Senat rozpoczął pracę nad e-podpisem

W trakcie czterodniowego posiedzenia Senatu, które rozpoczęło się dzisiaj (28 sierpnia), odbędzie się głosowanie nad ustawą o podpisie elektronicznym. Komisja Ustawodawcza Senatu zaproponowała 30 poprawek do projektu ustawy.

W trakcie czterodniowego posiedzenia Senatu, które rozpoczęło się dzisiaj (28 sierpnia), odbędzie się głosowanie - poprzedzone dyskusją - nad ustawą o podpisie elektronicznym. Przez Sejm została ona uchwalona 27 lipca br.

Komisja Ustawodawcza Senatu zgłosiła do tej ustawy aż 30 poprawek. Lobby sektora bankowo-finansowego nie pogodziło się z niekorzystnymi dla siebie wynikami głosowania sejmowego i doprowadziło do zgłoszenia poprawek, które pozwalałyby instytucjom bankowym na świadczenie usług wystawiania i obsługi certyfikatów dla całego rynku, a nie tylko sektora bankowego. Co więcej banki miałyby potencjalnie pełnić funkcje tzw. roota dla całego systemu podpisu elektronicznego w Polsce.

Zobacz również:

  • Trusted Economy Forum – jak cyfrowy podpis zmienia gospodarkę?
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Wobec grożącej nam katastrofy finansów publicznych państwa ta ostatnia poprawka ma duże szanse na przyjęcie. Póki co ustawa o podpisie elektronicznym nie trafiła na listę rozwiązań prawnych "niebezpiecznych dla budżetu".

Poprawki zmierzają również do usunięcia pojęcia akredytacji wystawców certyfikatów. Podobnie jak w Unii Europejskiej wystawcy działaliby wówczas w strukturze jedynie dwustopniowej - jako wystawcy zwykli lub kwalifikowani.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200