Sekrety kuźni procesorów

Wyłapać błędy

W dalszej części tej wizyty mieliśmy również okazję pobieżnie zapoznać się z urządzeniami służącymi do wykrywania błędów w zaprojektowanych układach scalonych oraz możliwościami odręcznego naprawiania prototypów. To ostatnie jest o tyle ważne, że proces wytworzenia układu scalonego trwa kilkanaście tygodni, czyli wyłapanie wszystkich błędów trwałoby kilkanaście lat, zamiast kilku tygodni. Oczywiście, wykryte usterki są korygowane w fazie przygotowywania kolejnej wersji produktu, przed jego wejściem na rynek.

Sekrety kuźni procesorów

Skomplikowane i rozbudowane urządzenia kontrolne pozwalają nie tylko sprawdzić dany produkt, ale przygotowują też pełny raport o warunkach testu i wykrytych problemach

Sekrety kuźni procesorów

Analiza zgodności nowego produktu z istniejącym oprogramowaniem przeprowadzana jest na jednym z setek kompletnych komputerów

Po posiłku zjedzonym w sali umożliwiającej zregenerowanie sił przez pracowników firmy zostaliśmy przewiezieni do miejscowości Petach Tikva.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
Sekrety kuźni procesorów

Ośrodek badawczy w Petach Tikva. Mimo, że wygląda to na zdjęci wykonane w środku nocy to tak nie jest. Po prostu z Izraelu zmierzch jest bardzo krótki i o 17:00 jest tu już bardzo ciemno

Rdzeń dla komórek

Znajduje się tam ośrodek projektowania układów scalonych na potrzeby telefonii komórkowej i wszelkiego rodzaju urządzeń typu hand-held. Ośrodek ten mieści się w bardzo ciekawym architektonicznie budynku, wokół którego przeprowadzony jest sztuczny wodospad. Powoduje to nie tylko zwiększenie atrakcyjności pracy w takim otoczeniu, ale również zapewnia większą wilgotność powietrza i lepszą "atmosferę".

W pierwszej prezentacji prowadzonej przez Sholmo Caine, dyrektora Intel Capital na centralną i wschodnią Europę, Rosję i Izrael mieliśmy okazję zapoznać się z kapitałem firmy Intel zgromadzonym w Izraelu. Przedstawione zostały informacje o programach wspieranych przez koncern, między innymi o projekcie wyszkolenia 20 tysięcy nauczycieli w projekcie "Teach to the future". Sholmo Caine pochwalił się także projektem Intel Learn, dzięki któremu 40 tys. dzieci miało okazję zapoznać się z nowoczesnymi komputerami i być lepiej przygotowanym do swoich zadań.

W kolejnej prezentacji Erez Schwartz (PTK GM) przedstawił szczegóły projektowania układów przeznaczonych do telefonów komórkowych. Głównym celem tych rozwiązań jest dostarczanie sprzętu i towarzyszącego mu oprogramowania zoptymalizowanego do zapewnienia sprawnej łączności pomiędzy centralami a urządzeniami końcowymi. 850 pracowników tego ośrodka ma już 15-letnie doświadczenie we wszelkiego rodzaju technologiach takich jak WiFi, PDC, TDMA, CDMA, GSM/GPRS/EGPRS i W-CDMA. Pochwalono się także, że wraz z wprowadzaniem kolejnych generacji produktów zmniejsza się moc przypadająca na jednostkę wydajności. Współczesne układy stosowane w telefonach mają tak dużą wydajność, że zapewniają szybką obróbkę danych z przetworników rejestrujących obraz o rozdzielczości ponad 3 mln pkt. Kolejne generacje układów będą zawierały już układy do obsługi trójwymiarowej grafiki.

Ostatnia prezentacja tego dnia dotyczyła technologii WiMAX i poprowadzona była Dana Eldara z Intel WiMAX Group. Poinformował on, że w Jerozolimie uruchomiony został pierwszy "bezprzewodowy klub" dla młodzieży. WiMAX zapewnił także bezprzewodowy dostęp do sieci pracującym w Knesecie, czyli izraelskim parlamencie. Kolejne centrum bezprzewodowe zostało stworzone w dziecięcym szpitalu Schneidera.

Pierwszy dzień wizyt zakończył się kolacją w restauracji Bruno na trzecim piętrze Round Tower. Budynek ten mimo, że miał około 50 pięter, wcale nie był największy w okolicy. W Tel-A-Vivie budynki tej wysokości stoją jeden obok drugiego, a ich wysokość często przekracza 100 m, co sprawia dość przytłaczające wrażenie.


TOP 200