Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

Izba niższa polskiego parlamentu przyjęła ustawę, która zrewolucjonizuje funkcjonowanie poczty raz sposobu w jaki będziemy odbierać z urzędów ważną korespondencję. Zamiast stać w kolejce jak ma to miejsce obecnie – co w dobie pandemii nie jest bezpieczne – będzie to można zrobić w domu po kilku kliknięciach myszą.

Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

Chodzi o przepisy regulujące kwestię e-doręczeń, które staną się bardzo wygodną alternatywą dla tradycyjnej formy komunikacji między administracją publiczną a obywatelem, bazująca na wymianie papierowych dokumentów. Papier w tym przypadku pójdzie w odstawkę i jego miejsce zajmie internet, stosowna aplikacja oraz mysz.

Ustawę poparła zdecydowana większość posłów, tylko przy czterech głosach sprzeciwu oraz pięciu wstrzymujących się. Swoją drogą dobrze byłoby zapoznać się z argumentami tych dziewięciu posłów, którzy nie poparli ustawy. Ustawa trafi teraz do Senatu, w którym zostanie zapewne również przegłosowana.

Zobacz również:

  • Juniper Mist AI – nowa jakość obsługi sieci przewodowych i bezprzewodowych
  • Kolejny etap prac nad zmianą ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zakończony

Od strony prawnej e-doręczenie będzie miało taką sama moc jak tradycyjna, papierowa forma wymiany dokumentów. Ustawa przewiduje przy tym, że dla urzędów będzie to domyślna forma wymiany dokumentów, a dla obywateli dobrowolna i co ważne darmowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200