Sentymenty na bok

HP - współtwórca procesora Itanium - zaoferuje serwery z 64-bitowymi układami AMD Opteron.

HP - współtwórca procesora Itanium - zaoferuje serwery z 64-bitowymi układami AMD Opteron.

Odkąd HP przejął Compaqa, wydawało się, że serwerowa oferta firmy będzie składała się wyłącznie z komputerów z procesorami Intela. Teraz firma postanowiła jednak urozmaicić swoje portfolio - zamierza wprowadzić na rynek serwery należące do linii ProLiant wykorzystujące do czterech 64-bitowych układów Opteron firmy AMD. "Na razie analizujemy nasze opcje w tym obszarze" - twierdzą enigmatycznie przedstawiciele firmy. Oficjalnej informacji należy się spodziewać za kilka tygodni.

Wcześniej wsparcie dla Opterona ogłosiły IBM i Sun Microsystems. Latem IBM przedstawił wyposażony w te procesory eServer 325. Urządzenie było promowane jako integralna część oferty klastrów linuxowych. Sun wprowadzi na rynek serwery z Opteronami w tym roku. Analitycy spekulują, że wkrótce podobnej deklaracji należy się także spodziewać ze strony Della.

Atrakcyjny Opteron

Choć nie ma wątpliwości, że nie oznacza to całkowitej zmiany strategii HP, serwery z układami AMD w ofercie firmy to cios dla Intela. HP współuczestniczył w pracach nad 64-bitowymi układami Itanium i zdecydował się na ich rzecz zrezygnować z własnych układów 64-bitowych budowanych w architekturze RISC. Wielu analityków dotychczas powątpiewało, czy HP kiedykolwiek zdecyduje się na wykorzystanie procesorów wytwarzanych przez konkurencję Intela. Od pewnego czasu w serwerach typu blade produkowanych przez HP można jednak znaleźć układy firmy Transmeta.

AMD zaprezentował Opterona w kwietniu ub.r. Według IDC w trzecim kwartale 2003 r. wyprodukowano 10,7 tys. serwerów z tymi układami. W tym samym czasie wytworzono 5 tys. serwerów z procesorami Itanium. Odwrotnie sprawa wygląda od strony przychodów - wartość sprzedanych serwerów z Itanium/Itanium 2 wyniosła 123 mln USD, natomiast systemów z układami AMD - o połowę mniej. Serwery HP z Itanium stanowią ok. 90% wszystkich serwerów z tymi układami sprzedanych na świecie.

Procesory Opteron wykorzystują zestaw instrukcji x86 z 64-bitowymi rozszerzeniami, dzięki czemu można na nich uruchamiać aplikacje 32- i 64-bitowe. Na systemach wyposażonych w Itanium można wprawdzie uruchamiać aplikacje 32-bitowe, jednak odbywa się to kosztem zmniejszenia wydajności. Niedawno Intel udostępnił oprogramowanie IA-32 Execution Layer dla systemów Itanium pracujących pod kontrolą Windows, które pozwala podnieść wydajność aplikacji 32-bitowych.

Od pewnego czasu branża plotkuje, że Intel prowadzi intensywne prace nad własnym układem x86 z 64-bitowymi rozszerzeniami.

Nie wiadomo czy będzie on stanowił kopię układów AMD, czy też zostanie wykorzystana nowa metoda wprowadzenia przetwarzania 64-bitowego do procesorów x86. Takie posunięcie wydaje się oczywiste w chwili, gdy coraz więcej przedsiębiorstw wyraża zainteresowanie układami AMD. Główny konkurent Intela wraz z decyzją HP zyskał już poparcie dla swojej strategii ze strony trzech z czterech największych producentów serwerów na świecie.

Także producenci oprogramowania coraz wyraźniej wspierają AMD. Zarówno Oracle, jak i IBM opracowały wersje baz danych współpracujące z Opteronami.

Procesory AMD obsługują także 64-bitowe wersje Linuxa (Red Hat i SuSE). W tym miesiącu Microsoft opublikował wersję beta Windows 2003 dla tych układów. Pełna wersja ma się pojawić w drugiej połowie roku. Także w tym roku, wraz z wprowadzeniem na rynek serwerów z Opteronami, Sun opublikuje współpracującą z nimi wersję systemu Solaris 9.

Konkurent, nie konkurent

Analitycy z firmy Red Monk podkreślają, że HP nie miał wyboru. Ich zdaniem musi tak postąpić każda firma kierująca się potrzebami klientów, a nie "przekonaniami religijnymi". Analitycy Illuminata zwracają uwagę, że układy Itanium i Opteron nie stanowią dla siebie bezpośredniej konkurencji. Ich zdaniem Opteron konkuruje z procesorami Xeon. "Układy AMD Opteron to coś więcej niż tylko 64-bitowe rozszerzenia x86. Mają więcej rejestrów, obsługują standard HyperTransport oraz mają zintegrowane kontrolery pamięci" - przekonują. Procesory Itanium obsługują instrukcje x86 jedynie w trybie emulacji.


TOP 200