Sektor VPN nie dba o transparentność? FTC zbada sprawę

Część amerykańskich polityków wystosowało list otwarty wzywający FTC do "ograniczenia nieuczciwych i zwodniczych praktyk dotyczących danych w firmach świadczących usługi VPN w celu ochrony internautów poszukujących zabiegów aborcyjnych".

VPN-y pod ostrzałem polityków USA / Fot. Petter Lagson

VPN-y pod ostrzałem polityków USA / Fot. Petter Lagson

FTC (Federal Trade Commission), czyli Federalna Komisja Handlu, ma podjąć działania zmierzające do tego, by ograniczyć "obraźliwe i zwodnicze praktyki" dotyczące danych w firmach świadczących usługi VPN w celu ochrony internautów poszukujących aborcji.

Dla kontekstu, w USA niedawno Sąd Najwyższy uchylił przełomowe orzeczenie w sprawie Roe v. Wade z 1973 r., co otwiera możliwość zakazywania aborcji na poziomie stanów. Obecnie w kwestiach dotyczących aborcji, jak przed 50 laty, decydować będą poszczególne stany.

Zobacz również:

  • Z usługi Google One zniknie funkcja VPN
  • Apple musi się bronić. Pozew określa AirTagi narzędziem do prześladowania

Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z aborcji, ale jego stan tego zabrania, uznając taki zabieg za nielegalny, może wówczas sięgnąć po VPN, by znaleźć miejsce i specjalistów, którzy podejmą się zabiegu. Niektórzy politycy zauważyli jednak, powołując się na dane z raportów konsumenckich, że osoby poszukujące aborcji w USA są podatne na fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a 75% najpopularniejszych sieci VPN podaje "hiperboliczne twierdzenia i/lub fałszywie przedstawia swoje produkty". Do tego podkreślili doniesienia, które oskarżają różne usługi VPN o niewłaściwe wykorzystywanie danych użytkowników oraz brak "praktycznych narzędzi lub niezależnych badań do audytu twierdzeń dostawców VPN dotyczących bezpieczeństwa".

Inaczej mówiąc, niektórzy dostawcy VPN ciągle dysponują odpowiednimi danymi do identyfikacji użytkowników i mogą je wykorzystać. Ponieważ aborcja jest nielegalna lub wkrótce będzie nielegalna w co najmniej 13 stanach i poważnie ograniczona w kilku innych, praktyki stosowane przez VPN-y związane z wykorzystywaniem danych są "po prostu nie do przyjęcia".

Z tego powodu FTC została wezwana do podjęcia natychmiastowych działań, aby odpowiednio przyjrzeć się sieciom VPN, które mają zapewniać anonimowość, niezbędną w celu ochrony internautów poszukujących aborcji.

Ponadto politycy wezwali FTC do opracowania "broszury" szczegółowo opisującej prywatność w internecie, a także ryzyko i korzyści związane z korzystaniem z sieci VPN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200