerze, współpracujący z Apache Jserv. Działając równolegle z servletem, pozwala na śledzenie wywołań i odpowiedzi servleta oraz określanie czasu działania poszczególnych części kodu.

Enhydra 3.0 obsługuje aplikacje dla użytkowników WAP, bazując na produkcie tajwańskiej firmy TopWare, która opracowała specyfikację języka WML (Wireless Markup Language) do komunikacji z urządzeniami bezprzewodowymi. Programista może opracować warstwę klienta aplikacji, posługując się HTML lub WML; kompilator Enhydra przetworzy ją na kod Java i uruchomi na serwerze. Komunikację z użytkownikami zapewnia oddzielny serwer WAP.

Prawie za darmo

Serwer Enhydra 3.0 może stanowić alternatywę dla komercyjnych produktów, kosztujących od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za jeden procesor, takich jak BEA WebLogic czy IBM WebSphere. Może również być używany jako narzędzie do testowania aplikacji przed ostatecznym uruchomieniem na serwerach komercyjnych.

Serwer Enhydra 3.0 pracuje pod kontrolą Linuxa, Windows NT i Solarisa. Firmy Lutris Technologies i TurboLinux zawarły ostatnio porozumienie co do wspólnego certyfikowania i dystrybuowania serwera aplikacyjnego z Turbo Linuxem. Enhydra jest dostępny w trzech wersjach: Standard, Professional i Enterprise.

Na wersję Standard, dostępną od kwietnia br., składa się podstawowy serwer aplikacyjny i gwarantowane wsparcie techniczne, pełna dokumentacja oraz certyfikacja na popularne systemy operacyjne, bazy danych i Web. Cena ok 250 USD. Zapowiadana na maj br. wersja Professional będzie zawierać ponadto pakiet narzędziowy JBuilder Foundation (Inprise), Apache Web serwer, bezpłatną bazę danych PostgreSQL. Ma kosztować poniżej 500 USD. Najbardziej rozbudowana wersja Enterprise, która zostanie wprowadzona na rynek dopiero w II połowie roku, ma zawierać pełną implementację specyfikacji Java 2 Enterprise Edition (J2EE). Zapowiadana cena to ok. 1000 USD.


TOP 200