Sektor IT coraz bardziej ceni różnorodność

W Polsce startuje program DXC Technology wspierający neuroróżnorodność, skierowany do osób w spektrum autyzmu, ADHD czy dysleksji, pomagając im w rozwoju zawodowym w IT

Israel Andrade / Unsplash

DXC Technology, globalny lider w dziedzinie usług IT, rusza z nowym projektem wspierającym neuroróżnorodność w Polsce. Dandelion to międzynarodowa inicjatywa stworzona przez DXC, umożliwiająca osobom z diagnozą autyzmu, ADHD czy dysleksji zdobycie doświadczenia w obszarze IT. Do projektu, do tej pory z powodzeniem realizowanego w Australii i Nowej Zelandii, dołączyły właśnie Polska, Bułgaria i Wielka Brytania.

Program DXC Dandelion wystartował w 2014 roku w Australii i skupia się na tworzeniu miejsc pracy i ścieżek kariery w branży IT dla osób z diagnozą autyzmu, ADHD czy dysleksji. Celem jest stworzenie odpowiedniego środowiska i wsparcie uczestników programu w drodze do ich rozwoju zawodowego. Kandydaci nie muszą mieć doświadczenia w IT – głównym kryterium są predyspozycje i motywacja do pracy w obszarze nowych technologii. Oprócz stanowisk pracy, DXC Technology zapewnia uczestnikom szkolenia techniczne i zawodowe oraz profesjonalne wsparcie doświadczonych konsultantów.

Jak podkreśla Michael Fieldhouse, Social Impact Practice Leader w DXC Technology i koordynator Programu DXC Dandelion, osoby neuroróżnorodne mają często niezwykłą zdolność do myślenia wizualnego i dbałości o szczegóły, a to z kolei cenne umiejętności, szczególnie w takich obszarach IT jak cyberbezpieczeństwo czy analityka danych.

Do tej pory, dzięki inicjatywie zatrudnienie znalazło ponad 200 uczestników, z czego 75 proc. potwierdza satysfakcję z wykonywanej pracy. Wskaźnik retencji utrzymuje się na poziomie 92 proc., a produktywność zespołów, w których pracują uczestnicy projektu rośnie nawet o 30-40 proc.

„Wysoki poziom retencji to dla nas najlepszy dowód na to, że inicjatywy takie jak DXC Dandelion mają realny wpływ na kształtowanie zrównoważonych środowisk pracy w świecie IT. Włączając w projekt nowe rynki, robimy kolejny krok w stronę równego dostępu do kariery w technologiach” – komentuje Fieldhouse.

Pilotaż DXC Dandelion w Polsce

Obok Wielkiej Brytanii i Bułgarii, Polska to jeden z pierwszych krajów w Europie, który dołącza do programu. W ramach projektu zatrudnienie otrzyma 12 wybranych uczestników w obszarze analizy danych i automatyzacji oprogramowania.

„Jak dotąd program pilotażowy w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem – właśnie zamknęliśmy jego pierwszą fazę, w której otrzymaliśmy prawie 40 zgłoszeń. Wierzymy, że projekt Dandelion zachęci osoby neuroróżnorodne do spróbowania swoich sił w świecie technologii, gdzie ich unikalne umiejętności zostaną docenione przez zespół DXC i naszych klientów” – dodaje Michał Burda, CEO & Managing Director DXC Technology w Polsce.

W ramach rozwoju projektu, DXC Technology współpracuje z organizacjami pozarządowymi, fundacjami oraz instytucjami edukacyjnymi, które pomagają w szerokim dotarciu do kandydatów oraz zapewniają wsparcie merytoryczne w zakresie testów kwalifikujących. Wśród partnerów programu DXC Dandelion w Polsce jest m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Fundacja Alpha.

„Inicjatywy takie jak Dandelion są niezmiernie ważne i potrzebne. Cieszę się, że rynek dostrzega wyjątkowy potencjał drzemiący w osobach z diagnozą autyzmu, ADHD czy dysleksji i tworzy dla nich przyjazne miejsca pracy. Mam nadzieję, że taki rodzaj wsparcia zawodowego osób z neuroróżnorodnością będzie swego rodzaju inspiracją dla całego biznesu – podsumowuje dr hab. Anna Prokopiak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prezes zarządu Fundacji Alpha.

Program DXC Dandelion został doceniony przez organizacje branżowe na całym świecie, zdobywając 17 międzynarodowych nagród za wkład w rozwój inicjatyw korzystnych społecznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200