Serwer dla każdego

Compaq przypuścił ofensywę na rynek serwerów intelowskich, wprowadzając nowe serwery linii ProLiant, TaskSmart oraz NeoServer dla dużych, średnich i małych firm.

Compaq przypuścił ofensywę na rynek serwerów intelowskich, wprowadzając nowe serwery linii ProLiant, TaskSmart oraz NeoServer dla dużych, średnich i małych firm.

Z początkiem roku 2000 Compaq zmodyfikował wiele spośród swoich serwerów, wprowadzając nowy podział w znanej już serii ProLiant. Wprowadził również na rynek dwie nowe linie produktów: serwery TaskSmart przeznaczone do realizacji jednej funkcji oraz nowe serwery NeoServer, dedykowane małym firmom.

Sprytne pod jednym względem

Nowe serwery TaskSmart C-Series są wyposażone w dedykowany system operacyjny, zoptymalizowany tylko do jednej funkcji - realizacji usług bufora (cache) internetowego, pośredniczącego w przesyłaniu stron internetowych do i z Internetu. Dzięki spec-jalnemu systemowi operacyjnemu przesyłanie i udostępnianie plików o małych rozmiarach realizowane są znacznie szybciej niż w przypadku klasycznych serwerów aplikacyjnych opartych na popularnych systemach operacyjnych, takich jak Windows NT, NetWare, Solaris itp.

TaskSmart C-Series, podobnie jak analogiczne rozwiązania firmy Dell, jest wyposażony w system operacyjny ICS firmy Novell. Serwer zawiera zainstalowane i skonfigurowane oprogramowanie systemowe, a zarządzanie jego pracą jest realizowane z poziomu przeglądarki WWW.

Serwery TaskSmart są dostępne w trzech wersjach: C1200R, C1500R i C2000R. Pierwsza może obsługiwać do 250 zapytań na sekundę i standardowo jest wyposażona w dysk 9,1 GB. Jest to jednocześnie wersja najuboższa, nie umożliwiająca np. tworzenia konfiguracji dyskowych typu mirror czy też wymiany dysków bez konieczności wyłączania urządzenia. Funkcje takie zawiera modem C1500R, obsługujący ok. 500 zapytań na sekundę (standardowo wyposażony w dwa dyski 9,1 GB), i bardziej zaawansowany model C2000R , który może obsługiwać do 1250 zapytań na sekundę (6 dysków 9,1 GB). Ostatni z modeli standardowo jest wyposażony w drugi, awaryjny zasilacz. Może być także opcjonalnie wyposażony w kartę sieciową, pracującą w standardzie Gigabit Ethernet.

Dla maluczkich

NeoServer 150 jest pierwszym z nowej serii serwerów przeznaczonych dla małych firm. Umożliwia on nie tylko współdzielenie plików w ramach sieci lokalnej, ale także łatwe podłączenie do Internetu. W pakiecie NeoServer 150 nabywca otrzymuje prekonfigurowany serwer, który maksymalnie (bez dodatkowych licencji) może obsługiwać do 100 użytkowników, ośmioportowy koncentrator 10 Mb/s oraz streamer przeznaczony do automatycznego wykonywania kopii archiwalnych. Serwer jest wyposażony w procesor Celeron 500 MHz, 64 MB RAM i dysk twardy IDE 13 GB.

Pakiet Compaqa jest dostępny w dwóch wersjach: NeoServer 150 i NeoServer 150 Internet Plus. W pierwszej użytkownik otrzymuje serwer mający również funkcje intranetowego serwera WWW i firmowego serwera pocztowego. W drugiej, oprócz podstawowych funkcji, serwer umożliwia dostęp do Internetu (przez dołączony modem analogowy lub ISDN), oferuje wbudowany firewall, oprogramowanie do obsługi stron WWW, a także serwer pocztowy, pozwalający na komunikację na zewnątrz.

Ruch w rodzinie

Najwięcej zmian zaszło w serii produktów ProLiant, głównej rodzinie serwerów Compaqa. Firma podzieliła serię ProLiant na trzy linie produktowe oznaczone: DL, ML i CL. Pierwsza z nich to serwery dostarczane w obudowie typu rack i przeznaczone do pracy w dużych ośrodkach danych. Druga to serwery wolno stojące z przeznaczeniem zarówno do obsługi całej firmy, jak i wybranych departamentów. Linia CL to maszyny zoptymalizowane do budowy klastrów.

Na razie Compaq wprowadził na rynek cztery nowe serwery ProLiant: DL380 w obudowie typu rack oraz trzy maszyny (ML350, ML370 i ML530) w wersjach wolno stojących. W br. zamierza jednak zastąpić wszystkie dotychczas dostępne serwery ich nowymi wersjami sprzedawanymi w trzech nowych liniach produktowych.

DL380, dostępny w obudowie typu rack, ma wysokość zaledwie 2U. Compaq zapowiada jednak wprowadzenie na rynek bardziej zwartego konstrukcyjnie serwera o roboczej nazwie Photon, który będzie miał wysokość 1U. Zarówno DL380, jak i Photon mogą pracować w konfiguracjach dwuprocesorowych, przy czym muszą korzystać z zewnętrznych pamięci masowych.

Najmniejszy z nowej linii serwerów ProLiant - model M350 - jest wyposażony w jeden procesor i może być rozbudowany do 2 GB RAM. Bardziej zaawansowane od niego modele ML370 i ML530 mogą mieć dwa procesory Pentium III i maksymalnie 4 GB RAM. W przeciwieństwie do ML350 dostępne są zarówno w obudowach wolno stojących, jak i przeznaczonych do montażu w szafach przemysłowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200