Sektor IT to rynek pracownika

Jak wynika z raportu firmy Experis, sektory IT i telekomunikacji borykają się z niedoborem talentów. Rok do roku lista ofert pracy w IT wzrosła niemal dwukrotnie

Sektor IT to rynek pracownika

Kevin Bhagat / Unsplash

W 2021 roku w polskim internecie pojawiło się ponad 231 tys. ofert pracy dla pracowników z sektora IT i telekomunikacji. Widać przyzwyczajenie do pandemii, ponieważ zapotrzebowanie na kadrę IT wzrastało systematycznie od stycznia aż do października. Dopiero „Polski Ład” ostudził zapał pracodawów - w listopadzie i grudniu firmy ograniczyły rekrutacje (wielką niewiadomą była przecież wysokość pensij „na rękę” w nowym systemie podatkowym). Mimo to liczba publikowanych ofert pracy w IV kw. była niemal dwa razy wyższa niż w I kw. 2021. W całym 2020 r. w IT poszukiwano 126 tys. pracowników.

Specjaliści Experis wskazują, którzy eksperci z obszaru IT byli najbardziej poszukiwani i jak zmieniło się zapotrzebowanie na kompetencje.

Zobacz również:

  • Przenośne monitory - idealne rozwiązanie do pracy mobilnej
  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

Experis użyło do badania narzędzia Job Market Insights.

„Wraz z wybuchem pandemii wielu przedsiębiorców przyspieszyło wdrażanie cyfrowych rozwiązań w swoich organizacjach. Postępująca rewolucja technologiczna jeszcze bardziej umocniła pozycję kandydatów z obszaru IT na rynku pracy i zwiększyła zapotrzebowanie na tych specjalistów. Popyt zdecydowanie przewyższył podaż. W 2021 roku notowaliśmy w Polsce rekordowo wysoki niedobór talentów, a pracownicy IT byli wskazywani jako jedna z grup zawodowych najtrudniejszych do pozyskania” – podkreśla Justyna Mazur, liderka linii biznesowej realizującej rekrutacje stałe z obszaru IT w ramach marki Experis. Dodaje, że digitalizacja firm miała znaczący wpływ na kształt i rolę działów IT oraz zdecydowanie przyczyniła się do zmiany zapotrzebowania na kompetencje. „Oczywiście nadal kluczowymi umiejętnościami niezbędnymi w sektorze IT pozostają kompetencje twarde, techniczne. Od kandydatów oczekuje się znajomości języków programowania, takich jak Java i Python, czy też najpopularniejszych frontendowych frameworków. Coraz bardziej wzrasta jednak także znaczenie kompetencji miękkich. Pracownicy z obszaru IT są dziś postrzegani jako konsultanci, którzy potrafią przełożyć potrzeby biznesu na język techniczny. Dlatego tak ważne jest, by umieli skutecznie komunikować się z innymi, potrafili współpracować, a także wykazywali się kreatywnością, elastycznością oraz inicjatywą”.

Sektor IT to rynek pracownika

Experis: liczba ofert pracy w IT w Polsce w 2021 roku

Szczególnie intensywny wzrost liczby ogłoszeń notowany był na początku roku. W styczniu 2021 byłó to 21 tys. ogłoszeń, w lutym pracodawcy ok. 24 tys., natomiast w marcu – już ponad 6 tys. więcej. W kwietniu liczba ogłoszeń przekroczyła wówczas co prawda 34 tys., jednak w kolejnym miesiącu, maju, wskaźnik nieznacznie spadł. Dopiero na początku sezonu urlopowego pracodawcy ponownie zintensyfikowali działania, mające na celu pozyskanie nowego personelu. W czerwcu i lipcu firmy opublikowały przeszło 35 tys. ofert pracy, skierowanych do kandydatów. Szczyt aktywności rekruterów przypadł na sierpień (ponad 36 tys.), wrzesień (38 tys.) i październik (40 tys. ofert). W grudniu poziom spadł do sierpniowego.

Jakich kompetencji i doświadczenia poszukują firmy? Najbardziej poszukiwani są programiści, specjaliści od cyberbezpieczeństwa i big data. „Upowszechnienie pracy zdalnej zauważalnie zwiększyło popyt na rozwiązania chmurowe – dlatego na rynku pracy wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów takich jak cloud engineer, cloud architect czy cloud administrator. W ubiegłych dwunastu miesiącach nie brakowało też ofert pracy dla front-end i back-end developerów, network engineerów czy osób na stanowiskach typu system analyst. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał zmienić się w 2022 roku. Warto zaznaczyć, że od początku pandemii obserwujemy na rynku wzmożoną chęć zatrudniania specjalistów z obszaru big data. Data scientist, data engineer, big data engineer czy data analyst mogą przebierać w propozycjach zawodowych. Na znaczeniu zdecydowanie zyskały też specjalizacje związane z cyberbezpieczeństwem – mówi Agnieszka Grzybowska, menedżerka ds. rekrutacji IT w Experis. Ekspertka zaznacza, że w 2021 roku obserwowaliśmy również wiele zmian zachodzących na rynku pracy i wpływających na zatrudnienie w sektorze IT, np. wskutek upowszechnienia się pracy zdalnej miejsce, co więcej – kraj zamieszkania pracownika stracił na znaczeniu. „Od początku 2021 roku pracodawcy musieli dość intensywnie konkurować nie tylko z krajowymi, ale także z zagranicznymi organizacjami, które oferowały polskim specjalistom IT atrakcyjne warunki pracy – bez konieczności relokacji. Trend ten prawdopodobnie nadal będzie się umacniał, ponieważ niedobór wykwalifikowanych ekspertów jest odczuwany w całej Europie. Najczęściej po polskich pracowników z obszaru IT sięgają firmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji oraz Norwegii” – podsumowuje Agnieszka Grzybowska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200